Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Branża fotograficzna to jeden z segmentów najmocniej dotkniętych przez koronawirusa. Z dnia na dzień niemal wszyscy zostali pozbawieni perspektyw zarobku w najbliższych tygodniach, a może nawet miesiącach. Pojawia się światełko w tunelu - twórcy i artyści prezentujący kulturę w sieci mogą liczyć na wsparcie w wysokości 3 tys. złotych miesięczne.
Kultura w sieci to wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundusz Promocji Kultury element opracowanej przez rząd Tarczy Antykryzysowej, która chronić ma polską gospodarkę przed zapaścią związaną z epidemią koronawirusa Sars-Cov2. O adekwatność zawartych w ramach tarczy działań można się spierać, ale po raz pierwszy od początku kryzysu twórcy, artyści i instytucje kultury otrzymują obietnicę konkretnego wsparcia materialnego w tych trudnych dla kultury czasach. Właśnie ruszył nabór zgłoszeń do programu wsparcia.
Aby jednak otrzymać wsparcie finansowe, wielu z twórców będzie musiało wskoczyć na głęboką wodę. Program zakłada bowiem głównie przekazywanie środków na przedsięwzięcia, których zadaniem jest rozpowszechnianie szeroko pojętej kultury w sieci. Otrzymanie wsparcia może więc wymagać od nas rozpoczęcia prowadzenia warsztatów, lub wykładów online czy też opracowania jakiejkolwiek innej formy dzielenia się naszą twórczością w internecie. Instytucje kultury i artyści pewnie nie będą z tym mieli większego problemu, ale już fotografowie i filmowcy, których praca obraca się wokół zleceń komercyjnych mogą napotkać większe trudności.
W ramach programu dotacje w wysokości zostaną przeznaczone na zmianę formy upowszechniania działalności twórczej lub artystycznej w okresie stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii. Z udzielonych dotacji realizowane będą projekty upowszechniające dorobek kultury i zwiększające obecność kultury w życiu społecznym, dostępne on-line, jak również inicjatywy umożliwiające odbiorcom kultury korzystanie z jej zasobów w sieci.
- To może być czytanie wierszy, sztuk teatralnych, to może być taniec, który ktoś we własnym mieszkaniu prezentuje czy tworzenie sztuki wizualnej - ktoś rzeźbi, maluje obrazy, a my to oglądamy - poinformował wczoraj wicepremier Gliński.
Program składa się z dwóch elementów – programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu dotacyjnego, zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury. Program stypendialny jest kierowany do osób fizycznych, twórców i artystów. O dotację z programu NCK mogą się starać organizacje pozarządowe oraz instytucje kultury. Wnioskodawcom biorącym udział w programie stypendialnym mogą zostać przyznane stypendia: a) 6-miesięczne obejmujące okres od 1 maja do 31 października 2020 r., b) mające inny okres realizacji projektu, przyznawane na okres nie krótszy niż trzy kolejne, następujące po sobie, miesiące obejmujące okres od 1 maja do 31 października 2020 r.
Artyści i osoby fizyczne mogą liczyć na stypendia w wysokości 3 tys. złotych miesięcznie. W przypadku instytucji kultury dofinansowania na projekty będą przyznawane w wysokości od 5 do 150 tys. złotych. Wsparcie to może pokryć do 100% kosztów projektu. Pamiętajmy jednak, że są to kwoty brutto. Na rękę artyści otrzymają więc 2490 zł miesięcznie. Budżet programu wynosi 20 mln zł.
Wszystkie przedsięwzięcia w ramach programu muszą być dystrybuowane w sieci nieodpłatnie w trakcie trwania projektu, jak też po jego zakończeniu. Wszystkie utwory, powstałe ze środków programu, będą też nieodpłatnie udostępniane innym podmiotom na licencji Creative Commons.
Aby otrzymać dofinansowanie należy założyć konto na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a następie złożyć wniosek online, zawierający portfolio i szczegółowy opis planowanego przedsięwzięcia. Objętość załączanego portfolio nie może przekroczyć 300 MB.
Radzimy dokładnie wczytać się w regulamin, gdyż nawet pojedynczy błąd formalny będzie skutkował odrzuceniem wniosku. Regulamin oraz wniosek o otrzymanie nowego stypendium znajdziecie w poniższych linkach.
Więcej informacji na temat wsparcia kultury w ramach Tarczy Antykryzysowej znajdziecie pod adresem gov.pl.