Nikon AF-S DX Nikkor 16-80 mm F2.8-4E ED VR

Autor: Maciej Luśtyk

2 Lipiec 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Nikon zaprezentował nowy obiektyw zoom przeznaczony do aparatów producenta z matrycą APS-C. Nikon AF-S DX Nikkor 16-80 mm f/2,8-4E ED VR oferuje zoom o ekwiwalencie 24-120 mm i wyposażony jest w system stabilizacji o skuteczności 4 EV. Jako pierwsze szkło DX oferuje elektromagnetyczną przysłonę i powłoki fluorynowe.

Układ optyczny obiektywu Nikon AF-S DX Nikkor 16-80 mm f/2,8-4E ED VR składa się z 17 elementów w 13 grupach, w tym z trzech soczewek asferycznych i czterech o obniżonym współczynniku dyspersji. Soczewki zostały dodatkowo pokryte powłokami nanokrystalicznymi, co ograniczyć ma powstawanie efektu flary i odbić, a frontowy element otrzymał pokrycie fluorynowe, dzięki czemu łatwiej będzie go wyczyścić.

Obiektyw wyposażono w 7-listkową, elektromagnetyczną przysłonę, cichy napęd autofokusa i system stabilizacji, który według producenta odznacza się skutecznością na poziomie 4EV. Szkło pozwala na ostrzenie od 35 cm i posiada gwint filtra o średnicy 72 mm. Wymiary obiektywu to 80 x 86 mm, a jego waga wynosi 480 g.

Nikon AF-S DX Nikkor 16-80 mm f/2,8-4E ED VR trafi do sprzedaży w lipcu w cenie $1069. Polskiej ceny na razie nie znamy.

Informacja prasowa:

Firma Nikon wprowadza na rynek nowy obiektyw zmiennoogniskowy NIKKOR DX 16–80mm f/2.8–4. Obiektyw, wyposażony w rozwiązania znane z systemów profesjonalnych, spełni wymagania fotografów, którzy posiadają lustrzankę formatu DX i oczekują zdjęć najwyższej jakości. Dzięki niskiej masie doskonale sprawdzi się on zarówno w dokumentowaniu wakacyjnych podróży, jak i poważniejszych fotograficznych wypraw.

Szczegóły

NIKKOR DX 16–80mm f/2.8–4 to zaawansowana i zwarta konstrukcja, ważąca jedynie 480 gramów. Dzięki szerokiemu zakresowi ogniskowych - 16–80 mm - obiektyw umożliwi fotografowanie w większości sytuacji zdjęciowych: od rozległych krajobrazów do dyskretnych portretów. Duży maksymalny otwór względny f/2,8–4 pomaga w fotografowaniu słabo oświetlonych planów. Unikalny dla Nikona system redukcji drgań VR oferuje zysk czterech stopni ekspozycji, co pozwala na ostre zdjęcia nawet, gdy czas ekspozycji jest relatywnie długi. Jest to pierwszy obiektyw do formatu DX, który posiada technologie znane z segmentu profesjonalnego: elektromagnetyczną przysłonę, ochronne powłoki fluorynowe oraz powłoki nanokrystaliczne. Wyposażenie nowego obiektywu 16–80 mm w systemy znane z systemów profesjonalnych powoduje, że jest on najlepszym wyborem dla każdego podróżnika. Z technicznego punktu widzenia, obiektyw posiada zarówno innowacyjne dla formatu DX rozwiązania, takie jak powłoki nanokrystaliczne, jak i sprawdzone od lat elementy – na przykład wydajny system VR. Obiektyw oferuje ponadto dogodny zakres ogniskowych od szerokiego kąta widzenia do teleobiektywu, jak również duży maksymalny otwór względny f/2,8–4. Wszystko to udało się zmieścić w niewielkim korpusie. Połączenie tych cech powoduje, że obiektyw idealnie sprawdzi się w podróży, gdyż nie zabierze wiele miejsca w torbie, a na pewno umożliwi wykonanie fantastycznych zdjęć – powiedział Zurab Kiknadze, kierownik produktu w dziale obiektywów, akcesoriów i oprogramowania Nikon Europe

Jasny zoom

Nowy NIKKOR DX 16–80mm f/2.8–4 to mobilny pięciokrotny zoom, który jest odpowiednikiem ogniskowych 24–120 mm w formacie pełnoklatkowym. Bez względu na to, czy obiekt jest fotografowany szerokokątnym zakresem obiektywu, czy przy użyciu największej ogniskowej, uzyskasz na zdjęciu miłe dla oka rozmycie tła, nawet w słabym oświetleniu. Dodatkową zaletą jest minimalna odległość fotografowania, pozwalająca zbliżyć się do obiektu aż na 0,35 m

Najnowsze technologie

Zastosowanie technologii z modeli profesjonalnych pozwala na osiągnięcie imponującej jakości zdjęć. Elektromagnetyczna przysłona odpowiada za precyzyjną ekspozycję, zwłaszcza przy szybkich zdjęciach seryjnych. Ochronna warstwa fluorynowa aktywnie odpycha wodę, pył i brud bez pogarszania jakości optycznej obiektywu oraz ułatwia czyszczenie szkła bez niszczenia powierzchni soczewek. Dodatkowo jest to pierwszy obiektyw formatu DX, w którym zastosowano powłoki nanokrystaliczne Nikon.

Stały i cichy

Nowy obiektyw został wyposażony w najnowszej generacji system redukcji drgań (VR), który umożliwia fotografowanie z czasem ekspozycji o cztery stopnie dłuższym bez poruszenia wywołanego drgnięciem aparatu. Działanie systemu VR jest ciche, a możliwe do wyboru są dwa tryby pracy (Normal do ogólnego fotografowania „z ręki” lub Active służące do zniwelowania drgań o częstotliwościach wywołanych urządzeniami mechanicznymi). Przełącznik M/A pozwala na płynne przejście na ręczne ustawianie ostrości w szczególnych przypadkach.

Wysoka wydajność optyczna

Obiektyw został zaprojektowany do wydobycia maksymalnej jakości z obecnych lustrzanek formatu DX o wysokiej rozdzielczości matrycy. Jego zaawansowany układ optyczny składa się z 17 elementów w 13 grupach. Poza zastosowaniem powłok nanokrystalicznych i ochronnych powłok fluorynowych, w obiektywie użyto trzy soczewki asferyczne i cztery wykonane ze szkła o niskiej dyspersji (ED). Błędy optyczne takie, jak “ghosting”, flary czy inne zniekształcenia, zostały
zminimalizowane tak, aby otrzymać obraz o wysokim kontraście w różnorodnych warunkach oświetleniowych w całym zakresie ogniskowych obiektywu.Doskonale wyważony &mdash podróż pierwszej klasy. Ważący zaledwie 480 g, NIKKOR DX 16–80mm f/2.8–4 jest doskonałym wyborem do ogólnego fotografowania jak również do fotografii podróżniczej. Dzięki zaawansowanym technologiom zawartym w niewielkich rozmiarach obiektyw zadowoli zarówno wymagających entuzjastów fotografii, jak i zawodowców, którzy chcą podróżować z lekkim zestawem obiektywu z aparatem o matrycy w formacie DX.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4
Powiązane artykuły