Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Panasonic zaprezentował dwa ultra-kompaktowe aparaty cyfrowe, 4-megapikselowy Lumix DMC-FX2 oraz 5-megapikselowy Lumix DMC-FX7. Mimo maleńkich rozmiarów oba posiadają 3-krotny obiektyw Leica z optycznym stabilizatorem obrazu oraz duże ekrany LCD.
Panasonic wyrasta na bardzo poważnego gracza na rynku fotografii cyfrowej. Podobnie jak Sony, Panasonic nawiązał współpracę z uznanym producentem optyki (Leica), a sam zajął się rozwijaniem technologii przetwarzania obrazu. Przy okazji poprzedniej linii aparatów Lumix chwaliliśmy szybkie działanie gwarantowane przez przetwornik Venus Engine. Dziś Panasonic zaprezentował nowszą wersję tego wynalazku, która - zgodnie z informacją prasową - ma wpłynie na zwiększenie rozdzielczości optycznej obrazu i jeszcze bardziej przyspieszy działanie aparatu.
Lumix DMC-FX7 i Lumix DMC-FX2 przez samego producenta porównane są do poprzedników, modeli DMC-FX5/FX1 i fizycznie trochę je przypominają. Jednak dzisiejsze nowości są od nich o 33% mniejsze - wymiary to 94.1 x 50 x 24.2mm! Konstruktorom udało się zmieścić obiektyw Leica DC Vario-Elmarit o 3-krotnym zakresie ogniskowych (35-105mm dla małego obrazka). Jego jasność to F2.8 dla szerokiego kąta i F5.0 dla maksymalnego zbliżenia.
Co więcej, mimo małych rozmiarów w układzie optycznym znalazło się miejsce na optyczny stabilizator obrazu O.I.S, który zgodnie z zapewnieniami producenta pozwala na zastosowanie 3-4 krotnie dłuższych czasów ekspozycji bez ryzyka poruszenia zdjęcia. Jeszcze jeden przykład udanej miniaturyzacji znajdziemy na tylnej ściance aparatów. Oba posiadają bardzo duże ekrany LCD - w przypadku FX2 jest to 2.0", a w DMX-FX7 aż 2.5"! Ten drugi model bardzo przypomina popularną konstrukcję Sony DSC-T1.
Przetwornik Venus Engine II odpowiedzialny za obróbkę danych i koordynowanie procesów zachodzących podczas fotografowania daje znakomite osiągi. Panasonic podaje, że czas reakcji migawki (przy zmierzonej ostrości) wynosi 0.006 (FX2) / 0.008 (FX7) sek. Zdjęcia seryjne realizowane są w tempie maksymalnym 4 (FX2) / 3 (FX7) kl/sek.
Inne ciekawe właściwości to między innymi ulepszony system pomiaru ostrości z mierzeniem 9-punktowym, 3-punktowym lub 1-punktowym; korekta ekspozycji w zakresie +/-2EV w skoku 1/3EV; czułość w zakresie ISO 64 (FX2) / 80 (FX7) - 400; bracketing ekspozycji; zdjęcia makro od 5cm; płynna korekta balansu bieli. Oba aparaty oferują bogaty zestaw programów tematycznych, które dobiorą odpowiednie parametry ekspozycji w określonych sytuacjach zdjęciowych. Z niecierpliwością czekamy na polską premierę obu modeli.
Panasonic Lumix DMC-FX2 - specyfikacja
Panasonic Lumix DMC-FX7 - specyfikacja