Płyta CD ma 30 lat!

Autor: Michał Sułkiewicz

9 Marzec 2009
Artykuł na: 2-3 minuty
Wczoraj 8 marca 2009 minęło 30 lat od zaprezentowania płyty Compact Disc. Dla wielu z nas jest to nadal jeden z ważniejszych nośników do przenoszenia i archiwizowania cyfrowych zdjęć. Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionego serwisu magazyner.pl prezentujemy fragment tekstu poświęconemu rocznicy tego przełomowego wynalazku.

Dokładnie 8 marca 1979 roku Philips zaprezentował technologię cyfrowego zapisu dźwięku na płytach laserowych Compact Disc Digital Audio zwanych później przez niektórych "cedekami". Płyty kompaktowe wprowadziły technikę cyfrową do domu masowego konsumenta będąc pierwszą jaskółką cyfrowej rewolucji.

Już 30 lat mija od kiedy świat zobaczył pierwszy masowy nośnik cyfrowej informacji. Płyta kompaktowa zawierająca najpierw muzykę, a potem wszelkie rodzaje cyfrowej informacji stała się symbolem cyfrowej rewolucji ostatnich dekad dwudziestego wieku. Jednak 30 lat temu miała przede wszystkim zastąpić dużą i delikatną płytę winylową oraz awaryjną i oferującą słabej jakości dźwięk kasetę.

8 marca 1979 roku - nadchodzi cyfrowa rewolucja

Odtwarzana laserowo płyta w standardzie {ITL|Compact Disc Digital Audio, czyli po prostu kompakt lub cedek miała mnóstwo zalet w porównaniu z dotychczas stosowanymi nośnikami analogowymi. Przede wszystkim dawała czysty i niezakłócony dźwięk. Po drugie była o niebo wytrzymalsza i trwalsza niż winyl czy kaseta (ilu z naszych czytelników jeszcze pamięta te przedpotopowe wynalazki). Wreszcie płyta CD dawała niebywałą wygodę przechodzenia między kolejnymi utworami oferując niemal natychmiastowy dostęp do muzyki bez konieczności długotrwałego przewijania na wyczucie jak kaseta czy liczenia rowków jak płyta winylowa. Jednym słowem kompakt był dla ludzi z głębokiego dwudziestego wieku jak dar od kosmitów.

Jednak nie od razu wynalazek Philipsa trafił pod strzechy. Minęło kilka lat zanim Philips razem z Sony opracowali standard konsumencki zapisu muzyki na płytach CD. Dopiero w październiku 1982 roku ukazał się na rynku pierwszy album muzyczny na płycie Compact Disc. Był to "52nd Street" Billy Joela. Razem z nim na rynek trafił pierwszy konsumencki odtwarzacz CD - Sony CDP-101. Od tamtej pory sprzedano na świecie 240 miliardów płyt CD i około 3,5 miliarda odtwarzaczy CD. W połowie lat 90-tych nośnik zaczął odgrywać coraz większą rolę w przemyśle komputerowym umożliwiając odtwarzanie, a później także nagrywanie imponujących jak na owe czasy ilości informacji w postaci od 600 do 800 MB danych. Do dzisiaj sprzedano aż 3 miliardy napędów CD-ROM.]

Więcej na www.magazyner.pl

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nie żyje Constantine „Costa” Manos. Słynny fotograf Magnum zmarł w wieku 90 lat
Nie żyje Constantine „Costa” Manos. Słynny fotograf Magnum zmarł w wieku 90 lat
„Jestem fotografem ludzi i zawsze interesowali mnie ludzie”. Po przegranej walce z chorobą 3 stycznia 2025 roku zmarł Constantine „Costa” Manos, od 1963 roku fotograf agencji Magnum Photos.
18
Ten news was zaboli. Adobe podnosi ceny - za Plan Fotograficzny w 2025 roku zapłacicie ponad 100 zł miesięcznie
Ten news was zaboli. Adobe podnosi ceny - za Plan Fotograficzny w 2025 roku zapłacicie ponad 100...
Narzekaliście na system subskrypcji? To teraz zapłacicie za niego jeszcze więcej. Od 15 stycznia Adobe podnosi ceny poszczególnych planów. Ucierpią wszyscy, ale najbardziej nowi...
24
Plebiscyt Fotopolis 2024 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
Plebiscyt Fotopolis 2024 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
15 kategorii i ponad 100 nominacji - oto przekrój najgorętszych premier i wydarzeń ostatnich miesięcy. Wystartował plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2024 roku!...
9
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj