Sukces Polaków na Pilsner Urquell International Photography Awards 2008

Aż 17 nagród w największym konkursie fotograficznym świata Pilsner Urquell International Photography Awards 2008 przyznano Polakom. Do nich również powędrowała rekordowa liczba 448 wyróżnień. Wynik, trzeba przyznać imponujący!

Autor: Marta Sinior

28 Październik 2008
Artykuł na: 4-5 minut

Rok 2008 okazał się wyjątkowo szczęśliwy dla Polaków biorących udział w Pilsner Urquell International Photography Awards. Świadczą o tym tegoroczne wyniki: ponad cztery razy więcej wyróżnień (448) i dwa razy więcej nagród (17) niż w zeszłym roku. To nie wszystko. Laureatem konkursu wśród profesjonalistów ponownie został ubiegłoroczny zwycięzca - Michał Szlaga.

fot. Michał Szlaga z Gdańska (Przemysł)

Pierwsze miejsca zdobyli również: Weronika Gęsicka ("Zdjęcia Podwodne"), Marcin Stawiarz ("Zdjęcia Historyczne") oraz Małgorzata Skoczylas ("Inne"). Kategorię "Pejzaże" zdominował Maciej Duczyński, którego zdjęcia zajęły zarówno drugie, jak i trzecie miejsce. Triumfowała także Beata Bajno laureatka drugiego miejsca w kategorii "Kwiaty" i trzeciego w kategorii "Kolaż". Gratulujemy!

W tym roku na konkurs napłynęło blisko 23 tysiące zgłoszeń ze 124 krajów. Profesjonaliści mogli startować w ośmiu kategoriach konkursowych, z których każda zawierała od kilku do kilkunastu podkategorii. Osobno oceniani byli amatorzy, którzy swoje prace zgłaszali w siedmiu kategoriach. Amatorem według regulaminu jest każda osoba, która z fotografii czerpie mniej niż 60% swoich dochodów. W tegorocznej edycji jury doceniło nas aż w 15 kategoriach przyznając Polakom łącznie 17 nagród. Wyjątkowo dobrze poradzili sobie fotografowie amatorzy, zdobywając 14 z nich.

Pierwsze miejsca w kategorii amatorów zdobyli:

  • Weronika Gęsicka z Warszawy (Zdjęcia Podwodne)
  • Małgorzata Skoczylas z Wrocławia (Horyzonty)
  • Marcin Stawiarz z Częstochowy (Zdjęcia Historyczne)

Drugie miejsca w kategorii profesjonalistów zdobyli:


  • Marcin Makówka z Krakowa (Reportaż)
  • Paweł Młodkowski ze Złotników (Zdjęcia Lotnicze)

Drugie miejsca w kategorii amatorów zdobyli:

  • Aneta Kowalczyk z Kłodawy (Moda)
  • Piotr Ragankiewicz z Łodzi (Autopromocja)
  • Maciej Duczyński z Rudy Śląskiej (Pejzaż)
  • Magdalena Kiss z Gliwic (Zwierzęta)
  • Wojtek Moskwa z Warszawy (Podróże/Turystyka)
  • Iwona Łopatecka z Bacowic, woj. małopolskie (Ślub)
  • Beata Bajno z Warszawy (Kwiaty)

Trzecie miejsce w kategorii profesjonalistów zdobył:

  • Michał Szlaga z Gdańska (Przemysł)

Trzecie miejsce w kategorii amatorów zdobyli:

  • Beata Bajno z Warszawy (Kolaż)
  • Tomasz Dziubiński z Warszawy (Kwiaty)
  • Maciej Duczyński z Rudy Śląskiej (Pejzaż)
  • Maciej Grzegorzek z Baligrodu, woj. Podkarpackie (Zachody słońca)
fot. Wojtek Moskwa z Warszawy (Podróże/Turystyka)

Fotografowie walczyli również o tytuł Odkrycia Roku 2008. Wśród nominowanych do tej nagrody znalazła się dwójka Polaków: wspomniany Marcin Stawiarz i Weronika Gęsicka. Nagrodę ostatecznie zdobył jednak Amerykanin, John Delaney. Natomiast tytuł Międzynarodowego Fotografa Roku przyznano fotografowi z Nowego Jorku - Brentowi Stirtonowi.

Konkurencja w konkursie była ogromna, tak więc docenienie mojej pracy, to dla mnie ogromna satysfakcja - stwierdził po ogłoszeniu wyników zdobywca drugiej nagrody w kategorii "Reportaż" fotograf Marcin Makówka. Pomimo ogromnej konkurencji warto było zaryzykować, o czym przekonała się także Beata Bajno: Udział w tym konkursie, to konfrontacja ze światowym rynkiem fotografii. Istotne mogą okazać się komentarze jury umieszczane na kontach poszczególnych uczestników przy zwycięskich pracach. W konkursie, każdy znajdzie jednak dla siebie interesującą kategorię, najlepiej odpowiadającą charakterowi jego fotografii. Zdanie to podziela Maciej Duczyński - również podwójny laureat konkursu i radzi: Zdjęcie musi, już na pierwszy rzut oka przykuwać uwagę. Czas jakim dysponuje juror przy ocenie zdjęcia w pierwszych eliminacjach to około 2-3 sekund. Trzeba o tym pamiętać wybierając zdjęcia. Tak się szczęśliwie złożyło, że praca, która zajęła 3 miejsce w kategorii pejzaż jest jedną z moich ulubionych.

fot. Marcin Stawiarz z Częstochowy (Zdjęcia Historyczne)

Od 2007 roku przyznawana jest dodatkowa statuetka Lucie Awards w kategorii "Deeper Perspective" ("Głębsza Perspektywa"). Według Beaty Bajno, zdobywczyni trzech wyróżnień w tej kategorii Daje ona możliwość szerszej artystycznej wypowiedzi. W tym roku zdobywcą statuetki w kategorii "Deeper Perspective" został Justin Maxon, ale aż 21 Polaków otrzymało wyróżnienia.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Nature Photographer Of The Year 2024 rozstrzygnięty! Obejrzyjcie zachwycające zdjęcia natury
Nature Photographer Of The Year 2024 rozstrzygnięty! Obejrzyjcie zachwycające zdjęcia natury
Paolo Della Rocca wygrywa konkurs fotograficzny Nature Photographer Of The Year. Jury nie miało jednak łatwego zadania. Poziom tegorocznej edycji był bardzo wysoki…
58
Nikon Comedy Wildlife Photography Awards 2024 - uśmiech natury
Nikon Comedy Wildlife Photography Awards 2024 - uśmiech natury
Uważasz, że w fotografii brakuje humoru? Daj się rozbawić zwycięskim kadrom z konkursu Nikon Comedy Wildlife Photography Award 2024, który pokazuje z przymrużeniem oka. Wśród...
107
Oto najlepsze zdjęcia naukowe 2024 roku! Towarzystwo Królewskie wyłoniło zwycięzców
Oto najlepsze zdjęcia naukowe 2024 roku! Towarzystwo Królewskie wyłoniło zwycięzców
Nie jest to konkurs dla zwykłych fotografów. Jury Royal Society Publishing Photography Competition wybiera najlepsze zdjęcia naukowe z całego świata, reprezentujące obszary astronomii, nauk o...
46
Powiązane artykuły