Gitzo GM5561T - monopod do zadań specjalnych

Autor: Michal Grzegorczyk

16 Czerwiec 2008
Artykuł na: 4-5 minut
Trudno wyobrazić sobie wydarzenie na współczesnym stadionie sportowym bez setek fotoreporterów z aparatami na monopodach. Właśnie dla nich firma Gitzo przygotowała sześciosekcyjny model GM5561T wykonany z włókna węglowego.

Monopody to na pozór proste narzędzia wspomagające pracę fotografów przyrodu, sportu i akcji - wszędzie tam gdzie używa się długich ogniskowych i wskazana jest duża mobilność fotografa. Firma Gitzo udowadnia, że nawet monopody mogą być zaawansowanymi technicznie urządzeniami. Zaprezentowała niedawno model GM5561T jest sześciosekcyjny i został wykonany z włókna węglowego - jak podkreśla producent, to specjalna technologia produkcji wielowarstwowych, cienkościennych rurek z włókna węglowego (technologia Carbon 6X) kryje się za doskonałymi parametrami nowego monopodu. Te parametry to:

  • Udźwig - 25 kg
  • Masa własna - 780 gramów
  • Ilość sekcji - 6
  • Wysokość maksymalna - 153,5 cm
  • Wysokość po złożeniu - 41 cm

Stosunek ciężaru do nośności wynoszący 1:32 rzeczywiście robi wrażenie. Producent deklaruje, że jest to wynik rekordowy.

Monopod będzie dostępny na naszym rynku w cenie 1149 złotych. Dystrybutorem Gitzo w Polsce jest Pstryk.pl. Poniżej prezentujemy informację prasową:

Nowe monopody węglowe Gitzo dla fotografów sportu i akcji.

Latem 2008 roku Gitzo, lider w produkcji statywów, monopodów i głowic foto-wideo, wzbogacił swoją ofertę o sześciosekcyjny monopod węglowy GM5561T, przeznaczony dla najbardziej wymagających fotografów sportu i akcji.

Nowy monopod przeznaczony jest do wykorzystania z długimi i ciężkimi teleobiektywami. Jest wyjątkowo wytrzymały i stabilny - jego udźwig to 25 kg, a zaawansowane technologie blokady sekcji nóg gwarantują najwyższą sztywność konstrukcji. Maksymalna wysokość monopodu po rozłożeniu to 153.5 cm, co umożliwia wygodną pracę nawet wysokim fotografom.

Monopod należy do serii Traveler, jest wyjątkowo poręczny i lekki. Waży zaledwie 780 gram (współczynnik ciężaru do nośności 1:32 - światowy rekord!), a dzięki 6-sekcyjnej budowie po złożeniu mierzy tylko 41cm! To pierwszy monopod na świecie o tak wyśrubowanych parametrach. Stało się to możliwe dzięki budowie nóg monopodu z wielowarstwowych, cienkościennych rurek z włókna węglowego (technologia Carbon 6X, opatentowana przez Gitzo). Technika ta, wykorzystywana m.in. w kosmonautyce, lotnictwie oraz motoryzacji (Formuła 1), gwarantuje wysoką sztywność i wytrzymałość w połączeniu z minimalnym ciężarem.

Monopod wyposażony został w technologie ALR (Anti Leg Rotation) i G-Lock, dzięki którym jego rozkładanie jest błyskawiczne, a ustalenie potrzebnej długości - łatwe i precyzyjne. Wygodny, piankowy uchwyt zapewnia pewność trzymania i ergonomię. Nowym rozwiązaniem jest Belt Clip umożliwiający szybkie doczepienie monopodu do paska spodni.
Zalety wytrzymałościowe monopodu, w połączeniu z legendarną precyzją i wygodą obsługi, charakterystyczną dla sprzętu Gitzo, predestynują nowy model do najbardziej odpowiedzialnych zadań, gwarantując fotografom sportu i akcji jakość pracy na najwyższym poziomie!

Przypadające w tym roku Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, będące najważniejszym tegorocznym wydarzeniem m.in. dla fotografów sportowych, stały sie okazją do wyprodukowania limitowanej serii tego monopodu, oznaczonej symbolem GM5560T. Monopody te trafią na rynek w lipcu 2008 roku w ograniczonej do 1000 liczbie egzemplarzy. Każdy z nich będzie nosił specjalne oznaczenie za pomocą symbolu 888, nawiązującego do daty rozpoczęcia:

Monopody z limitowanej serii GM5560T są dostępne wyłącznie na zamówienie poprzez sieć autoryzowanych dystrybutorów Gitzo na całym świecie. Zamówienia można składać począwszy od 15 czerwca 2008 roku, do wyczerpania limitu wyprodukowanych egzemplarzy.

Cena detaliczna obu modeli (GM5560T i GM5561T) została ustalona w Europie na poziomie 349 EUR. W Polsce monopody są oferowane w cenie 1149 PLN (w tym VAT). Dystrybutorem Gitzo w Polsce jest Pstryk.pl

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Godox prezentuje lampę V100, czyli najmocniejszy dotychczas, montowany na aparat flash z okragłą głowicą. Oprócz większej mocy 100 Ws, lampa oferuje też m.in. dotykowy panel sterowania...
8
Zamień Nikona Z8 w Nikona Z9 - nowy battery grip Newell MB-N12
Zamień Nikona Z8 w Nikona Z9 - nowy battery grip Newell MB-N12
Masz Nikona Z8, ale brakuje ci lepszego chwytu i jeszcze wydajniejszej baterii? Nowy bartery grip firmy Newell zapewni ci większą wygodę pracy w pionie i dodatkową moc w przystępnej...
4
Godox Knowled MS60R i MS60Bi - mała forma, setki zastosowań. Nowe modułowe głowice LED
Godox Knowled MS60R i MS60Bi - mała forma, setki zastosowań. Nowe modułowe głowice LED
Kompaktowa budowa, użyteczna moc i ogromna rodzina modyfikatorów. Nowe lampy Godox Knowled MS60R I MS60Bi chcą stać się najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem na rynku przystępnych...
6
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj