Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Z biegiem lat plebiscyt czytelników fotopolis.pl na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku wyrobił sobie prestiżowe miejsce w kalendarzu osób związanych z branżą foto. Nic dziwnego, przecież nie ma ważniejszych głosujących dla producentów i organizatorów niż ich klienci czy odwiedzający ich festiwale i galerie. To najważniejszy wyznacznik jakości i popularności. Tym bardziej, że czytelnik fotopolis.pl - jak potwierdzają nasze ankiety - to osoba dobrze znająca się na rynku foto. Jak co roku plebiscyt odbywał się z okazji naszych urodzin. W tym roku świętowaliśmy już 9. rocznicę powstania fotopolis.pl.
W tym roku nowością była kategoria Innowacja fotograficzna roku. Stworzyliśmy ją, abyście mogli zagłosować również na technologie i pomysły, które dopiero pojawiają się na rynku. Mimo że ich sukcesu nikt nie jest w stanie zagwarantować, to warto nagrodzić kreatywność i odwagę producentów. Nie ma co ukrywać, że chcieliśmy naszych czytelników zachęcić do spojrzenia na nowe produkty i rozwiązania. Dotychczasowe plebiscyty pokazały, że jesteście w swoich wyborach bardzo ostrożni i konserwatywni.
A jak było w tym roku? Zobaczmy zwycięzców!
Nikon D7000 - najlepszy aparat systemowy roku 2010
Niewątpliwie "najlepszy system" to najbardziej prestiżowa kategoria. Od paru lat walka toczy się między wieloletnimi potentatami w tym segmencie: Canonem i Nikonem. Mimo że Sony coraz mocniej zaznacza swoją pozycję, to nasi czytelnicy nadal sprawiają wrażenie nieprzekonanych. To tylko pokazuje jak trudna jest to kategoria. Jednak firma Nikon poradziła sobie doskonale. Zwycięzca - Nikon D7000 - zdecydowanie wyprzedził pozostałych rywali uzyskując 21% głosów.
Kolejne miejsca zajęły lustrzanki z segmentu profesjonalnego. Drugi był Nikon D3S, który zdobył 17% głosów, a trzeci Canon EOS 1D Mark IV - 9% głosów.
zeszłoroczny zwycięzca: Canon EOS 7D
Canon EF 70-200 mm f/2,8L II - najlepszy obiektyw 2010
W kategorii najlepszy obiektyw w tym roku Canon wygrał sprawdzoną konstrukcją. Szkło EF 70-200 f/2.8L II ma w swojej ofercie każdy producent pełnoklatkowych lustrzanek. Uznanie czytelników zyskała nowa, ulepszona wersja tego zooma Canona. EF 70-200mm f/2,8 zyskał 14% głosów.
Na pozostałych miejscach podium znalazły się dwa Nikkory: 85mm (7% głosów) oraz 35mm (5% głosów).
zeszłoroczny zwycięzca: Nikon AF-S 70-200mm f/2.8G ED VR II
Canon Powershot G12 - najlepszy aparat kompaktowy roku 2010
Można zaryzykować stwierdzenie, że Canon ze swoją serią G już na stałe zadomowił się jako zwycięzca tej kategorii. Już po raz czwarty z rzędu model G wygrywa pierwsze miejsce w tej kategorii. W tym roku Canon PowerShot G12 zyskał aprobatę 19% głosujący w plebiscycie czytelników.
Tuż za zwycięzcą uplasował się Panasonic Lumix LX5 / Leica D-Lux 5 (10% głosów) i Nikon Coolpix P7000 (7% głosów).
zeszłoroczny zwycięzca: Canon Powershot G11
Adobe Photoshop CS5 - najlepsze akcesorium fotograficzne roku 2010
Wybór Adobe Photoshopa CS5 na najlepsze akcesorium fotograficzne 2010 roku to znak czasów. Statywy, torby, karty pamięci, osprzęt studyjny - nic nie miało szansy w starciu z najpopularniejszym oprogramowaniem do obróki zdjęć. Photoshop CS5 zdobył 26% głosów naszych czytelników.
Również pozostałe miejsca na podium przypadły w udziale programom Adobe. Drugie miejsce zajął Lightroom 3, który zdobył 22% głosów, a trzecie Photoshop Elements 9 - zdobywca 6% głosów.
zeszłoroczny zwycięzca: Adobe Photoshop CS4
Miesiąc fotografii w Krakowie 2010 - najlepsze wydarzenie artystyczne roku 2010
Festiwal Miesiąc fotografii w Krakowie to zdecydowanie ulubione wydarzenie artystyczne czytelników fotopolis.pl. MFK wygrał w zeszłym roku, wygrał i w tym. Zdobył 20% głosów, zdecydowanie wyprzedzając konkurencję.
Drugie miejsce zajął Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi 2010 (9% głosów), natomiast na trzecim uplasowała się wystawa Andreasa Feiningera "Nowy York, lata czterdzieste" w Krakowie (4% głosów).
zeszłoroczny zwycięzca: Miesiąc Fotografii w Krakowie 2009
Sony NEX - innowacja fotograficzna roku 2010
Byliśmy niezmiernie ciekawi rozstrzygnięcia w nowej kategorii Innowacja fotograficzna roku 2010. Wygrał system Sony NEX - niewielkie, kompaktowe aparaty z dużymi matrycami i wymienną optyką. Domyślamy się, że czytelnicy docenili - oprócz samych produktów - impet z jakim pojawiły się na rynku i "zamieszanie" jakie zrobiły - jak przystało na prawdziwą innowację.
Stawka w tej kategorii była wyjątkowo wyrównana. Tuż za NEX-ami (14% głosów) znalazła się hybrydowa stabilizacja Canona (13% głosów), elektroniczno-optyczny wizjer Fujifilm (12% głosów), Sony SLT (12% głosów) i obiektyw Panasonic 3D (10% głosów).
Podsumowanie tegorocznego plebiscytu musi być podobne do podsumowania zeszłorocznego - bo wyniki są podobne. O miano najlepszego aparatu systemowego stale rywalizuje Canon z Nikonem. Tym razem wygrał Nikon z ciekawą, półprofesjonalną lustrzanką D7000. W kategorii "Najlepszy obiektyw" wyniki są równie podobne do ubiegłorocznych. Znów wygrał długi zoom klasy 70-200mm f/2,8 - tym razem był to Canon. W kategoriach "Aparat kompaktowy", "Akcesorium" i "Wydarzenie artystyczne" triumfowały nowe edycje tych samych produktów. Najwyraźniej nasi czytelnicy nie pozbyli się przez ostatni rok swojego konserwatyzmu.
W nowej kategorii - "Innowacja fotograficzna roku 2010" - zwyciężył system Sony NEX. Nie były to pierwsze bezlusterkowce na rynku, ale pierwsze, które pogodziły wyjątkowo niewielkie wymiary zewnętrzne, dużą matrycę, dobrą cenę i "kompaktową", przyjazną obsługę. Jednocześnie były pierwszymi, które realnie wpłynęły na kształt rynku i znacznie umocniły segment aparatów systemowych z wymienną optyką.
Na koniec składamy serdeczne gratulacje zwycięzcom, a Czytelnikom dziękujemy za liczny udział w plebiscycie