Akcesoria
SanDisk Creator - nowa seria dysków i kart dla twórców
Co roku w Grand Prix Fotofestiwal nagradzani są artyści o wyjątkowej osobowości i śmiałych wizjach. Postanowiliśmy więc przybliżyć Wam projekty każdego z tegorocznych finalistów. Dziś przyglądamy się projektowi Hallucination, chińskiego fotografa Zeng Ge.
Konkurs Grand Prix Fotofestiwal jest już nieodłącznym wydarzeniem związanym z łódzkim Fotofestiwalem, w którym co roku prezentowane są wyjątkowe projekty nieszablonowych artystów.
Tradycyjnie już spośród zakwalifikowanych fotografów jury wybierze jednego zwycięzcę i dziewięciu finalistów. Laureat nagrody głównej otrzyma 10 000 zł, a prace wszystkich finalistów będzie można zobaczyć podczas tegorocznej edycji Fotofestiwalu (czerwiec 2017 rok).
Do ścisłego finału zostało wybranych 10 projektów. Jako kolejny prezentujemy cykl Hallucination, chińskiego fotografa Zeng Ge.
Halucynacja to seria zdjęć wykonanych w latach 2012-2016. W świecie, w którym żyję, odnalazłem inny, znany tylko mnie i należący do mnie. To było surowe, spontaniczne doświadczenie. Stojąc w najwyższym punkcie miasta czy kryjąc się w trzęsącym wagonie, codziennie tworzyłem fotograficzny pamiętnik.
Wydaje nam się, że bardzo dobrze znamy świat. Bogactwo znaczeń często kryje się pod pozorami. Gdy stykamy się z „prawdziwym” światem, wydaje się dziwny. Byłem niezwykle podekscytowany, zanurzając się się w głębinach iluzji i rzeczywistości. Sen zbliżył się do życia. Rzeczy idealne łatwo nam się wymykają, jedynie obraz ma szansę zatrzymać „tu i teraz”. Jak układ wreszcie scalony, wirując ukazał się przed moimi oczami, abym mógł go zarejestrować. Wizje były czarujące i otwierały mi drzwi do innego świata, więc stawałem się stopniowo coraz bardziej zachłanny, by wreszcie zatracić się w iluzji, którą sam stworzyłem.
Zeng Ge urodził się w 1990 r. w Chinach. Obecnie mieszka i pracuje jako fotograf freelancer i artysta sztuk wizualnych w Kantonie w Chinach. Ukończył Guangzhou Academy of Fine Arts ze stopniem magistra teorii sztuki i jest członkiem Guangdong Photographers Association. Jego prace pokazywano na wystawach w ramach dziewiątej edycji Three Shadows Photography Award, japońskiej wystawy fotografii eksperymentalnej „FREEDOM”, Art Book w Chinach (2016), „Everyday Encounter” – międzynarodowej wystawie młodych fotografów podczas 11. Festiwalu Fotografii w Chinach oraz w ramach 1. Międzynarodowego Tygodnia Fotografii w Ningbo itp.