Mobile
Samsung Galaxy S25, S25+ i S25 Ultra - dużo AI, mało nowości w aparatach
To już 15. edycja URBAN Photo Awards. Konkurs jest jednym z głównych projektów dotART, włoskiego stowarzyszenia kulturalnego z siedzibą w Trieście. Od 2009 roku dotART organizuje wystawy, kursy, warsztaty, publikacje redakcyjne, konkursy z nagrodami i inne inicjatywy mające na celu zapewnienie wsparcia i rozwoju fotografom, zarówno lokalnym, jak i zagranicznym.
W tegorocznej edycji pierwsze miejsce za zdjęcie pojedyncze (w kategorii Ulica) zdobył Sanchayan Chowdhury, niezależny fotoreporter Pacific Press Agency na Filipinach i fotograf dokumentalny. Urodził się na wsi w Chattogram w Bangladeszu, ale obecnie mieszka w Tampere w Finlandii. Na jego zwycięskiej fotografii wykonanej 9 sierpnia 2019 r. widzimy narażonych na niebezpieczeństwo ludzi, którzy podróżują pociągiem w czasie Eid-ul Adha, jednego z największych muzułmańskich festiwali religijnych w Chittagong w Bangladeszu.
W kategorii Ludzie nagrodzono zdjęcie autorstwa Antonio Mercadante z Włoch przedstawiające trzy dziewczynki z trzema różnymi wyrazami twarzy.
Zwycięzcą w kategorii Przestrzeń został Yevhen Kostiuk z Ukrainy.
Natomiast pierwsza nagroda w kategorii Kreatywnie powędrowała do Iranki Maryam Sadat Ahmadi za autoportret wykonany aparatem ustawionym na statywie przy pomocy samowyzwalacza.
Mocnym, polskim akcentem w konkursie Urban Photo Awards 2024 jest kategoria Projekty i portfolio. Pierwszą nagrodę zdobył w niej Krzysztof Bednarski. Jego seria zdjęć “La Vida Lenta” to podróż przez małomiasteczkowy Meksyk, która skupia się na idei Slow Living. Uwiecznione sceny ukazują niespieszny rytm życia i łagodny przepływ codziennej egzystencji. Użycie kolorów i malarskiego zakresu tonalnego służy zapewnieniu celowego poczucia nostalgii i celebrowaniu chwil, które rozwijają się we własnym, spokojnym tempie. To zachęta do zatrzymania się i oddechu.
Jury konkursu oceniało także najlepsze książki. Nagrodę URBAN Book Award za poruszający dokument SEA, STEEL AND SORROW otrzymała Maria Pansini. Projekt ten bada miasto Taranto we Włoszech i niszczycielski wpływ industrializacji na jego bogatą historię i środowisko.
Nagrodę URBAN Zine Award (sekcja poświęcona drukowanym projektom w formacie zina) otrzymała Włoszka Nadia Marmondi za „Divenire”.
Nagroda za Wrażliwość Artystyczną trafiła do Marie-Laure Vareilles za fotografię „AVATAR'S MOUNTAIN PAINTER...”.
Z kolei Ekatarina Frolova została laureatką nagrody The Patricia D. Richards Legacy Award za portfolio „Young Cuba”.
Przyznano także nagrodę URBAN Press Award. Zdobył ją Max Cavallari za projekt Drowned Choice - włoski fotograf otrzymał również tytuł „TPD Best Author”.
Wreszcie zwycięzcą drugiej edycji URBAN Photo Arena, sekcji poświęconej młodym talentom fotograficznym poniżej 35 roku życia, został indyjski fotograf Subhran Karmakar ze swoim zdjęciem „Leap of Faith”.
Wszystkie nagrodzone i wyróżnione zdjęcia konkursu Urban Photo Awards 2024 można znaleźć na stronie www.urbanphotoawards.com.