Muzeum Historii Fotografii w zupełnie nowej odsłonie

Autor: Michał Chrzanowski

10 Lipiec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

To już pewne - krakowskie Muzeum Historii Fotografii zmieni swoją lokalizację. Budynek dawnej Zbrojowni zostanie przekształcony na nową siedzibę, dzięki czemu MHF zyska cztery aż duże sale ekspozycyjne. A to nie wszystko.

Osoby związane z Muzeum Historii Fotografii mają niemałe powody do radości. Do tej pory placówka mieściła się w budynku, który nie do końca był przystosowany do realiów, wymagań i współczesnych potrzeb. Przede wszystkim brakowało dużych sal ekspozycyjnych, przez co prezentacja niektórych wystaw (przede wszystkim wystaw stałych) była wręcz niemożliwa.

Jednak po licznych staraniach w końcu się udało. Władze Krakowa zakupiły od Agencji Mienia Wojskowego budynek dawnej Zbrojowni przy ulicy Rakowickiej, który zapewni aż 3200 m2 powierzchni użytkowej. W tym zabytkowym budynku - po remoncie i modernizacji - znajdować się będą nie tylko same sale ekspozycyjne, lecz także księgarnia, biblioteka, kawiarnia oraz część administracyjno-biurowa. Jednak również stara siedziba MHF będzie wykorzystana. W budynku przy ulicy Józefitów mieścić się będą magazyny, pracowanie oraz laboratoria.

Dzięki nowej siedzibie Muzeum Historii Fotografii zyska aż cztery duże sale ekspozycyjne. Oznacza to, że w muzeum będzie można jednocześnie prezentować więcej wystaw - także tych stałych, co nie było możliwe w poprzednim budynku. Do tego dojdą także sale przystosowane do warsztatów i wykładów. Projektem - od strony wizualnej i użytkowej - zajął się prof. dr hab. Marek Pabich, który ściśle współpracował z konserwatorem zabytków. Dobudowany od strony Rakowickiej nowy pawilon będzie w pełni przeszklony - w ten sposób nie będzie zasłaniał oryginalnej budowli.

Jednak na oficjalne otwarcie nowej siedziby Muzeum Historii Fotografii będziemy musieli jeszcze poczekać. W budynku dawnej Zbrojowni musi rozpocząć się gruntowny remont. Wszystko ma zakończyć się w 2020 roku, kiedy to muzeum ma zostać oficjalnie zaprezentowane i otwarte dla zwiedzających.

Muzeum Historii Fotografii w Krakowie to jedyna tego typu placówka w Polsce, która nie tylko prezentuje wystawy, edukuje w dziedzinie fotografii oraz jej roli w kulturze, lecz także gromadzi, konserwuje i udostępnia zbiory, stanowiące ważną część dziedzictwa kulturowego Polski. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.mhf.krakow.pl.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Ten news was zaboli. Adobe podnosi ceny - za Plan Fotograficzny w 2025 roku zapłacicie ponad 100 zł miesięcznie
Ten news was zaboli. Adobe podnosi ceny - za Plan Fotograficzny w 2025 roku zapłacicie ponad 100...
Narzekaliście na system subskrypcji? To teraz zapłacicie za niego jeszcze więcej. Od 15 stycznia Adobe podnosi ceny poszczególnych planów. Ucierpią wszyscy, ale najbardziej nowi...
24
Plebiscyt Fotopolis 2024 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
Plebiscyt Fotopolis 2024 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
15 kategorii i ponad 100 nominacji - oto przekrój najgorętszych premier i wydarzeń ostatnich miesięcy. Wystartował plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2024 roku!...
9
Canon zmienia sposób świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w Polsce - od teraz aparaty będą naprawiane w Niemczech
Canon zmienia sposób świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w Polsce - od teraz aparaty...
Z dniem 1 stycznia 2025 roku Canon kończy współpracę z firmą Pro Club. Od nowego roku wszelkie usługi gwarancyjne i serwisowe będą realizowane przez Canon Professional Service Center w...
11
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj