Aparaty
Leica M11 Black Paint - nowa wersja, która pięknie się zestarzeje
Nasi stali czytelnicy mogą mieć wrażenie deja vu. Prawie 8 miesięcy temu zaraz po premierze Nikona D2H Canon przedstawił model EOS-1D Mark II. Również teraz, w kilka dni po prezentacji topowego Nikona D2X Canon odpowiada modelem EOS-1Ds Mark II oferującym rozdzielczość 16.7 miliona pikseli. Jest to więc w tej chwili cyfrowa lustrzanka małobrazkowa oferująca najwyższą rozdzielczość na rynku (dla porównania: oryginalny EOS-1Ds 11.1 megapikseli, Nikon D2X 12.4 megapiksele, Kodak DCS Pro 13.5 megapiksele).
Element obrazowy nowego EOSa, to układ CMOS o powierzchni pełnej klatki filmu 35 mm (36 x 24 mm). Nie ma więc potrzeby kalkulowania ogniskowej zakładanych obiektywów, jednak aparat nie jest zgodny z obiektywami EF-S. Oferowana maksymalna rozdzielczość zdjęć to imponujące 4992 x 3328 pikseli, co w kompresji JPEG odpowiada plikowi około 5.5MB.
W nowym modelu zastosowano również najnowszej generacji procesor sterujący DIGIC II, który miał premierę w modelu EOS-1D Mark II. Jednak ze względu na większą rozdzielczość 1Ds nie jest tak szybki jak jego starszy brat. Zdjęcia seryjne wykonywane są z prędkością 4 kl/s do 32 zdjęć w serii w kompresji JPEG lub do 11 zdjęć w serii w trybie RAW - to ponad dwa razy wolniej niż 1D. Pamiętajmy jednak, że to aparaty skierowane do innych użytkowników. EOS-1Ds to propozycja dla użytkowników, którym bardziej zależy na wysokiej rozdzielczości i pełnowymiarowym sensorze niż na szybkostrzelności, a więc są to przede wszystkim fotografowie mody, architektury, plenerzyści i pracujący w studiu.
Nie oznacza to, że 1Ds Mk II jest wolny. Już 4 kl/s przy tej rozdzielczości, to spore osiągnięcie. Dodajmy jeszcze, że od uruchomienia aparatu do gotowości do robienia zdjęć mija zaledwie 0,3 s, a najkrótszy czas migawki to 1/8000 s.
Wykonane zdjęcia można przeglądać na dużym ekranie LCD o przekątnej 2 cale i rozdzielczości 230 000 pikseli (taki sam jak 1D Mk II). Ekran pokrywa oczywiście 100% kadru. Lampa błyskowa sterowana jest oczywiście najnowszym systemem E-TTL II, jednak aparat doskonale współpracuje również ze starszymi lampami serii Speedlite.
Aparat łączy się z komputerem za pomocą szybkiego łącza FireWire, jednak nowością jest możliwość zastosowania przystawki do łączności bezprzewodowej w standardzie WiFi (IEEE 802.11b/g). Takie rozwiązanie widzieliśmy po raz pierwszy w aparacie Nikon D2H. Jednak przystawka WFT-E1A Canona wspiera również szybki standard bezprzewodowej transmisji danych IEEE 80.211g oferujący nominalny transfer do 54 Mb/s. Przystawka oferuje również przewodowe podłączenie tradycyjnym złączem Ethernet. Dzięki tej technologii, fotograf może niemal natychmiast przesłać wykonane zdjęcia w dowolne miejsce na świecie. (Jak informuje producent, po uaktualnieniu oprogramowania z bezprzewodowej transmisji za pomocą WFT-E1A mogą korzystać również modele EOS 20D i EOS-1D Mark II.)
Canon EOS-1Ds Mark II wspiera dwa standardy kart pamięci: CompactFlash i SecureDigital (SD). Te pierwsze wspierane są także powyżej pojemności 2GB. Również inne parametry nie różnią się dużo od modelu 1D Mk II. System pomiaru ekspozycji bazuje na 21-strefowym czujniku TTL, który może wykonywać pomiar ewaluacyjny oraz w trzech innych trybach. AutoFocus realizowany jest przez czujnik TTL-AREA-SIR (CMOS), który jak w modelu z mniejszą matrycą oferuje aż 45 punktów pomiaru. Nie różni się także zakres czułości, który wynosi ISO 100-1600 oraz ISO 50 i ISO 3200 wybierane z menu.
Zewnętrznie oba aparaty również są prawie identyczne. EOS-1Ds Mk II również posiada obudowę z pokrytego plastikiem stopu magnezu oraz uszczelnienia pozwalające na bezproblemową pracę w trudniejszych warunkach, jaka jest wymagana od profesjonalnego narzędzia.
Cena aparatu, ani data wprowadzenia do sprzedaży nie są jeszcze znane. Aparat szerszej publiczności zostanie zaprezentowany na targach Photokina 2004 w przyszłym tygodniu. Zapraszamy na naszą relację z targów.
Klikając tutaj można ściągnąć broszurę w formacie PDF (2.5 MB) z opisem Canona EOS-1Ds Mark II w jęz. angielskim.
Wkrótce opublikujemy informację prasową producenta.
Szczegółowe specyfikacje: