Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Mimo, że japoński koncern nie planuje sprzedaży tego modelu w naszym regionie, znając mobilność naszych rodaków z pewnością kilka egzemplarzy Sony Cyber-shot G1 trafi do Polski. Dlatego też warto przynajmniej pobieżnie wymienić najważniejsze cechy tego ciekawego aparatu.
Firma Sony wyszła na przeciw użytkownikom, którzy najchętniej trzymaliby wszystkie swoje zdjęcia w aparacie i nie zawracali sobie głowy zrzucaniem ich na komputer. Cyber-shot G1 z wbudowaną pamięcią o pojemności 2 GB i wyraźnym ekranem Clear Photo LCD Plus o przekątnej 3,5 cala pozwala nie tylko przechowywać do 600 zdjęć w pełnej rozdzielczości, ale także wygodnie je prezentować znajomym. Marzenie mam i babć stroniących od komputera! Sony gwarantuje, że zdjęcia będą widoczne ze szczegółami, gdyż ekran oferuje rozdzielczość 921 tys. punktów - prawie cztery razy lepiej niż inne dostępne na rynku. Dodatkowo oprogramowanie aparatu automatycznie sortuje kolekcję zdjęć w foldery uszeregowane według daty wykonania fotografii i wyświetlanie ich w formie pokazu slajdów wzbogaconego muzyką na MP3.
G1 jest pierwszym aparatem Sony oferującym wbudowaną łączność bezprzewodową - tak twierdzi informacja prasowa producenta ...i mija się z prawdą, gdyż już w 2002 roku na targach Photokina koncern pokazał model DSC-FX77, który wyposażony był w bezprzewodowe łącze Bluetooth. Tak czy inaczej teraz G1 może się komunikować za pomocą standardu WiFi, a dokładnie 802.11b/g. Dzięki temu aparat może bezprzewodowo komunikować się z komputerem, ale także dzielić zdjęcia z innym egzemplarzem G1. Nowy Cyber-shot jest także zgodny ze standardem DNLA (Digital Living Network Alliance), który pozwala na bezprzewodowe dzielenie się danymi z innymi urządzeniami elektronicznymi wspierającymi ten system. Nie trzeba być jasnowidzem, żeby przewidzieć, że już wkrótce japoński koncern pokaże takie urządzenia współpracujące z Cyber-shotem G1 i na pewno będą wśród nich telewizory Bravia, na których będzie można oglądać poza slajdów wysyłany bezprzewodowo z G1.
Zanim to się jednak stanie warto wspomnieć o innych cechach nowego modelu. Przede wszystkim G1 otrzymał sensor Super HAD CCD o rozdzielczości efektywnej 6 milionów pikseli. Elektronika aparatu pozwala dzięki technologii redukcji szumów Clear RAW NR na wykonywanie zdjęć przy ekwiwalencie czułości do 1000 ISO. Jednak główny ciężar redukcji drgań przy gorszych warunkach oświetleniowych bierze na siebie optyczny układ stabilizacji obrazu Super SteadyShot wbudowany w obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar z trzykrotnym zoomem optycznym. Gdyby tego było mało, Sony opracowało zupełnie nowy tryb zapobiegania poruszonym zdjęciom o nazwie Hand-held Twilight. Działa on na zasadzie porównania ze sobą wykonanych zaraz po sobie fotografii i wykryciu, a następnie elektronicznemu zlikwidowaniu rozmazania. Uważni czytelnicy Fotopolis.pl z pewnością skojarzą to z systemem stosowanym w kompaktach Samsunga, który działa na podobnej zasadzie.
Podsumowując, w nowym modelu firma Sony zawarła wiele ciekawych rozwiązań, które w sumie tworzą bardzo interesujący aparat dla osób, które "boją" się komputera, ale także dla użytkowników, którzy cenią sobie wygodę niekorzystania z kabli. Jest to również model dla osób kompletnie nieznających się na fotografii. Mnogość elektronicznych pomocników pozwoli na wykonanie dobrych zdjęć prawie w każdych warunkach. Miejmy nadzieję, że po przetestowaniu ich w G1 rozwiązania te trafią również do innych modeli, a wraz z nimi do naszych sklepów.
Specyfikacje techniczne: