Sony udostępnia specyfikację obiektywów z bagnetem E

Autor: Damian Bednarzak

8 Luty 2011
Artykuł na: 4-5 minut
Sony udostępniając nieodpłatnie specyfikację bagnetu E, pozwoli niezależnym producentom na tworzenie obiektywów do popularnych bezlusterkowców NEX. Umożliwi to szybszy rozwój systemu oraz zwiększy ofertę optyki z bagnetem E.

System NEX to obecnie bardzo ciekawe korpusy NEX-3 oraz NEX-5 oraz tylko trzy dostępne obiektywy. Udostępniając specyfikację bagnetu E, Sony otwiera drogę niezależnym producentom optyki (jak Sigma, Tamron czy... Carl Zeiss) do tworzenia i sprzedaży własnych konstrukcji z mocowaniem E. Przyczyni się to do rozwoju systemu przez powiększenie oferty optyki.

Poniżej prezentujemy informację producenta:

Sony Corporation poinformowało, że od 1 kwietnia 2011 r. zamierza nieodpłatnie udostępniać producentom obiektywów i adapterów do obiektywów główne specyfikacje swoich obiektywów z mocowaniem E, przeznaczonych do aparatów z wymienną optyką. Umożliwi to innym podmiotom tworzenie produktów zgodnych ze specyfikacją mocowania E. Użytkownicy aparatów Sony NEX-3 i NEX-5, kamer NEX-VG10 oraz innych produktów Sony z mocowaniem bagnetowym E, które pojawią się w przyszłości, będą mogli od tej pory używać obiektywów Sony i innych producentów - bezpośrednio na aparacie lub z użyciem odpowiedniego adaptera.

Zdaniem Sony, rozwój gamy produktów z mocowaniem E przyczyni się do popularyzacji sprzętu fotograficznego i wideo, a fotografowanie i filmowanie będą sprawiać więcej przyjemności.

Ujawnianie głównych specyfikacji producentom obiektywów i adapterów będzie przebiegało zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem zatwierdzeń i wymagało podpisania umowy licencyjnej z Sony.

Według stanu na dzień publikacji tej informacji, główne specyfikacje "mocowania E" zostaną ujawnione wymienionym poniżej firmom.

Carl Zeiss AG
Firma Carl Zeiss, będąca niezależnym dostawcą obiektywów, z zadowoleniem wita ujawnienie przez Sony specyfikacji "mocowania E". Ułatwi ona prace nad produktami, jest korzystna dla konsumentów, a zatem przyczyni się do zapewnienia nowemu "mocowaniu E" silnej pozycji rynkowej.

Cosina Co. Ltd.
Firma Cosina Co. Ltd entuzjastycznie ocenia perspektywy nowego "mocowania E" firmy Sony, które umożliwia zastosowanie dużego przetwornika obrazu w kompaktowym aparacie z wymienną optyką. Wiążemy duże nadzieje z "mocowaniem E" i stawianym przed nim celem stworzenia nowej kultury fotografii. Przychylnie przyjmujemy też decyzję Sony o dostarczeniu informacji dotyczących "mocowania E".

Sigma Corporation
Sigma Corporation w pełni popiera decyzję Sony o ujawnieniu podstawowych specyfikacji „mocowania E”. Uważamy, że posunięcie to przyczyni się do dalszego rozwoju i dywersyfikacji systemów aparatów fotograficznych, zapewni miłośnikom fotografii różnorodność i większe bogactwo stylów fotografowania.

Tamron Co. Ltd.
Tamron Co. Ltd. z aprobatą przyjmuje decyzję Sony o ujawnieniu podstawowych specyfikacji "mocowania E".
Poprzez produkcję i sprzedaż obiektywów z mocowaniem E chcemy zaoferować naszym klientom nowe rozwiązania i niespotykaną wcześniej przyjemność z fotografowania.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4
Powiązane artykuły