Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Druga po FinePix F410odsłona nowości Fujifilm w dniu dzisiejszym to FinePix F700. Jest to pierwszy aparat wykorzystujący szeroko opisywaną technologię SuperCCD SR - sensor SuperCCD IV generacji o zdublowanej liczbie fotodiod. Oto przykład jak "3 Mp" może oznaczać "6Mp".
Technologia Fujifilm SuperCCD SR została zaprezentowana (wraz z inną matrycą 4-tej generacji SuperCCD HR) prawie miesiąc temu i premierze tej towarzyszyła atmosfera oczekiwania przełomu. W rzeczy samej, Fuji opracowało kolejną innowację w postaci matrycy światłoczułej, w której na każdy piksel przypadają dwie fotodiody - większa (wyższej czułości) i mniejsza (niższej czułości). Informacje pochodzące z każdej z nich są "sumowane" i przetwarzane w parach dając bogatszy (niż w innych rozwiązaniach) piksel wynikowy. Polecamy lekturę tekstu o SuperCCD SR.
Fujifilm FinePix F700 posiada 3-krotny obiektyw Super EBC Fujinon o ekwiwalencie ogniskowej 35 - 105mm i jasności F2.8 - F4.9. Szkło zajmuje centralną pozycję na froncie eleganckiej metalicznej obudowy. Kompaktowe rozmiary kryją zaawansowane funkcje fotograficzne z manualnym doborem czasu naświetlenia i wartości przysłony na czele. Uzupełnieniem trybów ręcznych (P, A, S, M) jest tryb pełnej automatyki oraz programy tematyczne.
Redaktor informacji prasowej Fujifilm FinePix F700 zdecydował się na użycie dwuznacznego zwrotu "6 megapikseli". Jednak opis technologii SuperCCD SR wskazuje iż jest to faktycznie 6.2 milionów fotodiod, ale 3.1 milionów pikseli. Wątpliwość pojawia się tu na skutek interpretowania piksela jako porcji informacji. Kompletna, pojedyncza porcja danych pochodzi z dwóch obszarów światłoczułych, jeden (S) nie równa się drugiemu (R). Zaliczając FinePix F700 do grupy aparatów 3-megapikselowych możemy spodziewać się wyróżniającej się na rynku jakości obrazu. Robi wrażenie lista pozostałych właściwości F700.
Fuji przyzwyczaiło już użytkowników do świetnego trybu filmowego (640x480, 30 klatek/sekundę, bez limitu czasu jednorazowego ujęcia!). Jest też znakomity tryb zdjęć seryjnych - do wyboru: 5-zdjęciowa seria w tempie 5 kl/sek., długa seria zdjęciowa z rejestracją ostatnich 5 ujęć (przydatne rozwiązanie - spodziewając się "gorącej scenki" przyciskamy spust migawki i rozpoczyna się rejestracja, bufor aparatu pamięta jedynie ostatnie pięć ujęć, do zwolnienia spustu) oraz "bardzo długa seria" z miejscem na 40 ujęć 1280 x 960 w niezłym tempie 1.8 kl/sek.