Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Jak wskazuje tytuł, mamy do czynienia ze zbiorem tekstów poświęconych odwadze patrzenia pisanych jednak z zupełnie różnych perspektyw. Wśród autorów znaleźli się bowiem zarówno artyści, jak i krytycy, kuratorzy czy pedagodzy, a tematy krążą od omówienia pracy konkretnych fotografów (np. Jindricha Streita), przez wydarzenia dziejowe (Powstanie Warszawskie), aż po nowoczesne formy przekazu (fotoblogi). Zapowiada się niezwykle ciekawie.
Książkę "Odwaga patrzenia. Eseje o fotografii" można kupić w zaprzyjaźnionej księgarni f5.
Poniżej kilka zamieszczamy krótką informację na temat opisywanej pozycji, spis treści i fragment wstępu przygotowanego przez redaktora antologii Tomasza Ferenca.
ODWAGA PATRZENIA. ESEJE O FOTOGRAFII
red. TOMASZ FERENC
Bardzo aktualne tematy poruszone przez autorów i zamieszczone fotografie z pewnością sprawią, że będzie to jedna z pozycji, do której będą często odnosić się nie tylko artyści, redaktorzy magazynów o sztuce, absolwenci uczelni artystycznych, ale również krytycy i wykładowcy szkół artystycznych.
"Odwaga patrzenia wydaje się być sprawą fundamentalną, bo od spojrzenia wszystko się zaczyna. To jak patrzymy przenosi się na to jak żyjemy, na co się godzimy, czego nie akceptujemy. Spojrzenie prowadzi nas do widzenia, do zauważania zjawisk, a to z kolei może stać się wstępem rozumienia. Fotografia często służy poskramianiu i usypianiu zmysłu obserwacji, odsyła nas w świat fantazji, iluzji i fałszu, ale bywa także narzędziem zmiany, kształci umiejętność dostrzegania problemów i myślenia krytycznego, może stać się impulsem do działania. Czasami musimy podjąć ryzyko otwarcia oczu bez względu na koszty. O tym i o wielu innych zagadnieniach piszą autorzy antologii".
wstęp Tomasz Ferenc
SPIS TREŚCI: