Akcesoria
Snoot optyczny Quadralite SN200 LED z karnawałowym rabatem
Kodak aparatem CX4230 wraca do linii, której ostatnim przedstawicielem był DX4900. Tutaj podobnie (tak jak w innych konstrukcjach firmy) postawiono na prostotę obsługi i automatykę pracy. Aparat posiada szklany obiektyw Retinar z soczewkami sferycznymi o ogniskowej 36 - 108mm (ekwiwalent dla 35mm), f/2.7 - f/5.2 oraz 2.1-megapikselową matrycę CCD (2.0Mp efektywne, maksymalna rozdzielczość 1632 x 1232).
Dobór balansu bieli, czułość (ISO 100 / 200) i ekspozycja kontrolowane są przez automatykę aparatu. Jakość wybierana jest z trzech opcji: best - 2.0Mp, better - 1.0Mp i good - 0.5Mp. Do dyspozycji mamy też 2-krotne zbliżenie cyfrowe i tryb makro ogniskujący prawidłowo od 10 do 60cm. Migawka pracuje w zakresie 1/8 - 1/1700 sek.
Jest jednak kilka nowych właściwości, na które warto zwrócić uwagę. Po pierwsze tryb rejestracji zaprojektowano tak, że aparat jest w ciągłej gotowości. Niezależnie czy będziemy chodzić po menu czy przeglądać zarejestrowane już pliki to po naciśnięciu spustu migawki aparat zrobi zdjęcie.
Inna funkcja znana po części z kilku konkurencyjnych modeli to automatyczne rotowanie zdjęć do właściwej pozycji. CX4230 posiada wbudowany sensor pozycji aparatu i zapisuje fotografie tak, że widzimy je tak jak obraz rzeczywisty (tzn. nie bokiem). Są modele, które pozwalają na obrót pliku o 90 stopni w lewo lub prawo i nawet robią to automatycznie, ale tu po raz pierwszy zapis takiej zmiany jest trwały i rozpoznawany po transferze na pokład PC.
Kolejna nowość Kodaka, będąca zresztą częścią poprawionego systemu EasyShare to oddzielny przycisk SHARE odpowiedzialny za udostępnianie i wysyłkę plików. Z jego pomocą możemy automatycznie nakierować zdjęcie na wydruk lub wysłać pod jeden z 32 zapisanych w pamięci aparatu adresów e-mail (zmniejszając rozmiary pliku przed wysłaniem). Oczywiście nie zrobimy tego bezpośrednio z poziomu aparatu, ale podczas zrzutu na dysk dedykowane w ten sposób zdjęcie zostanie rozpoznane i przekierowane na właściwe miejsce.
Uzupełnieniem do tego jest "EasyShare Camera Dock II" czyli nowa wersja stacji dokującej znanej choćby z prezentacji DX4900. Teraz baza jest mniejsza, ma nieco zgrabniejszy kształt, podwójny wyświetlacz (a) stanu transferu plików oraz (b) poziomu naładowania baterii. Opcjonalny dok jest kompatybilny nie tylko z CX4230 lecz także z wcześniejszymi modelami serii DX.