Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Choć obiektyw zastosowany w R5 znanym z modeli R3 i R4, to każda prezentacja nowości serii 'R' jest okazją do zachwytu nad kunsztem japońskich inżynierów. W obudowie o grubości zaledwie 26 mm pomieszczono układ optyczny o rozpiętości ogniskowych 28 - 200 mm (ekwiwalent dla systemu małoobrazkowego). Jego jasność to F3.3 - F4.8.
Aparat wyposażony jest w system redukcji drgań oparty na stabilizacji matrycy CCD (CCD shift). W stosunku do poprzednika zwiększyła się rozdzielczość - teraz wynosi 7,2 Mp. Czułość maksymalna wzrosła do ISO 1600. Nowy jest też przetwornik Smooth Imaging Engine II (SE II), który ma zapewnić lepszą jakość obrazu, niski poziom szumów i szybszą pracę aparatu.
Zgodnie z informacją prasową czas reakcji migawki przy zmierzonej ostrości wynosi 0,007 s a wraz z pomiarem 0,09. Oznaczałoby to, że wyregulowanie ostrości zajmuje zaledwie 0,083 s w co aż trudno uwierzyć. O szybkości procesora świadczy za to fakt, że w trybie zdjęć seryjnych migawką wyzwalana jest 2,8 razy na sekundę i tempo to utrzymywane jest aż do zapełnienia karty.
Ricoh Caplio R5 nie oferuje co prawda manualnych trybów pracy, ale ma sporo interesujących i zaawansowanych funkcji: 3 metody pomiaru światła, bracketing ekspozycji, bracketing balansu bieli, dwa tryby ekspozycji programowane przez użytkownika. Wśród programów tematycznych warto wyróżnić tryb "prostowania" - po wykryciu krawędzi fotografowanego obiektu aparat automatycznie przetwarza zdjęcie tak by uzyskać prosty obraz. Funkcja ta znajdzie zastosowanie w pracy biurowej lub podczas fotografowania architektury.
Nowość Ricoh zostanie zaprezentowana publiczności podczas zbliżających się targów Photokina 2006.