Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Krakowski Miesiąc Fotografii tym razem będzie w całości kuratorowany przez prawdziwe gwiazdy światowej fotografii, znany już z wcześniejszych edycji Festiwalu duet Adam Broomberg - Olivier Chanarin. W zaproponowanym przez nich programie podstawowym zagadnieniem stanie się kwestia tożsamości artysty, której towarzyszyć będzie szersza refleksja nad tworzeniem fikcyjnych postaci w obrębie współczesnej sztuki.
W przeciwieństwie do wcześniejszych edycji, w tym roku organizatorzy zrezygnowali z nadrzędnego tematu, organizującego kolejne wystawy na rzecz wyboru określonej strategii artystycznej, której podporządkowane będą prezentowane dzieła. We współpracy pisarzy i artystów powstaną sylwetki i prace fikcyjnych fotografów, które zostaną zaprezentowane podczas Festiwalu. "Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się zakwestionować ideę artysty jako marki" - wyjaśniają kuratorzy. Centralnym wydarzeniem Miesiąca Fotografii w Krakowie 2011 będzie wystawa w Bunkrze Sztuki, prezentująca prace ponad trzydziestu wpływowych artystów z całego świata i ukazująca historyczne tło podjętej strategii. Zgodnie z tym założeniem skonstruowane zostaną również pozostałe elementy programu. Tożsamość prawdziwych autorów: uznanych pisarzy i gwiazd fotografii, pozostanie ukryta aż do otwarcia Festiwalu.
Uzupełnieniem tegorocznego Miesiąca Fotografii będzie wystawa publikacji zgłoszonych poprzez stronę Self Publish Be Happy, promującej selfpublishing, czyli niskonakładowe publikacje tworzone bezpośrednio przez artystów.
Organizatorzy nie zapominają o cieszącym się ogromnym powodzeniem programie wydarzeń towarzyszących: w tym roku będą to między innymi audycje radiowe, w których fikcyjne biografie artystów ukazane zostaną jako niezależne dzieła sztuki literackiej, projekcje filmów, czytelnia, oraz spotkania z artystami, którzy zaprezentują swoje projekty. W ramach Miesiąca Fotografii odbędzie się także rozstrzygnięcie Sittcomm Award, międzynarodowego konkursu, uznawanego za najważniejszy w dziedzinie fotografii w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowej, oraz znane z wcześniejszych edycji Festiwalu wystawy młodych twórców w ramach ShowOFF, multimedialne projekcje fotografii zorganizowane w przestrzeni miasta pod szyldem Slide Nite, liczne spotkania, projekcje, dyskusje, wykłady, warsztaty i przegląd portfolio. Nowością będzie możliwość zakupu prac pokazywanych w ramach sekcji ShowOFF.
Jednocześnie informujemy, że edycja ósma została wyróżniona w plebiscycie czytelników Fotopolis.pl jako Wydarzenie Artystyczne Roku oraz walczy o nagrodę w konkursie organizowanym przez Radiowy Dom Kultury Trójki w kategorii Wydarzenie Roku