Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Skomplikowana historia targów Polfoto chyba dobiega końca. Zaczęło się od ogólnopolskiego spotkania fotografików w Międzyzdrojach w 1987 roku. Od V edycji zjazdowi towarzyszyły Międzynarodowe Targi Fotograficzne "Polfoto". I tak do 2003 kiedy stało się jasne, że w tej formie i w tym miejscu targi nie przetrwają. Słabnąca pozycja Polfoto przy rosnącej roli Targów FVF w Łodzi, a także pojawienie się trzeciego konkurenta, poznańskiego Eurofoto, wymogło na organizatorach kilka desperackich posunięć.
W 2004 roku odbyła się pierwsza edycja połączonych imprez - Targów Eurofoto i Forum POLFOTO w Poznaniu. Wydarzenie to cieszyło się umiarkowaną popularnością i już wtedy osoby odpowiedzialne za Forum wiedziały, że kolejna edycja POLFOTO odbędzie się we Wrocławiu, i to jeszcze w tym samym roku (listopad 2004). Największą korzyścią wynikającą z tego ruchu była mobilizacja środowiska wrocławskiego do zorganizowania Międzynarodowego Festiwalu Fotografii, który swoją drogą miał całkiem przyzwoity poziom.
Niestety, kolejna edycja Targów Elektroniki Użytkowej i Fotografii TEU-POLFOTO nie odbędzie się. Głównym powodem odwołania zaplanowanej na 25-27 listopada 2005 roku imprezy jest "niewystarczająco duże zainteresowanie firm (potencjalnych wystawców) dla sfinansowania projektu". Jednak poniższy komunikat wystosowany przez organizatorów obarcza winą także inne czynniki. Poniżej prezentujemy tekst komuniktatu TEU-POLFOTO oraz komentarz dyrektor Międzynarodowych Targów Łódzkich, który jest odpowiedzią na zarzuty wobez łódzkiej imprezy.
Komunikat dotyczący Targów Elektroniki Użytkowej i Fotografii TEU-POLFOTO 2005
Szanowni Państwo,
Z przykrością chcielibyśmy poinformować, że planowane w dniach 25-27.11.2005, we Wrocławiu Targi Elektroniki Użytkowej i Fotografii nie odbędą się. Targi, podobnie jak w ubiegłym roku, miały być realizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Polfoto-Wrocław 2005.
Powodem podjęcia tak trudnej decyzji jest niewystarczająco duże zainteresowanie firm (potencjalnych wystawców) dla sfinansowania projektu. Do tej pory zrealizowaliśmy 13 edycji targów fotograficznych, tematycznie ewoluujących początkowo w kierunki różnych form obrazowania aby przekształcić się w targi elektroniki użytkowej - w ubiegłym roku. Coraz słabsza kondycja firm fotograficznych, ale jednocześnie coraz większe ich zbliżenie do elektroniki użytkowej dawało nam podstawę sądzić, że przetrwamy trudne czasy. Niestety nie przewidzieliśmy wszystkich zagrożeń, a w szczególności, że nie możemy sobie pozwolić na finansowanie kilkuletniego deficytu w budżecie przedsięwzięcia. Liczyliśmy że Targi Łódzkie zostaną zmuszone do stosowanie uczciwych cen zapewniających rentowność także tym którzy nie korzystają z dopłat miasta czy innych ukrytych form dofinansowywania nierentownych przedsięwzięć. Nierychliwość sądu powoduje, że my, w oczekiwaniu na wyrok zmuszeni jesteśmy odwołać nasze targi, a MTŁ na targach FOTO nadal może wynajmować powierzchnię poniżej uczciwie wyliczonych kosztów własnych.
W ubiegłym roku pobudziliśmy środowiska fotograficzne Wrocławia do zrealizowania pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Polfoto-Wrocław. Był to wspaniały cykl wystaw fotograficznych ustawionych w różnych miejscach Wrocławia. Mamy nadzieję, że pomimo braku targów Festiwal będzie trwać i rozwijać się nadal.
Bardzo serdecznie dziękujemy za dotychczasową współpracę zarówno wszystkim środowiskom twórczym jak i ekipom technicznym. Może przy sprzyjających okolicznościach powrócimy do tematu targów w następnych latach.
W imieniu Targów Elektroniki Użytkowej i Fotografii TEU-POLFOTO 2005
Juliusz Samborski
Poprosiliśmy dyrektor Międzynarodowych Targów Łódzkich, panią Maria Maciaszczyk, o komentarz. Wynika z niego, że (tekst nieautoryzowany):
- MTŁ nie korzysta z "dopłat miasta czy innych ukrytych form dofinansowywania". Wręcz przeciwnie, jako spółka z udziałem Miasta Łodzi, MTŁ zobligowane jest do przynoszenia zysków odprowadzanych do kasy miejskiej, także w formie należnych podatków;
- Na targach FVF nie można "wynajmować powierzchni poniżej uczciwie wyliczonych kosztów własnych". MTŁ jako spółka handlowa prowadzi świadomą strategię finansową, co więcej, w ofercie MTŁ znaleźć można inne imprezy targowe, na których powierzchnia jest tańsza niż podczas FVF;
- "Nierychliwość sądu" nie ma nic wspólnego z działalnością MTŁ. Organizator TEU-POLFOTO przegrał wniesioną przez siebie sprawę w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a Urząd nie wszczął dotąd postępowania w ramach odwołania wniesionego przez TEU-POLFOTO.
Od siebie możemy dodać, że żal przebijający z fragmentow komunikatu TEU-POLFOTO jest z jednej strony zrozumiały, ale z drugiej trudny do pogodzenia ze zdroworozsądkowo pojmowanym prawem do konkurowania - nawet jeżeli jest to bezkompromisowa walka na każdym polu, zarówno finansowym, jak i "kalendarzowym". Polfoto, mimo niewątpliwych zasług dla polskiej fotografii nie wytrzymał próby czasu i rynkowej batalii o klientów. Znając upór organizatorów można mieć nadzieję, że jeszcze kiedyś - na pewno w nowej formule - Polfoto wróci do gry.