Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Witamy dziś nowego przedstawiciela kompaktów marki Pentax. Jest to model Optio V10 - standardowej klasy kompakt w cienkiej obudowie. Skoro standardowy, to nie należy spodziewać się szczególnych osiągnięć. I rzeczywiście. Za rejestrację obrazu odpowiedzialna jest matryca o efektywnej rozdzielczości 8 Mp, a zastosowana optyka to 3-krotny zoom optyczny o zakresie ogniskowych 36-108 mm (w przeliczeniu na mały obrazek) i świetle F3.1-F5.9. Obraz można oglądać na 3-calowym monitorze o rozdzielczości 230 tys. pikseli.
Jak widać podstawowe parametry nie wzbudzają wielkiego zachwytu, ale zestaw dodatkowych funkcji z pewnością zadowoli wielu użytkowników. Pierwszą istotną funkcją jest system rozpoznawania twarzy, który występuje praktycznie już we wszystkich nowych kompaktach. Pozwala on dobrać ostrość i parametry ekspozycji odpowiednio do rozpoznanej twarzy. Pentax nie chwali się ile twarzy w kadrze potrafi rozpoznać jego system. Nie zganimy tego, gdyż wśród producentów trwa już walka na piksele, a teraz zaczynamy być świadkami walki na liczbę twarzy, które system potrafi jednorazowo zidentyfikować. Naszym zdaniem umiejętność rozpoznawania kilkunastu albo nawet kilkudziesięciu twarzy nie jest potrzebna.
Inną ciekawą funkcją jest tryb Auto Picture, w którym aparat do fotografowanej sceny sam dobiera tryb fotograficzny. Do wyboru ma trzy programy tematyczne krajobraz, sceny nocne, portret oraz tryb normalny. Może to nie jest dużo, ale w codziennym fotografowaniu powinno zupełnie wystarczyć. Automatyczne ustawianie programów tematycznych praktycznie zwalnia użytkownika Optio V10 z konieczności znajomości choćby najbardziej podstawowych zagadnień związanych z fotografowaniem. Z pewnością ucieszą się z tego osoby, które nie mają ochoty zgłębiać wiedzy, ale zależy im na ładnych zdjęciach wykonanych na przykład na wakacjach. Dodajmy jeszcze, że nowy pentax nie został wyposażony w tryby półautomatyczne (preselekcje czasu i przysłony) ani manualny.
Ciekawie prezentują się dostępne ekwiwalenty czułości. Ich zakres mieści się w granicach ISO 50 do ISO 3200. To sporo, jak na standardowy kompakt. Łatwo można się domyślić, że Pentax postanowił szerzej wykorzystać tak wysokie czułości, wprowadzając tryb cyfrowej redukcji wstrząsów. Wprawdzie nie ma się co oszukiwać, że skracanie czasu naświetlania przez podbicie czułości stanowi dobrą formę ochrony przed wstrząsami, ale lepiej mieć taką możliwość zabezpieczenia zdjęć przed poruszeniem, niż nie mieć żadnej.
Zdjęcia zapisywane są na kartach SD lub SDHC albo we wbudowanej pamięci, która ma pojemność około 52 MB. Pozwoli to na zapisanie około 13 zdjęć wykonanych w najlepszej jakości.
Aparat został zamknięty w aluminiowej obudowie o grubości 19 mm. Jak widać V10 świetnie będzie pasował do każdej kieszeni i damskiej torebki, zwłaszcza że po wyłączeniu obiektyw chowa się w całości w obudowie.
Nie znamy jeszcze polskiej ceny Optio V10, natomiast w Stanach Zjednoczonych powinien być dostępny już w październiku tego roku w cenie około 250 dolarów.
Poniżej prezentujemy specyfikację techniczną kompaktu.