Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
O tym aparacie pisaliśmy już kilka razy, ale prawdziwa premiera ma miejsce właśnie dziś. Koncern Konica MInolta udostępnił pełny opis i dane techniczne swojej pierwszej lustrzanki cyfrowej Dynax 7D. Będzie to jedyna na rynku konstrukcja, w której obraz jest stabilizowany niezależnie od użytego obiektywu.
Posiadacze optyki systemowej do lustrzanek Minolty zostali wystawieni na poważną próbę. Nikon i Canon są już weteranami na rynku lustrzanek cyfrowych, swoje konstrukcje ma Pentax, Sigma, a także producenci korzystający z cudzych mocowań, Kodak i Fujifilm. I wreszcie przyszedł czas na jednego z najważniejszych producentów sprzętu fotograficznego, koncern Konica Minolta. Przyglądając się specyfikacji i opisowi producenta można stwierdzić, że warto było czekać.
Dynax 7 Digital, zwany dalej Dynax 7D, posiada sensor obrazowy w formacie APS-C (23.5 x 15.7mm) o rozdzielczości całkowitej 6.3 Megapikseli (6.1 Mp efektywnych). Bardzo podobne właściwości ma sensor w lustrzance Nikon D70 i tu także przelicznik ogniskowej wynosi 1.5x. Oczywiście Dynax 7D zgodny jest z całą linią obiektywów Minolta (lub najnowszych Konica Minolta) z mocowaniem A.
Pod względem właściwości Dynax 7D nie odbiega od wysokiego standardu oferowanego przez bezpośrednią konkurencję. Wyróżnia go jedna ważna cecha - system stabilizacji CCD Anti-Shake. Ta uznana i sprawdzona technologia to jedyny na rynku pomysł na to jak uniezależnić stabilizowani obrazu od typu zastosowanego obiektywu. Inni producenci mają w swojej ofercie specjalne, najczęściej dość drogie szkła z wbudowanym systemem żyroskopowym kontrolującym ruchy kompensacyjne wybranej grupy soczewek. W odróżnieniu do tego CCD Anti-Shake stabilizuje obraz przez ruch całego układu z sensorem światłoczułym. Metodę działania pokazuje krótki film udostępniony przez Konika Minolta Polska (format AVI, ok. 2MB).
Pierwsza lustrzanka Konika Minolta oparta jest konstrukcyjnie na znakomitym modelu analogowym Dynax 7. Na obudowie znajdziemy mnóstwo przycisków, dźwigni i pokręteł nastawczych, które z jednej strony przyspieszają pracę, a z drugiej są zachętą dla osób przyzwyczajonych do tradycyjnych rozwiązań. Podobieństw jest więcej, na przykład system wyświetlania obrazu we właściwej pozycji - gdy trzymamy aparat w pionie, menu wyświetla się również w pionie. Konstruktorzy zadbali o komfortowy podgląd menu i obrazu w jeszcze jeden sposób - zastosowali duży, 2.5-calowy ekran LCD.
Ciekawie prezentuje się system pomiaru ostrości. Do dyspozycji jest 9-polowy AF w układzie, który zdecydowanie ułatwi zastosowanie zasady "złotego podziału" (8 pól na planie prostokąta z centralnym polem krzyżowym). Poza pomiarem pojedynczym z blokadą ostrości (S-AF) i pomiarem ciągłym, śledzącym (C-AF) można zdać się na ocenę aparatu, który wykorzystując informację o rozpoznanym ruchu obiektu sam wybierze pomiar pojedynczy lub ciągły. W ciemnościach pomiar AF wspomagany jest przez wbudowaną lampę błyskową, która wysyła serię krótkich błysków. Nie jest to zbyt dyskretny system.
Sposoby kontroli naświetlenia pozwolimy sobie wymienić w jednym zdaniu. na pokładzie znajdziemy 3 metody pomiaru światła, korektę ekspozycji w zakresie +/-3 w skoku 1/2EV lub +/-2 co 1/3EV, bracketing ekspozycji w trybie pojedynczym lub seryjnym. Czasy migawki można wybrać z zakresu 30 - 1/4000 sek., a ekwiwalenty czułości obejmują pełne wartości z bardzo szerokiego zakresu ISO 100 - 3200. Warto dodać, że najkrótszy czas synchronizacji z błyskiem wynosi 1/160 sek. gdy wyłączony jest system Anti-Shake i spada do 1/125 sek. gdy z niego korzystamy.
Obszerna informacja prasowa (poniżej) wymienia praktycznie wszystkie najważniejsze cechy aparatu i nie będziemy ich powtarzać. Warto jednak zwrócić uwagę na te właściwości, które są ukłonem w stronę zaawansowanych fotografów i osób, które chcą wykorzystać D7 do poważniejszych zadań.
Aparat posiada gniazdo synchronizacji z lampami studyjnymi oraz stopkę akcesoriów zgodną z całą serią najnowszych lamp Minolty. Realizuje przy tym pomiar błysku ADI z możliwością zadania korekty mocy wyjściowej. Wśród formatów rejestracji obrazu dostępny jest RAW oraz zapis łączony RAW z kopią JPEG (Fine). Dostępna jest też funkcja wyboru przestrzeni barwnej (sRGB x 2, Adobe RGB), a w opcjach balansu bieli znajdziemy dobór temperatury barwowej w szerokim zakresie 2500 - 9900 Kelvinów co 100 K.
Wraz z aparatem zaprezentowano opcjonalny pojemnik na akumulatory VC-7D pełniący funkcję pionowego uchwytu. Poza spustem migawki posiada on przednie i tylne pokrętło nastawcze, przełącznik trybu ostrości AF/MF, wybierak pola AF oraz przycisk blokady pomiaru. Oczywiście dzięki możliwości zastosowania dwóch akumulatorów jednocześnie wydłuża się czas pracy po jednokrotnym ładowaniu.
Póki co nie znamy ceny ani przewidywanej dostępności.
Amerykańska nazwa aparatu to Konica Minolta Maxxum 7D, a japońska Alfa 7D
Informacja prasowa producenta
Firma Konica Minolta ma przyjemność przedstawić model Dynax 7D. Ten przełomowy aparat cyfrowy o rozdzielczości 6,1 miliona pikseli, z systemem wymiennej optyki, jest pierwszą na świecie lustrzanką cyfrową wyposażoną w zintegrowany mechanizm stabilizacji matrycy CCD, Anti-Shake - technologię, która polepsza jakość uzyskiwanych obrazów oraz rozszerza możliwości fotograficzne. Dynax 7D jest zgodny ze wszystkimi obiektywami Minolta AF, produkowanymi do serii Dynax.
Konica Minolta Dynax 7D jest lustrzanką cyfrową, która dziedziczy wiele cech technologicznych i jakościowych z serii lustrzanek małoobrazkowych Dynax.
Wprowadzona w 1985 roku, Minolta 7000 była przełomową, pierwszą na świecie lustrzanką małoobrazkową o wymiennej optyce, z wbudowanym systemem autofokus. Również obecnie, zaawansowanie technologiczne najnowszego modelu oraz ergonomiczne sterowanie, typowe dla naszych lustrzanek, czynią Dynax 7D wyjątkowo wygodnym i przyjaznym aparatem.
Konica Minolta Dynax 7D jest cyfrową lustrzanką stworzoną przy użyciu najnowszych technologii optoelektronicznych, rozwijanych przez dziesięciolecia projektowania i wytwarzania sprzętu fotograficznego, optycznego oraz pomiarowego.
Rewolucyjny, zintegrowany system stabilizacji CCD Anti-Shake, czyni z nowego aparatu pierwszą lustrzankę cyfrową wyposażoną w wewnętrzny system stabilizacji obrazu. Zaletą systemu Anti-Shake jest możliwość stosowania go ze wszystkimi obiektywami AF produkowanymi do serii Dynax*2. Technologia Anti-Shake pozwala zmniejszyć rozmycie obrazu powstające przy poruszeniach aparatu podczas fotografowania w słabych warunkach oświetleniowych, przy stosowaniu teleobiektywów lub fotografowaniu w skali makro, bez konieczności używania lampy błyskowej lub statywu.
Kolejnymi czynnikami, gwarantującymi wysokie osiągi nowego aparatu są przetwornik CCD formatu APS-C o efektywnej liczbie pikseli wynoszącej 6,1 miliona oraz opracowana przez naszą firmę technologia przetwarzania obrazu CxProcess III, zapewniająca naturalne obrazy doskonałej jakości. Aparat wyposażony jest w wyjątkowo duży, 2,5-calowy barwny monitor LCD. Duży ekran ułatwia poruszanie się w menu, ocenę zarejestrowanych obrazów oraz zapewnia pełną informację o ustawieniach aparatu i parametrach zdjęciowych.
Dynax 7D odziedziczył po swoim analogowym protoplaście Dynax 7, podobny, intuicyjny w użyciu, układ pokręteł i przełączników. Dla zwiększenia funkcjonalności, nowy model cyfrowy wyposażony został w wyjątkowo jasny, komfortowy wizjer najwyższej jakości, znacznie podnoszący komfort obserwacji.
Nasza najnowsza lustrzanka cyfrowa zapewnia bardzo duży wybór funkcji, zaprojektowanych dla sprostania najróżnorodniejszym potrzebom i wymaganiom fotograficznym, wsparty szerokim wyborem akcesoriów systemowych Dynax, dający fotografom kompletny system sprzętowy.
Główne cechy
1. Pierwsza na świecie*1 lustrzanka cyfrowa wyposażona w zintegrowany mechanizm stabilizacji matrycy CCD, Anti-Shake, całkowicie zgodna z systemem wymiennych obiektywów Minolta AF*2
2. Wysoka jakość obrazu dzięki przetwornikowi CCD o rozdzielczości 6,1 miliona pikseli (efektywnej) i formacie APS-C oraz technologii przetwarzania obrazu CxProcess III.
3. Bardzo duży, komfortowy 2,5-calowy barwny monitor LCD o dużej rozdzielczości, który ułatwia zmianę ustawień zdjęciowych i ocenę obrazów.
4. Intuicyjna, prosta obsługa oraz stylowy, kompaktowy korpus, typowe dla klasycznych lustrzanek małoobrazkowych Dynax. Duże możliwości zdjęciowe oraz wszechstronne funkcje przetwarzania cyfrowego dla sprostania różnorodnym wymaganiom początkującym i zaawansowanym fotografom.
5. Szeroki wybór akcesoriów systemowych, rozszerzający możliwości aparatu.
Funkcje
1. Pierwsza na świecie*1 lustrzanka cyfrowa wyposażona w zintegrowany mechanizm stabilizacji matrycy CCD, "Anti-Shake", całkowicie zgodna z systemem wymiennych obiektywów Minolta AF*2.
2. Technologia Anti-Shake została wybrana "Europejską Innowacją Fotograficzną roku 2004 - 2005" przez zrzeszenie EISA*4. System stabilizacji obrazu Anti-Shake umożliwia fotografowanie z czasami otwarcia migawki o 2 - 3 stopnie dłuższymi niż zwykle.
Dzięki nowej technologii stabilizacji możliwe staje się niwelowanie drgań aparatu, obniżających jakość obrazu podczas fotografowania w słabym świetle, przy używaniu teleobiektywów oraz w makrofotografii - bez podnoszenia czułości ISO oraz bez konieczności stosowania lampy błyskowej lub statywu. Stabilizacja Anti-Shake jest efektywna zarówno wobec niewielkich drgań rąk, jak i dużych ruchów ciała. Umożliwia to uzyskiwanie doskonałych wyników podczas fotografowania z ręki, szczególnie w trudnych sytuacjach zdjęciowych.
System Anti-Shake może być włączony lub wyłączony przyciskiem znajdującym się na tylnej ściance. Gdy jest on aktywny, w wizjerze wyświetlane są wskaźniki, informujące fotografa o stopniu stabilizacji obrazu.
3. Najwyższa jakość obrazu zapewniona jest przez trzy elementy: przetwornik CCD formatu APS-C o efektywnej rozdzielczości 6,1 miliona pikseli, proces przetwarzania obrazu CxProcess III oraz wieloletnie doświadczenie firmy Konica Minolta w technologii optoelektronicznej oraz systemach pomiarów barwy i światła.
4. Duży, komfortowy monitor, służący zarówno jako informacyjny wyświetlacz nawigacyjny, jak i ekran odtwarzania obrazów.
5. Prosta obsługa oraz klasyczna konstrukcja, odziedziczone po wielokrotnie nagradzanej, klasycznej lustrzance małoobrazkowej Minolta Dynax 7.
6. Duże możliwości zdjęciowe oraz różnorodne sposoby sterowania stanowią cenne cechy zarówno dla początkujących amatorów, jak i zaawansowanych fotografów.
]7. Szeroki wybór akcesoriów systemowych, zwiększający uniwersalność nowego aparatu i umożliwiający dostosowanie sprzętu do potrzeb fotografa.
;Szeroki wybór akcesoriów systemu Dynax, w tym obiektywy, lampy błyskowe, wężyki spustowe oraz wizjer kątowy.;Opcjonalne oprogramowanie DiMAGE Master zwiększające możliwości twórczego przetwarzania obrazu przez zaawansowanych użytkowników. Wszechstronne narzędzia dla klasyfikowania i porównywania obrazów dla wyboru najlepszych kadrów. Nowy program przetwarzania obrazów RAW zapewnia dokładniejsze odwzorowanie barw.]UWAGI:
*1) Wśród lustrzanek cyfrowych z wymienną optyką.
*2) Przy stosowaniu obiektywu specjalnego AF Macro Zoom 1x - 3x, funkcja Anti-Shake musi być wyłączona.
*3) Stopień korygowania poruszenia aparatu zmienia się w zależności od warunków zdjęciowych i stosowanego obiektywu.
*4) European Imaging and Sound Association, zrzeszające 50 czasopism z branży fotograficznej i wideo w 20 krajach europejskich.