Sukces Polaków na Pilsner Urquell International Photography Awards 2008

Aż 17 nagród w największym konkursie fotograficznym świata Pilsner Urquell International Photography Awards 2008 przyznano Polakom. Do nich również powędrowała rekordowa liczba 448 wyróżnień. Wynik, trzeba przyznać imponujący!

Autor: Marta Sinior

28 Październik 2008
Artykuł na: 4-5 minut

Rok 2008 okazał się wyjątkowo szczęśliwy dla Polaków biorących udział w Pilsner Urquell International Photography Awards. Świadczą o tym tegoroczne wyniki: ponad cztery razy więcej wyróżnień (448) i dwa razy więcej nagród (17) niż w zeszłym roku. To nie wszystko. Laureatem konkursu wśród profesjonalistów ponownie został ubiegłoroczny zwycięzca - Michał Szlaga.

fot. Michał Szlaga z Gdańska (Przemysł)

Pierwsze miejsca zdobyli również: Weronika Gęsicka ("Zdjęcia Podwodne"), Marcin Stawiarz ("Zdjęcia Historyczne") oraz Małgorzata Skoczylas ("Inne"). Kategorię "Pejzaże" zdominował Maciej Duczyński, którego zdjęcia zajęły zarówno drugie, jak i trzecie miejsce. Triumfowała także Beata Bajno laureatka drugiego miejsca w kategorii "Kwiaty" i trzeciego w kategorii "Kolaż". Gratulujemy!

W tym roku na konkurs napłynęło blisko 23 tysiące zgłoszeń ze 124 krajów. Profesjonaliści mogli startować w ośmiu kategoriach konkursowych, z których każda zawierała od kilku do kilkunastu podkategorii. Osobno oceniani byli amatorzy, którzy swoje prace zgłaszali w siedmiu kategoriach. Amatorem według regulaminu jest każda osoba, która z fotografii czerpie mniej niż 60% swoich dochodów. W tegorocznej edycji jury doceniło nas aż w 15 kategoriach przyznając Polakom łącznie 17 nagród. Wyjątkowo dobrze poradzili sobie fotografowie amatorzy, zdobywając 14 z nich.

Pierwsze miejsca w kategorii amatorów zdobyli:

  • Weronika Gęsicka z Warszawy (Zdjęcia Podwodne)
  • Małgorzata Skoczylas z Wrocławia (Horyzonty)
  • Marcin Stawiarz z Częstochowy (Zdjęcia Historyczne)

Drugie miejsca w kategorii profesjonalistów zdobyli:


  • Marcin Makówka z Krakowa (Reportaż)
  • Paweł Młodkowski ze Złotników (Zdjęcia Lotnicze)

Drugie miejsca w kategorii amatorów zdobyli:

  • Aneta Kowalczyk z Kłodawy (Moda)
  • Piotr Ragankiewicz z Łodzi (Autopromocja)
  • Maciej Duczyński z Rudy Śląskiej (Pejzaż)
  • Magdalena Kiss z Gliwic (Zwierzęta)
  • Wojtek Moskwa z Warszawy (Podróże/Turystyka)
  • Iwona Łopatecka z Bacowic, woj. małopolskie (Ślub)
  • Beata Bajno z Warszawy (Kwiaty)

Trzecie miejsce w kategorii profesjonalistów zdobył:

  • Michał Szlaga z Gdańska (Przemysł)

Trzecie miejsce w kategorii amatorów zdobyli:

  • Beata Bajno z Warszawy (Kolaż)
  • Tomasz Dziubiński z Warszawy (Kwiaty)
  • Maciej Duczyński z Rudy Śląskiej (Pejzaż)
  • Maciej Grzegorzek z Baligrodu, woj. Podkarpackie (Zachody słońca)
fot. Wojtek Moskwa z Warszawy (Podróże/Turystyka)

Fotografowie walczyli również o tytuł Odkrycia Roku 2008. Wśród nominowanych do tej nagrody znalazła się dwójka Polaków: wspomniany Marcin Stawiarz i Weronika Gęsicka. Nagrodę ostatecznie zdobył jednak Amerykanin, John Delaney. Natomiast tytuł Międzynarodowego Fotografa Roku przyznano fotografowi z Nowego Jorku - Brentowi Stirtonowi.

Konkurencja w konkursie była ogromna, tak więc docenienie mojej pracy, to dla mnie ogromna satysfakcja - stwierdził po ogłoszeniu wyników zdobywca drugiej nagrody w kategorii "Reportaż" fotograf Marcin Makówka. Pomimo ogromnej konkurencji warto było zaryzykować, o czym przekonała się także Beata Bajno: Udział w tym konkursie, to konfrontacja ze światowym rynkiem fotografii. Istotne mogą okazać się komentarze jury umieszczane na kontach poszczególnych uczestników przy zwycięskich pracach. W konkursie, każdy znajdzie jednak dla siebie interesującą kategorię, najlepiej odpowiadającą charakterowi jego fotografii. Zdanie to podziela Maciej Duczyński - również podwójny laureat konkursu i radzi: Zdjęcie musi, już na pierwszy rzut oka przykuwać uwagę. Czas jakim dysponuje juror przy ocenie zdjęcia w pierwszych eliminacjach to około 2-3 sekund. Trzeba o tym pamiętać wybierając zdjęcia. Tak się szczęśliwie złożyło, że praca, która zajęła 3 miejsce w kategorii pejzaż jest jedną z moich ulubionych.

fot. Marcin Stawiarz z Częstochowy (Zdjęcia Historyczne)

Od 2007 roku przyznawana jest dodatkowa statuetka Lucie Awards w kategorii "Deeper Perspective" ("Głębsza Perspektywa"). Według Beaty Bajno, zdobywczyni trzech wyróżnień w tej kategorii Daje ona możliwość szerszej artystycznej wypowiedzi. W tym roku zdobywcą statuetki w kategorii "Deeper Perspective" został Justin Maxon, ale aż 21 Polaków otrzymało wyróżnienia.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Urban Photo Awards 2024 rozstrzygnięty. Polak wśród zwycięzców!
Urban Photo Awards 2024 rozstrzygnięty. Polak wśród zwycięzców!
Rozstrzygnięto konkurs fotografii miejskiej Urban Photo Awards 2024. Wśród nagrodzonych z całego świata Krzysztof Bednarski zwycięża serią zdjęć z Meksyku.
14
Nikon's Small World 2024 - małe jest piękne. Polacy wśród zwycięzców
Nikon's Small World 2024 - małe jest piękne. Polacy wśród zwycięzców
Za nami 50. edycja konkursu fotograficznego nagradzającego najlepsze zdjęcia wykonane… pod mikroskopem. Finałowa galeria to jak zwykle zachwycający przekrój abstrakcyjnych kadrów,...
12
Janusz Jurek: "Nie lubię, kiedy ktoś mówi o mojej fotografii, że jest ładna"
Janusz Jurek: "Nie lubię, kiedy ktoś mówi o mojej fotografii, że jest ładna"
Często szuka tematów do zdjęć wyszukując wydarzenia w okolicy, które angażują lokalną społeczność. Im bardziej niszowe i mniej komercyjne, tym według niego lepsze. 
30
Powiązane artykuły