Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Na szczycie Mauna Kea, najwyższego punktu Hawajów, rozpoczyna swoją 5-letnią służbę największy w historii aparat cyfrowy. Po podłączeniu do kilkumetrowego teleskopu, 340-megapikselowy MegaPrime jest kolejnym rekordowym narzędziem w rękach astronomów.
W latach 80-tych, fotografie nieba wykonywano oczywiście na wysokiej jakości materiałach światłoczułych i dużej powierzchni. Wyglądało to tak, że naukowiec siedział w maleńkiej kabinie ulokowanej bezpośrednio pod znacznie mniejszym wtedy teleskopem i operował migawką. Aby zarejestrować ruch konieczne było długotrwałe naświetlanie, a częste wykonywanie zdjęć i ich obróbka przy wymiarach arkusza 20 x 20cm było dość kłopotliwe.
"Powszechnie wiadomo", że nie przeciętni użytkownicy, a wojsko i instytucje naukowe mają dostęp do najbardziej nowoczesnych technologii. Astronomowie przodują pod tym względem, bo jak nigdzie indziej precyzyjna rejestracja widzianego obrazu jest ważna dla postępu całej dziedziny. Sercem systemu MegaPrime jest olbrzymi aparat MegaCam, którego matryca światłoczuła składa się z 40 elementów CCD o łącznej liczbie 340 Megapikseli. Jej rozmiar to aż 25 x 25cm, a w połączeniu z lustrem teleskopu o średnicy 3.6m ogarnia obszar nieba o zasięgu 1 x 1 stopień.
MegaPrime został zbudowany przez Francuzów z instytutu astrofizyki podległemu urzędowi Energii Atomowej. Precyzyjne detektory CCD wykonała brytyjska firma e2v technologies. Konstrukcja utrzymywana jest w temperaturze -120 st. C. dla zniwelowania zakłóceń termicznych przy długich ekspozycjach, a warunki próżniowe zapobiegają zakurzeniu i niekontrolowanej wymianie temperatury z otoczeniem.
Aparat będzie przeczesywał niebo przez 15-18 dni w miesiącu i rozpocznie swoja misje od poszukiwania nowych satelitów Jupitera. Przez następne 5 lat będzie ważnym elementem olbrzymiego projektu badawczego, którego celem jest miedzy innymi stworzenie kompletnego i dokładnego obrazu nieba.
Dodajmy jeszcze, że MegaPrime generuje obrazy o rozmiarach powyżej 700MB, a wszystkie zdjęcia będą archiwizowane w Kanadyjskim Centrum Danych Astronomicznych skąd będą udostępniane zainteresowanym jednostkom badawczym na świecie.
Wszelkie informacje i kanadyjsko-francusko-hawajskim projekcie znajdziesz tutaj.