Branża
Ikoniczne zdjęcie ma innego autora? Dochodzenie AP w obronie fotografa
Fujifilm prezentuje dwa ultrakompakty cyfrowe, 4-megapikselowy FinePix F440 Zoom oraz 5-megapikselowy FinePix 450 Zoom. W stosunku do poprzedników, modeli FinePix F410 oraz FinePix F420, różnią się gabarytami, zakresem ogniskowych oraz typem sensora światłoczułego.
Obie dzisiejsze nowości różnią się między sobą tylko kolorem obudowy i rozdzielczością. Fujifilm FinePix F440 Zoom posiada 4.1-megapikselowy przetwornik CCD i maksymalne wymiary rejestrowanego obrazu wynoszą 2304 x 1728. Natomiast FinePix F450 Zoom oferuje rozdzielczość 5.2 Megapikseli, a wymiary obrazu to 2592 x 1944. Oba sensory są niezbyt duże, 1/2.5".
Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do poprzedników (F410 / F420) zastosowano tu zwykłe matryce CCD, a nie firmowane przez Fujifilm matryce SuperCCD HR. Producent nie wyjaśnia czym jest spowodowana ta zmiana, ale z tego co pamiętamy sensory SuperCCD HR produkowane były tylko w dwóch rozdzielczościach 3-megapiskelowej i 6-megapikselowej.
FinePix F440 i F450 to kieszonkowe aparaty cyfrowe - przy wymiarach 75 x 62 x 21mm, ważą zaledwie 150g (bez baterii). Niemniej, dzięki nowej konstrukcji, posiadają obiektywy o sporym, 3.4-krotnym zakresie zbliżenia, 38 - 130mm (odpowiednik dla 35mm). Maksymalny otwór przysłony wynosi F2.8 dla szerokiego kąta oraz F5.5 przy maksymalnym zbliżeniu. Minimalny dystans mierzenia ostrości to 60cm w trybie normalnym i 9cm w trybie makro.
Aparaty te to raczej amatorskie konstrukcje, bez możliwości manualnego dobierania parametrów ekspozycji (wymieniony w specyfikacji tryb Manual daje dostęp do większe liczby ustawień niż Auto, ale nie jest to tradycyjny tryb manualny ekspozycji). Do dyspozycji są cztery programy tematyczne, korekta ekspozycji, ręczny dobór czułości w zakresie ISO 80 - 400, oraz wybór jednego z sześciu trybów pracy lampy błyskowej. Predefiniowane ustawienia balansu bieli uzupełniono o tryb ręczny (według wzorca bieli - przydatny w oświetleniu mieszanym).
Zwraca uwagę bardzo duży 2-calowy monitor LCD o dość wysokiej rozdzielczości. Na pewno będzie on bardziej praktyczny niż celownik optyczny, przez który widać tylko 77% rejestrowanego obrazu. Aparaty sprzedawane będą w zestawie z akumulatorem litowo-jonowych NP-30 oraz ładowarką / zasilaczem sieciowym. Kolejny dodatek to stacja dokowania PictureCradle, która ułatwia zrzut zdjęć, filmów i notatek dźwiękowych na dysk komputera. Na dobry początek dostaniemy też kartę cD-Picture Card 16MB, ale jak wiadomo lepiej od razu kupić bardziej pojemny nośnik. Nie wiemy jakie są szanse, że obie nowości trafią do sprzedaży jeszcze przed wakacjami.