Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Druga nowość firmy Konica Minolta to DiMAGE Z20. Podobnie jak nowy Z5 oferuje rozdzielczość 5 Mp, ale zakres ogniskowych jest "tylko" 8-krotny. Nie ma też stabilizacji obrazu AS i stopki akcesoriów. DiMAGE Z20 to dość przyzwoicie wyposażony kompakt przeznaczony dla poszukujących amatorów.
Konica Minolta DiMAGE Z20 to nieco zubożona wersja zaprezentowanego także dziś modelu DiMAGE Z5. Mniejszy zakres zoomu, brak stabilizacji obrazu i stopki akcesoriów, wolniejszy tryb seryjny i filmowy, mniejszy ekran LCD, 3-punktowy pomiar ostrości. Udało nam się jednak wyłapać dwa parametry lepsze w Z20niż w Z5 - najkrótszy czas ekspozycji wynosi 1/2000 sek. (1/1000 sek. w Z5) a za poprawny pomiar ostrości odpowiada system hybrydowy: Video AF i pasywny czujnik zewnętrzny (tylko Video AF w Z5).
Nie ma jednak co skupiać się na różnicach, gdyż DiMAGE Z20 to aparat, który na pewno przypadnie do gustu fotoamatorom poszukującym czegoś więcej niż zwykłego kompaktu, a przy tym niekoniecznie zaintersowanym "profesjonalnymi" funkcjami. Cena zapewne też będzie stała po stronie Z5. Aparat ten oferuje bogaty zestaw funkcji manualnych, w tym priorytet czasu i przysłony oraz nastawy ręczne. Trzeba uczciwie przyznać, że nie każdy amatorski kompakt oferuje 3 tryby pomiaru światła, bracketing ekspozycji (seria z zadaną korekcja naświetlenia), korektę mocy błysku czy możliwość fotografowania z odległości 1cm (w trybie Super Macro).
Z20 wyposażony został w dość jasny obiekty o sporym zbliżeniu, 36 - 290mm, F3.2 - F3.4. Obraz rejestrowany jest przez 5.0-megapikselowy sensor CCD 1/2.5", a zapisywany w pamięci wbudowanej (14.5MB) lub na kartach SD/MMC. Do dyspozycji jest kilka programów tematycznych oraz tryby barwne i korekta parametrów obrazu.
Producent podkreśla przyzwoitą szybkość aparatu (czas startowy). Za przetwarzanie danych odpowiada procesor CxProcess III. Choć z tych samych rozwiązań korzysta DiMAGE Z5 to Z20 jest od niego znacznie wolniejszy - szybkość zdjęć seryjnych to 1 kl/sek (limit 9 ujęć) a szybkość zapisu wideo 30 kl/sek. dostępna jest jedynie przy formacie 320 x 240 (dla 640 x 480 zwalnia do 15 kl/sek.). Zapewne Z20 wolniejszy bufor pośredniczący między procesorem a kartą pamięci.
Skąd te różnice? Po prostu DiMAGE Z20 to dobrze zaprojektowany - z technicznego i marketingowego punktu widzenia - produkt, który trafi na bardzo precyzyjnie wybraną półkę. Lista funkcji wskazuje, że jest to model dla ambitnych amatorów, którzy chcą się trochę pobawić, ale na razie nie myślą o zawodostwie. Cena też powinna być dobra.
Informacja prasowa producenta
Drugi model to DiMAGE Z20 - wyposażony w przetwornik CCD wielkości 5 mln pikseli oraz obiektyw Konica Minolta o zakresie 36-290 mm f/3,2-3,4, z 8-krotnym zoomem optycznym. Aparat błyskawicznie nastawia ostrość, dzięki hybrydowemu systemowi Rapid AF, łączącemu czułość układu Video AF z szybkością czujnika pasywnego. Funkcja Predictive Focus Control umożliwia uzyskiwanie ostrych obrazów poruszających się obiektów. Cechą wyróżniającą jest bardzo krótki czas uruchamiania, wynoszący zaledwie 0,5 sekundy. Tryb super makro pozwala fotografować niewielkie obiekty, takie jak kwiaty, owady i biżuterię, z bardzo małej odległości 1 centymetra.
Aparat wyposażony jest we wszystkie niezbędne tryby sterowania naświetleniem: program, automatyki przysłony oraz czasu otwarcia migawki oraz tryb ręczny. Nowoczesna konstrukcja Z20 gwarantuje niskie zużycie energii, pozwalające na zapis do 450 obrazów, przy zasilaniu ze zwykłych, powszechnie dostępnych, baterii alkalicznych. Aparat wyposażony jest w wewnętrzną pamięć pojemności 14,5 MB, z możliwością stosowania opcjonalnych kart pamięci SD lub MultiMedia. Opcjonalna nasadka szerokokątna ZCW-200 ułatwia fotografowanie krajobrazów i małych pomieszczeń, zwiększając kąt widzenia obiektywu do 26 mm. DiMAGE Z20 dostępny będzie w sprzedaży od połowy lutego 2005.
Pozostałe cechy aparatu:
DiMAGE Z20 - specyfikacja techniczna