Wydarzenia
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Organizowany od kilku lat konkurs fotografii przyrodniczej Nature Photographer of the Year zanotował kolejną rekordową edycją. Tym razem w 13 konkursowych kategoriach rywalizowało ze sobą 20 061 zdjęć, a w finałowej galerii znajdziemy zarówno zdjęcia poświęcone dzikim zwierzętom, jak i krajobrazem. I jak zwykle mamy do czynienia z fotografią natury z górnej półki.
Zdjęciem roku uznana została fotografia „Winter Migration” norweskiego fotografa Terje Kolaasa, która zdobyła także 1. miejsce w kat. Birds. Zdjęcie przedstawia migrujące gęsi nieopodal Trondheim podczas śnieżycy w kwietniu 2020 roku, wykonane z perspektywy drona.
fot. Terje Kolaas, Grand Prix w konkursie Nature Photographer of the Year 2021
„Każdej wiosny i jesieni ponad 80 000 gęsi zatrzymuje się w systemie mokradeł fiordu Trondheim, w drodze między zimowiskami w Danii i Holandii a lęgowiskami na Spitsbergenie, ciesząc nasze oczy prawdziwym spektaklem. Fotografuję je od ponad 20 lat i w pewnym momencie zabrakło mi już na to pomysłu. Odniosłem wrażenie, że wszystko z gęsiami zostało już zrobione. Co dalej?” - pyta autor zwycięskiego zdjęcia.
„Dzięki technologii dronów, kilka lat temu niebo stanęło przed nami otworem, a moje marzenie o sfotografowaniu gęsi z perspektywy jednej z nich, stało się możliwe. Miałem już za sobą kilkadziesiąt nieudanych prób, gdy w końcu udało mi się to podczas jednej z rzadkich śnieżyć, w kwietniu zeszłego roku. Czysty, śnieżny krajobraz pozwolił pozbyć się bałaganu w tle i uwydatnił ciekawą perspektywę. Ustawiłem się blisko pola, na którym regularnie żerują gęsi. Gdy tylko usłyszałem, że nadlatują, wystartowałem dronem i czekałem na nie w powietrzu. Większość ujęć jak zwykle nie wyszło, ale z tego konkretnego jestem bardzo zadowolony” - opowiada Kolaasa.
fot. Levi Fitz, "Beautiful World", 1. miejsce w kat. Youth / NPOTY 2021
Osobne nagrody przyznano zwycięzcom kategorii młodzieżowej (Youth) i kategorii Fred Hazelhoff Portfolio Award nagradzającej cykle fotograficzne. W pierwszej z nich zwyciężyło zdjęcie młodej kozicy alpejskiej, autorstwa Levi Fitzego, drugą zdominowała seria poświęcona życiu emocjonalnemu świstaków, wykonana przez Leę Lee Inoue z USA.
fot. Lea Lee Inoue, z cyklu "Emotional Range", 1. miejsce w kat. Fred Hazelhoff Portfolio Award / NPOTY 2021
Oprócz tego, jury przyznało nagrody i wyróżnienia w każdej z 13 kategorii konkursowych. Zdjęcia laureatów 1. i 2. miejsc w każdej z nich możecie obejrzeć w poniższej galerii. Miło nam też poinformować, że to kolejna edycja konkursu, w którym wyróżnione zostało zdjęcie Polaka. Specjalne wyróżnienie w kat. Birds otrzymał Tomasz Szpila za zdjęcie Ostrich Kindergarten, ukazujące „przedszkole” strusi w Namibii.
Zdjęcia zwycięzców zaprezentowane zostaną na wystawie pokonkursowej, która odwiedzi różne lokalizacje na terenie Holandii, Belgii i Francji.
Jeśli zaś chcielibyście wziąć udział w kolejnej edycji konkursu, to prace do niej można zgłaszać do 29 maja 2022 roku. Nagrodą główną jak zwykle będzie 3 tys. euro w gotówce. Na zwycięzców czekają także nagrody rzeczowe, ufundowane przez partnerów konkursu.
Więcej informacji na temat konkursu i zgłoszeń znajdziecie na stronie naturephotographeroftheyear.com. Poniżej możecie obejrzeć relację z tegorocznej ceremonii przyznawania nagród.