Akcesoria
Black November w Next77 - promocje na sprzęt foto-wideo przez cały miesiąc
Już niemal zdążyliśmy zapomnieć o plotkach dotyczących planowanej średnioformatowej lustrzanki cyfrowej marki Pentax. Tymczasem firma ta postanowiła znów zwrócić na siebie uwagę fotografów profesjonalnych (jak miało to miejsce choćby w 1997 roku, kiedy pokazano Pentaksa 645N - pierwszą średnioformatową lustrzankę autofocus) i już jutro zaprezentuje model Pentax 645 Digital. Aparat będzie zapisywał zdjęcia na 18,6-megowej matrycy CCD wyprodukowanej przez Kodaka.
W czerwcu 2003 roku informowaliśmy o plotkach na temat prac Pentaksa nad średnioformatową lustrzanką cyfrową (czytaj). Pisaliśmy, że dobrze poinformowane źródła donoszą, iż będzie to efekt współpracy Pentaksa i Kodaka, który ma dostarczyć matrycę. No cóż, chwilę to trwało, ale dziś możemy w końcu stwierdzić, że nie były to tylko plotki.
Na rozpoczynających się jutro w Tokio targach Photo Imaging Expo firma zamierza pokazać aparat Pentax 645 Digital. Będzie go można obejrzeć w specjalnej gablotce, więc zakładamy, że nie jest to pełnosprawny egzemplarz produkcyjny, lecz makieta czy w najlepszym razie prototyp. Na razie wiemy, że będzie on miał mocowanie obiektywów Pentax 645 AF i według zapewnień producenta zachowa kompatybilność z dostępnymi na rynku obiektywami z tym bagnetem. Za rejestrację obrazu będzie odpowiedzialna wykonana przez Kodaka matryca CCD 18,6 MP.
Poza informacjami zamieszczonymi powyżej nie wiemy o Pentaksie 645 Digital nic. Najważniejsze pytanie, jakie się teraz nasuwa, to czy firma ma już gotowy produkt, który w niedługim czasie może trafić do sprzedaży, czy może jest to jedynie zagranie mające na celu podtrzymanie zainteresowania marką. Dość dawno na rynek nie trafił żaden produkt fotograficznych marki Pentax przeznaczony dla profesjonalistów. Miejmy nadzieję, że cyfrowy średni format nie podzieli losu *ista D, o którym pierwsze plotki zaczęły krążyć w październiku 2002 roku, ale po kilku opóźnieniach aparat trafił do sprzedaży dopiero w sierpniu 2003 roku. Trzymamy kciuki, by tym razem poszło to nieco sprawniej