Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Kolejnym wspólnym dziełem połączonych koncernów Minolta i Konica jest kompakt cyfrowy DiMAGE G400. Mimo niewielkich rozmiarów aparat ten oferuje wyjątkowo szeroki zakres funkcji automatycznych i ręcznych.
Konica Minolta DiMAGE G400 (tak brzmi oficjalna nazwa nowego produktu) stylistycznie zbliżona jest do propozycji firmy Konica sprzed czasu połączenia obu koncernów (patrz KD-400Z, KD-500Z itd.). Jednak wspólne doświadczenia przyniosły efekt w postaci wprowadzenia zaawansowanych technologii i funkcji fotograficznych do aparatu o wymiarach 93.5 x 55.5 x 23mm i wadze 180g.
Dal początkujących fotoamatorów przygotowano program automatyki ekspozycji oraz 6 programów tematycznych. Możemy wybierać między punktowym lub centralnie-ważonym pomiarem światła oraz skorygować wynik tak by 2-krotnie prześwietlić lub niedoświetlić zdjęcie. Jeśli poznamy funkcje podstawowe możemy skorzystać z bracketingu ekspozycji (seria 3 zdjęć ze stałą różnicą wartości naświetlenia), a nawet z bracketingu ostrości (ta sama zasada przy przesunięciu punktu ostrości).
To dopiero początek zabawy. Na bardziej wyrobionych fotografów czeka tryb priorytetu przysłony oraz w pełni manualny dobór parametrów ekspozycji (czasu naświetlania i wartości przysłony). Balans bieli dobierany jest automatycznie lub z pomocą jednego z 4 trybów predefinowanych (do światła dziennego, żarowego itd.). Poza trybem fotografowania mamy do dyspozycji tryb nagrywania filmów w rozdzielczości 320 x 240 w tempie 15 kl/sek., a długość ujęcia będzie ograniczona wyłącznie przez pojemność karty pamięci. Tryb szybkich zdjęć seryjnych rejestruje obraz w tempie 2.5 kl/sek. z 3-zdjęciową serią.
Interesująco prezentuje się system pomiaru ostrości. Jest to kombinowany Rapid AF czyli współpracujące ze sobą zewnętrzny pasywny czujnik AF oraz ciągły pomiar przez czujnik wewnętrzny (Video AF). jak zapewnia producent czas potrzebny do namierzenia obiektu i zarejestrowania obrazu wynosi tylko 0.2 sek. (a czas opóźnienia migawki po zmierzeniu ostrości 0.03 sek.) Tryb makro pozwala na fotografowanie już od 5 cm przy szerokim kącie lub od 20 do 40cm dla całego zakresu ogniskowych.
Ponadto G400 pozwala na wyjątkowo wygodną kontrolę parametrów obrazu. Jest to 5-poziomowa korekta kontrastu, nasycenia i ostrości, a także 5 poziomowa korekta każdego z kanałów barwnych RGB (dodanie/odjęcie czerwieni, zieleni lub błękitu). Informacja prasowa zachwala też natychmiastowy podgląd zarejestrowanego obrazu oraz szybkie (0.2 sek.) przejście z trybu rejestracji do trybu odtwarzania.
Podobnie jak dotychczasowa linia Konica Revio, także G400 posiada podwójne gniazdo kart pamięci Secure Digital (zgodny z MultiMedia card) oraz Memory Stick. Przypomnijmy, że Konica była pierwszą firmą, która zdecydowała się na korzystanie z formatu MS wymyślonego przez konstruktorów z Sony. 4-megapikselowa matryca CCD zapisuje obraz o wymiarach maksymalnych 2272 x 1704. Na uwagę zasługuje też obiektyw GT Hexanon z 3-krotnym zbliżeniem optycznym. Wygodny zakres 34 - 101mm (ekwiwalent dla filmu małoobrazkowego) pozwala na wykonanie dość szerokich ujęć lub portretowych zbliżeń.