Aparaty
Czy DJI zaprezentuje aparat bezlusterkowy? Pierwsze plotki na temat potencjalnej premiery
Zgodnie z przewidywaniami Minolta uatrakcyjniła linię kompaktów cyfrowych 5-megapikselowym aparatem DiMAGE F300. W stosunku do znakomitego F100 poza podniesieniem rozdzielczości, udoskonalono niektóre podstawowe funkcje.
Wiele osób związanych ze sprzętem Minolty czekało na taki właśnie kompakt. Bardzo zgrabna seria zapoczątkowana przez F100 wcześniej czy później musiała wzbogacić się o egzemplarz dysponujący matrycą 5 Mp i nastąpiło to właśnie dziś. Przeglądając listę właściwości można dojść do wniosku, że mamy do czynienia z przyzwoitą lustrzanką, a nie kompaktem ważącym zaledwie 185g.
F300 daje pełny dostęp do ustawień programowych, półmanualnych i manualnych ekspozycji. O korekcie ekspozycji i 3 zdjęciowym autobracketingu nie trzeba nawet wspominać, ale już automatyczny wybór programu tematycznego to funkcja nie spotykana w innych aparatach (możliwe jest oczywiście samodzielne wybranie motywu), a przydatna dla osób dopiero poznających fotografię cyfrową.
Obiektyw serii GT LENS, mimo zmiany rozmiarów matrycy ma tę samą ogniskową co F100, czyli 38-114mm (dla małego obrazka) z przysłoną minimalną F2.8-F4.7. Jest też 4-krotny zoom cyfrowy o prawie-płynnym skoku x0.1.
Można się zastanawiać czy system pomiaru ostrości Video AF (płynne, stałe ostrzenie znane z kamer video) to dobry pomysł, ale nie ulega wątpliwości, że opcje AF zasługują na uznanie. Poza pomiarem pojedynczym, ciągłym i manualnym, jest też słynny tryb śledzenia obiektu. Wystarczy "złapać" ruchomy obiekt w szerokim polu AF i w miarę zmiany jego położenia aparat sam będzie rozpoznawał jego lokalizację i odległość od aparatu. Opcje AF uzupełnia wybór pomiaru punktowego lub szeroko-obszarowego
DiMAGE F300 korzysta ze znanej z konstrukcji kilku producentów matrycy CCD 1/1.8" o całkowitej rozdzielczości 5.3Mp. Generuje ona obrazy o rozmiarach maksymalnych 2560 x 1920 z możliwością bezkompresyjnego zapisu w formacie TIFF (jakość Super Fine). Przy dość szerokim zakresie rozdzielczości, w trybie zdjęć pojedynczych, nie mamy dostępu do wielkości pośredniej między 1600x1200 a 640x480. Niestety, wielkość 1280 x 960 zarezerwowana jest wyłącznie dla trybu zdjęć seryjnych UHS.
Rekompensatą jest za to zawrotna szybkostrzelność, która w trybie Ultra High Speed wynosi 11 kl/sek. (1280x960). Tak duża porcja danych może być "przyswojona" przez aparat dzięki powiększonemu do 32MB buforowi pamięci oraz znanemu z zaawansowanych konstrukcji Minolty procesorowi CxProcess. Jest to też nazwa całej technologii przetwarzania obrazu z uwzględnieniem kontroli ostrości, właściwej reprodukcji kolorów, przejść tonalnych itd.
Inne dobrodziejstwa cyfrowego przetwarzania obrazu to między innymi: korekta nasycenia, kontrastu i ostrości (3-stopniowe) oraz szybki dostęp do filtrów podbitego nasycenia i czarno-białego. Pozostałe udoskonalenia to wprowadzenie centralnie-ważonego pomiaru światła (poza 256-segmentowym i punktowym), wydłużony do 15 sek. maksymalny czas otwarcia migawki (tryb manualny i priorytet migawki), redukcja szumów (wybierana z menu) oraz zmiana zakresu czułości na ISO 64-400 (ISO 100-800 w F100).
Minolta DiMAGE F300 - specyfikacje