Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Fujifilm poinformowało w dniu dzisiejszym o planach wprowadzenia do oferty nowego kompaktu cyfrowego FinePix F710. Podobnie jak bliźniaczy model F700, który nadal będzie w sprzedaży, posiada sensor SuperCCD SR z 6.2 milionami fotodiod. Podstawowe różnice to lepszy obiektyw i większy monitor LCD.
Targi PMA 2004 zakończyły się w niedziele, ale wcale nie oznacza to końca potoku nowości. Fujifilm niespodziewanie ogłosiło kolejną premierę (tydzień temu informowaliśmy o czterech nowych modelach). Jest to bardzo elegancki kompakt FinePix F710 Zoom nawiązujący bezpośrednio do niedawnego FinePix F700. Producent wyraźnie zaznacza, że F700 nie wypada z oferty, a F710 jest uzupełnieniem skierowanym do jeszcze bardziej wymagających użytkowników.
Jak zwykle musimy poświęcić akapit na opisanie faktycznej rozdzielczości obrazu. Matryca SuperCCD SR (IV generacja sensorów Fujifilm) posiada 3.35 milionów (liczba całkowita) punktów światłoczułych typu 'S' i tyle samo punktów światłoczułych typu 'R'. Schowane są one pod jedną mikrosoczewką i filtrem o jednym kolorze (z palety RGB). Jeśli przyjmiemy, że taki pojedynczy obszar to piksel to F710 ma 3.1 Megapikseli efektywnych i 6.2 milionów fotodiod. Jeśli jednak za piksel uznamy porcję informacji pochodzącą z jednej fotodiody to pikseli efektywnych jest 6.2 milionów. Tę drugą interpretację stosuje Fujifilm powołując się na wyznaczniki branżowej organizacji CIPA.
Niezależnie od tych dywagacji warto przypomnieć istotę działania SuperCCD SR. Piksele typu 'S" są większe i bardziej uczulone. Natomiast piksele typu 'R' są mniejsze, ale mają znacznie większą dynamikę. Połączona informacja z obu pikseli daje obraz o szerokim zakresie tonalnym, dobrych odwzorowaniach w półciemnych i bardzo jasnych partiach obrazu, przy wysokiej zawartości szczegółów.
Finepix F710 posiada 4-krotny obiektyw Fujinon o ogniskowej 32.5 - 130mm i jasności F2.8 - F5.6. Maksymalne wymiary obrazu wynoszą 2832 x 2128 w trybie standardowym. I tu ciekawostka - F710 posiada też drugi tryb rozdzielczości (WIDE - 'szeroki') zapisujący obraz w formacie "kinowym" 16:9. Dla niego skala dostępnych rozdzielczości obrazu jest inna, a maksymalna wynosi 2816 x 1584. Ta sama zasada dotyczy trybu filmowego (640 x 480 w trybie 'standard' i 640 x 360 w trybie 'wide'). Filmy rejestrowane są w tempie 30 kl/sek. z dźwiękiem mono.
Tryby fotografowania obejmują automatykę 'zieloną' i programową, priorytet migawki, priorytet przysłony, manual oraz kilka programów tematycznych. Do dyspozycji mamy 3 tryby pomiaru światła z 64-strefowym TTL na czele oraz automatyczny lub manualny pomiar ostrości. Autofokus może być mierzony szerokim obszarem (z pierwszeństwem pierwszego planu) lub punktowo, a dodatkowa opcja to pomiar ciągły AF, który uruchamiany jest oddzielnym przyciskiem na froncie obudowy.
Ponadto nowe właściwości F710 Zoom to większy zakres czułości w trybie Auto (do ISO 800) i dostępność ekwiwalentu ISO 800 we wszystkich rozdzielczościach (w F700 tylko dla 1280 x 960 - w F710 ograniczenie to dotyczy tylko ISO 1600). Do podglądu obrazu służy teraz bardzo pokaźny, 2.1-calowy monitor LCD. Komunikacje z komputerem zapewnia złącze USB 2.0. Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej zmianie w stosunku do pierwowzoru - lampa błyskowa typu pop-up jest podnoszona i dzięki większej odległości od osi optycznej zmniejsza się ryzyko powstawania efektu czerwonych oczu.
Fujifilm FinePix F710 zgodnie z zapowiedziami producenta ma trafić do sprzedaży (na Wyspach Brytyjskich) w kwietniu tego roku.