Oszustwo księgowe byłych szefów Olympusa. Menadżerowie winni ponad 500 mln dolarów

Autor: Michał Chrzanowski

28 Kwiecień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Taką informację podała francuska agencja prasowa AFP. Były prezydent Olympusa oraz jego zastępca zostali skazani za udział w skomplikowanym oszustwie księgowym. Obaj muszą zapłacić równowartość 529 mln dolarów.

Tsuyoshi Kikukawa, były prezydent japońskiej firmy Olympus i Hisashi Mori, były wiceprezydent zostali skazani przez sąd w Tokio na karę więzienia w zawieszeniu za rolę, jaką odegrali w oszustwach księgowych spółki. W 2011 roku światło dzienne ujrzała sprawa, która okazała się jednym z większych finansowych skandali w historii Japonii.

Kikukawa i Mori – uwcześni szefowie Olympusa – byli głównymi postaciami w skomplikowanym oszustwie księgowym polegającym na ukryciu równowartości 1,7 miliardów dolarów strat poniesionych przez producenta aparatów cyfrowych. Skandal – poza wizerunkiem spółki – dotknął także jej udziałowców. Firma po ujawnieniu afery finansowej straciła prawie 80% swojej wartości.

Po sześciu latach zapadł wyrok. Sąd w Tokio zdecydował, że Kikukawa oraz pięciu innych byłych członków władz Olympusa muszą zapłacić firmie równowartość 529 milionów dolarów. – Na razie nie możemy komentować tej sprawy, ponieważ oskarżeni mogą złożyć apelację do wyższej instancji – czytamy w komunikacie Olympusa.

Japoński producent aparatów i optyki zdołał już otrząsnąć się po skutkach finansowego skandalu. Obecnie firma radzi sobie bardzo dobrze notując spore zyski. W 2016 roku o 5% wzrosła sprzedaż w segmencie aparatów bezlusterkowych. Jak podają niektóre źródła, wpływy spółki sięgają nawet 62.6 miliardów jenów.

źródło: AFP/Puls Biznesu

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
Ciąg dalszy zamieszania wokół wyróżnienia Mikhaila Tereschenko w tegorocznym World Press Photo. Organizacja podtrzymuje nagrodę, ale cofa zaproszenie dla fotografa na galę...
18
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm kolejny raz podnosi ceny filmów analogowych. Tym razem podwyżki wynoszą od 21 do nawet 52%. Póki co zmiany dotyczą rynku japońskiego, ale z dużym prawdopodobieństwem w...
6
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub konfiskata sprzętu
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub...
Formalnie zakaz fotografowania poszczególnych obiektów funkcjonuje w Polsce już od kilku lat, jednak ze względu na brak jednolitego znaku zakazu przepis ten nie mógł być skutecznie...
276