Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Fujifilm prezentuje 6.3-megapikselowy kompakt FinePix F610 wyposażony w matrycę Super CCD HR (IV-tej generacji). Aparat ten oferuje pełny zakres do ręcznych ustawień parametrów ekspozycji, a w stosunku do poprzednika, modelu F601 Zoom, bogatszy jest o kilka cennych właściwości.
Koncern Fuijifilm przy okazji pierwszej prezentacji IV generacji sensorów światłoczułych Super CCD, podkreślał możliwość skutecznego podnoszenia liczny pikseli przy zachowaniu aktualnego formatu fizycznego sensora. Super CCD HR charakteryzuje się właśnie mniejszymi pikselami, które nie tracą właściwości pikseli większych. Finepix F610 jest pierwszym przykładem, na którym możemy obserwować tę właściwość w praktyce. Poprzedni FinePix F601 posiadał również sensor (III generacji) o wymiarach 1/1.7" przy rozdzielczości 3.1 Megapikseli. Dzisiejsza nowość to także 1/1.7" z rozdzielczością nominalną 6.3 Megapikseli (efektywnych).
Jedyne widoczne "osłabienie" to nieco mniejszy zakres czułości - nowy aparat nie oferuje wartości ISO 1600. Niemniej jak na kompakt skierowany do amatorów F610 posiada bardzo wiele niezwykle atrakcyjnych funkcji. Najważniejsza sprawa to oczywiście możliwość manualnego kontrolowania ekspozycji. Poza trybem automatyki programowej (AE) dostępne są tryby priorytetu migawki i przysłony oraz tryb całkowicie manualny. Jeśli ktoś woli zdać się na ustawienia programowe, ma do dyspozycji 4 programy tematyczne przewidziane dla najpopularniejszych sytuacji zdjęciowych.
FinePix F610 wyposażono w wysokiej klasy 3-krotny obiektyw Super EBC Fujinon o zakresie ogniskowych 35 - 105 mm przy jasności F2.8 dla szerokiego ujęcia i F4.9 dla maksymalnego zbliżenia. Warto odnotować, że udoskonalono jego osiągi - minimalny dystans w trybie makro wynosi 9 cm. Do tego dochodzi kilka rodzajów pomiaru ostrości, w tym pomiar automatyczny (AF) 1-punktowy i wielopunktowy, pomiar obszarowy (szeroka ramka) oraz ustawienie ręczne (MF).
Za pomiar ekspozycji odpowiada sprawdzony 64-polowy system multistrefowy TTL, a także pomiar uśredniony (centralnie-ważony) oraz punktowy. Z kolei na system równoważenia światła białego (balans bieli) składają się tryb manualny oraz 6 programów predefiniowanych (światło jarzeniowe, światło żarowe itd.). Niestety nie ma tu ustawienia ręcznego według wzorca bieli, który przydaje się bardzo przy świetle mieszanym.
Wymiary i waga pozostały niezmienione w stosunku do poprzednika. Powiększono jednak monitor LCD - teraz jest to 1.8-calowy polisylikonowy (TFT CG) ekran o całkowitej liczbie 134,000 punktów). Bardzo interesująco prezentuje się system obsługi aparatu. Monitor został rozszerzony o dodatkowy panel (ciekłokrystaliczny) wyświetlający ikonę określonej funkcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu korzystamy tylko z 4 przycisków mając szybki dostęp do dużej liczby ustawień.
Inne właściwości to wbudowana lampa błyskowa (nie znamy liczby przewodniej, ale zakres do 4.2m dla szerokiego ujęcia świadczy o sporej mocy błysku) oraz znakomity tryb zdjęć seryjnych zapisujących pierwsze 5 lub ostatnie 5 ujęć w serii w tempie 3.3 kl/sek. Tak samo jak w innych konstrukcjach Fuji do dyspozycji mamy też zaawansowany tryb filmowy z zapisem w tempie 30 kl/sek w rozdzielczości VGA (640 x 480). Opcje fotograficzne uzupełniają filtry do zdjęć czarno-białych i chromatycznych (o podwyższonym nasyceniu kolorów).
Fujifilm FinePix F610 sprzedawany będzie w zestawie z kartą xD-Picture Card o pojemności 16 MB, ale znacznie ważniejsze jest to, że załączono także akumulator oraz zasilacz sieciowy. Zestaw akcesoriów uzupełnia stacja dokująca PictureCradle ułatwiająca przerzucenie zdjęć do komputera.