Aparaty
Czy DJI zaprezentuje aparat bezlusterkowy? Pierwsze plotki na temat potencjalnej premiery
Druga głośna premiera przewidziana na dzisiejszy dzień to PowerShot S50. Zaznaczmy, że nie zastępuje on niedawnego PowerShot S45, lecz uzupełnia ofertę lub jak wyjaśnił Pan Komatsuzaki z Canon Europe, wieńczy linię PowerShot S.
Osoby, które z różnych źródeł wiedziały przed upływem embarga o planach wprowadzenia modelu S50 wyrażały spore zdziwienie, faktem, że podniesiono linię, której poprzedni reprezentach nie zadomowił się na dobre na naszych sklepowych półkach. Uspokajamy, że PowerShot S45 nie wypada z oferty Canona (wkrótce zaprezentujemy do w obszernym teście), a nowy PowerShot S50 to po prostu jego 5-megapikselowa wersja.
Zastosowanie 5.0 Mp CCD 1/1.8" z rozdzielczością maksymalną 2592 x 1944 oraz elegancka, czarna obudowa (dostępny także w wersji srebrnej) to jedyne zauważalne zmiany w stosunku do S45 (4.0 Mp CCD 1/1.8", 2272 x 1704). Reszta cech jest wspólna.
PowerShot S50 dysponuje różnorakimi systemami wpływającymi na szybkość pracy i końcową jakość obrazu. Wspominaliśmy o nich już kilkakrotnie na łamach Fotopolis, ale nie zaszkodzi przypomnieć je raz jeszcze. Po pierwsze jest to procesor DIGIC odpowiedzialny za przetwarzanie zarejestrowanego przez CCD obrazu zgodnie z wprowadzonymi algorytmami przeliczania. O jego niezwykłej skuteczności mieliśmy okazję się przekonać podczas testowania S45 (publikacja wkrótce). DIGIC (DIGital Imaging Core) ma wpływ na pracę układu AF, pomiaru światła, równoważenie balansu bieli, a nawet na zapis pliku w pamięci.
Z procesorem związany jest też sensor pozycjonujący, który rozpoznaje ułożenie aparatu podczas fotografowania (pion / poziom) i trwale obraca zdjęcie do właściwej pozycji. System ten znajdziemy we wszystkich PowerShotach.
Inna atrakcja to system pomiaru ostrości. W S50 jest to 9-punktowy inteligentny AiAF (z opcją wyboru jednego punktu), który uzupełniany jest przez wyjątkowy system FlexiZone AF/AE. Ten ostatni polega na możliwości wybrania praktycznie dowolnego punktu w polu obrazowym (ok. 300 pól!) i związania z nim pomiaru AF/AE. Do tego dochodzi ogniskowanie manualne oraz bracketing ostrości.
System iSAPS pozwala na optymalizowaniu parametrów pracy aparatu na podstawie zastanych warunków oraz wbudowanej bazy danych, w której zapisane są dane statystyczne opisujące różnorodne sytuacje fotograficzne )Photographic Space)
PowerShot S50 oferuje aż 13 trybów fotografowania, w których poza programami tematycznymi i trybem filmowym (tylko 320 x 240, 15kl/sek. do 30 sek.) znalazły się tryby półautomatyczne i manualne. Obecność priorytetu migawki i przysłony oraz trybu manualnego to niezwykłe udogodnienie dla osób, które potrzebują kieszonkowego aparatu, ale wymagają pełnej kontroli nad parametrami zdjęcia.