Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Organizowany przez Royal Meteorological Society konkurs Weather Photographer of the Year zgromadził w tym roku aż 7700 zgłoszeń z całego świata. Od szelfowych chmur burzowych i superkomórek, przez unikalne zjawiska meteorologiczne po smutne i zmuszające do refleksji dowody zmieniającego się klimatu.
Tytuł fotografa roku powędrował do Rudolfa Sulgana. Zwycięskie zdjęcie przedstawia ludzi przechodzących przez Most Brookliński w środku zamieci. Zdaniem autora, to zdjęcie powinno przypominać nam, że zmiany zachodzące w pogodzie są w dużej mierze wynikiem działalności człowieka. „Pogoda wpływa na całe nasze życie i ten obraz doskonale to oddaje” - powiedziała Liz Bentley, dyrektor Królewskiego Towarzystwa Meteorologicznego (RmetS) oraz jurorka konkursu. „Most Brookliński stanowi kultowe tło, ale dopiero ten tłum, zmagający się z siłami natury stanowi klucz do tej historii. Gdy na nie patrzę, aż przechodzą mnie dreszcze!”
Poniżej prezentujemy najciekawsze, naszym zdaniem, zdjęcia tej edycji.
fot. Rudolf Sulgan / Weather Photographer of the Year 2020
"Globalne ocieplenie jest główną przyczyną podnoszenia się poziomu mórz na świecie. W rezultacie setki milionów ludzi mieszkających na obszarach przybrzeżnych są dziś narażone na powodzie a niebawem, również utratę swoich domostw. Aby zahamować globalny wzrost temperatury, musimy spróbować zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych. To nasze codzienne wybory decydują o tym, ile czasu mamy jeszcze na ochronę zagrożonych społeczności. Zdjęcie zrobiłem w 2018 roku, podczas silnej zamieci śnieżnej. El Nino mocno zaburzył wówczas normalne wzorce pogodowe. Najważniejszą inspiracją jest dla mnie nadzieja, że moje zdjęcia odegrają choćby niewielką rolę w walce ze zmianami klimatu.”
fot. Alexey Trofimov / Weather Photographer of the Year 2020
"Zdjęcie powstało podczas wyprawy przez zamarznięte jezioro Bajkał. Pierwszego dnia dotarliśmy do Przylądka Kotelnikowskiego, gdzie moją uwagę przyciągnęły lodowe garby. Było samo południe, czyli teoretycznie najgorszy czas na zdjęcia. Tym razem podświetliło jednak pięknie bloki błękitnego lodu, pomysł na zdjęcie pojawił się sam!"
fot. Vu Trung Huan / Weather Photographer of the Year 2020
"Herbaciane wzgórze Long Coc o wschodzi słońca emanuje tajemniczą i niezwykłą energią. Przebijający się przez mgłę zielony kolor liści niezwykle się wyróżnia. Trzymając w ręku filiżankę herbaty, wdycham świeże powietrze, spoglądając na delikatne połacie zielonych wzgórz. To przeżycie niemal mistyczne! Kiedy słońce wreszcie wschodzi, wszystko jest zalane miękkim światłem. Na pączkach herbaty połyskują krople porannej rosy, to czyste piękno, które chcesz wziąć w ramiona".
fot. Maja Kraljik / Weather Photographer of the Year 2020
"Ten przerażający wał szkwałowy, to największa i zarazem najpiękniejsza struktura jaką fotografowałem. Czekałem na jej nadejście ponad dwie godziny. Zrobiła w okolicy niezły bałagan!"
fot. Šime Barešić / Weather Photographer of the Year 2020
"Przebudziłem się z drzemki, spojrzałem na zegarek, był najwyższy czas by ruszyć na zachód słońca. Byłem już w połowie drogi na lokację, którą sobie zaplanowałem, ale wtedy dotarło do mnie przeczucie, że powinienem zmienić plany. Rozejrzałem się, poczułem że szykuje się coś niezwykłego. Zmieniłem destynację, a gdy dotarłem na miejsce cieszyłem się jak małe dziecko. To uczucie jest zupełnie nie do opisania!"
fot. Andrew McCaren / Weather Photographer of the Year 2020
"Wiele razy przejeżdżając obok tamy Wet Sleddale, podziwiałem niezwykłe wzory tworzone przez przelewającą się wodę. Przypomniałem sobie o tym miejscu podczas wyjątkowo silnych opadów w 2019 roku. O 4:30 rano wyruszyłem z mojego domu w Leeds, droga do Cumbrii zajęła mi 2,5 godziny. Było warto! Pamiętam, że krzyczałem ze szczęścia, gdy moim oczom ukazał się ten niezwykły widok."
fot. Sabrina Garofoli / Weather Photographer of the Year 2020
"W okresie jesiennym, w bardzo wczesnych godzinach porannych, dzięki pewnym szczególnym uwarunkowaniom klimatycznym, można obserwować formowanie się w dolinie 'rzeki chmur'. Przy wysokim ciśnieniu i braku wiatru grube warstwy mgły gęstnieją w wyniku rosnącej wilgotności masy powietrza znajdującej się nad gruntem i przepływającej wzdłuż rzeki Adda. W tym okresie (październik-listopad) słońce wschodzi tuż za gęstą formacją drzew, dlatego przy czystym niebie, przez kilka minut można obserwować powstawanie tych intensywnych smug słońca. Zdjęcie zostało zrobione z sanktuarium położonego na wzgórzu, z którego rozpościera się widok na całą dolinę”.
fot. Lori Grace Bailey / Weather Photographer of the Year 2020
Mieszkam w Arizonie, ale w tym tygodniu odwiedzałem członków rodziny w El Paso w Teksasie. Tego dnia obudziłem się bardzo wcześnie rano i coś mnie tchnęło by sprawdzić aplikację radarową na telefonie. Zauważyłem, że komórka burzowa przemieszcza się dyskretnie na północ od Meksyku w kierunku granicy USA, w pobliżu centrum El Paso. Pośpiesznie zebrałem sprzęt fotograficzny i ruszyłem na punkt widokowy, z którego miałem doskonały widok na burzę i panoramę śródmieścia El Paso. Zawsze marzyłem o takim właśnie kadrze, z błyskawicą nad pustynnym krajobrazem miasta.
fot. Abdul Momin / Weather Photographer of the Year 2020
„Zimą poziom wody spada, a tereny uprawne wysychają, powodując poważną suszę. Na niektórych obszarach rolnicy nie mogą nawet używać pomp wodnych do nawadniania swoich ziem. W porze suszy ludzie zwykle wybierają pola jako skróty, aby przejść z jednej wioski do drugiej. Uchwyciłem tę scenę na zdjęciach za pomocą mojego drona.”
fot. Francisco Javier Negroni Rodriguez / Weather Photographer of the Year 2020
"Na godzinę przed zrobieniem tego zdjęcia spacerowałem szlakami otaczającymi piękną formację skalną znaną jako El Chaltén w Argentynie. Było bardzo pochmurno, nie miałem tego dnia szczęścia. Klimat w Patagonii jest nieco nieprzewidywalny, potrafi zmieniać się co chwilę, a wiatr jest tak silny, że szybko przenosi chmury. Tylko przez krótkie momenty można było wyodrębnić sylwetkę masywu. Moja nadzieja skupiała się na dotarciu do miejsca, w którym będę mógł cierpliwie poczekać na okno pogodowe o zachodzie słońca. Tego jednak się nie spodziewałem! To było niesamowite! Tylko przez chwilę chmury pozwoliły mi zobaczyć El Chaltén i ku mojemu zdziwieniu pojawiła się spektakularna i genialna chmura soczewkowata o pięknym i doskonałym kształcie. To był wyjątkowy i niepowtarzalny prezent."
fot. Joann Randles / Weather Photographer of the Year 2020
Od prawie roku fotografuję na wpół zdziczałe kucyki Gower w Swansea, spędzając wiele godzin na obserwowaniu zmian w ich środowisku. Dokumentowanie ich codziennego życia oznacza fotografowanie w każdych warunkach pogodowych. Pamiętam tę tęczę tworzącą się po burzy gradowej. Wiedząc, że takich okazji nie będzie zbyt wiele, szybko opuściłem samochód i pobiegłem po błoniach. Ze względu na szybko zmieniającą się pogodę, a zwłaszcza światło, oraz na fakt, że fotografowałem półdzikie zwierzę, musiałem błyskawicznie podjąć decyzję o kompozycji. Do dziś jest to jedno z moich ulubionych zdjęć.
fot. Tina Wright / Weather Photographer of the Year 2020
"To był jeden z dwóch największych hobbów (burz piaskowych), jakie kiedykolwiek odnotowano w stanie Arizona. Na tym zdjęciu był już w pełni ukształtowany, mierząc ponad 1,5 km, z wiatrem przekraczającym 80 mil na godzinę. Słońce zachodziło, nadając ścianie kurzu głęboki róż. To był naprawdę niesamowity widok!"
fot. Preston Stoll / Weather Photographer of the Year 2020
Rankiem, po przejmująco zimnej grudniowej nocy, opuściłem Steamboat Springs w poszukiwaniu interesujących mroźnych pejzaży. Wędrowałem drogami i skrajem lasu, aby znaleźć interesujące oblicza zimowej pogody. To było ostatnie zdjęcie z wielu zrobionych tego ranka i zdecydowanie moje ulubione. Mgła za oszronionymi drzewami izoluje mały zagajnik i tworzy cudownie minimalistyczną scenę.
Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie na stronie Royal Meteorological Society.