Vantablack - najczarniejszy materiał na świecie pochłania ponad 99,96% światła

Autor: Maciej Luśtyk

11 Marzec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Być może już niedługo odbicia światła i wyciemnianie scen przestaną być jakimkolwiek problemem. Materiał Vantablack pochłania tyle światła, że nie są tego w stanie zmierzyć spektrometry.

Materiał Vantablack został stworzony w 2014 roku przez brytyjską firmę Surrey NanoSystems. Ówczesny produkt pochłaniał około 99,96 % padającego nań światła i już wtedy nie dało się dostrzec faktury pokrytego nim obiektu. Na tym jednak nie poprzestano. Naukowcy usprawnili swoje dzieło do tego stopnia, że nie są w stanie dokładnie zmierzyć ich właściwości. Pochłania bowiem tyle światła, że nie są z nim sobie w stanie poradzić nawet bardzo czułe spektrometry.

Vantablack wykonano z karbonowych nanorurek, które pochłaniają światło i zamieniają je na energię cieplną. Jak wygląda to w praktyce? Wskaźnik wysokiej mocy lasera nakierowany na obiekt pokryty Vantablack zwyczajnie ginie nam z oczu. Do czego można wykorzystać właściwości takiego materiału?

 

Póki co, producent nie podaje konkretnych zastosowań. W jednym z komentarzy znajdziemy jedynie informację, że zostanie on użyty do pokrycia cyferblatów jednego ze szwajcarskich producentów zegarków. Ale jego potencjalnych zastosowań jest całe mnóstwo, szczególnie w fotografii. Wyściełanie nim wnętrz obiektywów i aparatów właściwie zlikwidowałoby problem z odbiciami światła. Doskonale posłużyłby także na pokrycie paneli wyciemniających do studia, a także jako tło, zarówno do fotografowania jak i prezentacji zdjęć. Prezentowane na nim obiekty wyglądałyby wyjątkowo wyraziście. Niewątpliwą zaletą, która może znacznie rozszerzyć potencjalne zastosowanie jest to, że materiał może być nakładany na obiekty podobnie jak zwykły lakier, za pomocą sprężarki lub aerografu.

Czy rzeczywiście Vantablack zostanie wykorzystany do takich celów? Tego nie wiemy. Z pewnością jednak producenci sprzętu fotograficznego nie przejdą obok takiego wynalazku obojętnie.

Więcej informacji znajdziecie na stronie surrenanosystems.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Google integruje certyfikaty C2PA ze swoją wyszukiwarką - czy to uzdrowi współczesne problemy?
Google integruje certyfikaty C2PA ze swoją wyszukiwarką - czy to uzdrowi współczesne problemy?
Wygląda na to, że system certyfikowania zdjęć opracowany w ramach Content Authenticity Initiative będzie miał wreszcie szansę się upowszechnić. Metadane C2PA, informujące o powstaniu...
4
Tego jeszcze nie grali - ceny filmów zaczynają spadać
Tego jeszcze nie grali - ceny filmów zaczynają spadać
Choć wydaje się to nieprawdopodobne, wygląda na to, że po kilku latach galopujących podwyżek ceny materiałów światłoczułych zaczęły się stabilizować, a nawet spadać. Tylko w tym roku...
9
K-Consult ponownie platynowym dystrybutorem Sigmy - do końca roku darmowe wydłużenie gwarancji na 5 lat
K-Consult ponownie platynowym dystrybutorem Sigmy - do końca roku darmowe wydłużenie gwarancji na...
K-Consult drugi rok z rzędu może poszczycić się tytułem najlepszego dystrybutora marki Sigma na świecie. Z tej okazji do końca roku firma oferuje kupującym darmowe wydłużenie gwarancji...
17