Wydarzenia
"World Unseen" - sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
Pierwszy tom Fotografia - mowa ludzka Urszuli Czartoryskiej był zbiorem różnych publikacji poświęconych ewolucji fotografii w szerokim kontekście sztuki wysokiej i kultury masowej.
W niniejszym tomie Urszula Czartoryska skupiła się na historii fotografii jako odrębnej dziedzinie sztuki. Nie brakuje w nim refleksji nad okresem burzliwych transformacji artystycznych i kulturowych oraz studiów poświęconych historii fotografii polskiej lat 1918-1939. Poza tym znajdziemy w nim jedną z pierwszych analiz fotografii Witkacego oraz teksty o wybranych zagadnieniach artystycznych okresu powojennego. Tak jak pierwszy tom, drugi również zawiera omówienie kilkunastu wybitnych fotografików m.in. Man Raya, Stefana Themersona, Zofii Rydet, J. Starskiego, J. Sudka, R. Cieślewicza i rozdział poświęcony przełomowym wystawom w historii fotografii: Pictorial Photography w Buffalo w 1910 roku, wystawa grupy Magum w Polsce, Ikonosfera Zbigniewa Dłubaka, Sztuka jako fotografia w Grazu, Budapeszcie i Amsterdamie.
Poniżej zamieszczamy kilka słów od redakcji:
Drugi tom Pism Urszuli Czartoryskiej jest poświęcony historii fotografii jako odrębnej sztuki, która kształtuje swoje oblicze przez niemal dwa stulecia. Świadomość tego, że fotografia przynależy do grona sztuk obrazowych, była zarzewiem najostrzejszych dyskusji wśród teoretyków i praktyków tej dyscypliny. Prestiżem cieszyła się tendencja, która wiązała fotografię z emocjonalnym malarstwem pejzażowym (impresjonistycznym) albo uszlachetnionym stylizacją "rembrandtowską" malarstwem portretowym. Zupełnie inne, węższe środowiska wiązały estetykę fotografii z radykalnym malarstwem racjonalistycznej abstrakcji albo repertuarem motywów surrealistycznego wizjonerstwa.
Urszula Czartoryska (1934-1998) ukończyła historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jeszcze na studiach podjęła pracę publicystyczną i recenzyjną, interesując się głównie sztuką współczesną, teorią sztuki i fotografią. Tuż po studiach podjęła pracę w redakcji czasopisma {ITL|Fotografia w Warszawie. W latach 1967-77 publikowała teksty krytyczne i naukowe i organizowała wystawy. W latach 1970-96 wykładała historię fotografii i historię sztuki XX wieku. Od 1973 do 1989 pracowała jako członek redakcji kwartalnika "Fotografia". Od roku 1977 aż do śmierci była Kierownikiem Działu Fotografii i Technik Wizualnych Muzeum Sztuki w Łodzi.]
Spis treści:
PRZYCZYNKI DO HISTORII FOTOGRAFII W POLSCE
PRZYCZYNKI DO HISTORII FOTOGRAFII ZA GRANICĄ
Urszula Czartoryska Fotografia - mowa ludzka. Perspektywy historyczne - tom 2
redakcja: Lidia Czartoryska-Górska, Leszek Brogowski
wybór fotografii z Muzeum Sztuki w Łodzi: Ewa Gałązka
stron: 214
format: 240x183
oprawa miękka
ISBN 978-83-7453-663-9
Gdańsk 2006, wydawca: słowo/obraz/terytoria
Cena: 45 zł
Powyższą publikację można zakupić w Galerii f5 & ksiegarni fotograficznej.