Polacy zwycięzcami MonoVisions Photography Awards 2020

Za nami czwarta edycja konkursu nagradzającego najlepsze zdjęcia uchwycone w monochromie. W tym roku na podium poszczególnych kategorii znalazła się czwórka Polaków. Zobaczcie cykle, którymi podbili serca jurorów.

Autor: Redakcja Fotopolis

10 Sierpień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

MonoVisions to dość świeża pozycja na mapie konkursów fotograficznych, niemniej jedna z ciekawszych pod względem poziomu nagradzanych prac. W dodatku to jeden z raptem garstki konkursów, które w całości skupiają się na fotografii czarno-białej. Finałowa galeria co roku dostarcza świetnych kadrów i nie inaczej jest także tym razem. Cieszy zwłaszcza dość liczna reprezentacja Polaków na podium.

W tegorocznej edycji, w poszczególnych kategoriach sekcji poświęconej cyklom triumfowało 4 fotografów z Polski. Największym zwycięstwem może pochwalić się Artur Stankiewicz, który zdobył pierwsze miejsce 1 kategorii Nature & Wildlife. Oprócz niego na podium stanęli także: Tomasz Przychodzień (2. Miejsce w kat. Landscape), Mariusz Wróblewski (3. Miejsce w kategorii Nude) oraz Przemysław Kot (3. Miejsce w kategorii Portrait). Nagrodzone serie fotograficzne możecie obejrzeć w poniższych galeriach.

Artur Stankiewicz | „Great Spectacle of Nature - Mara River Crossing”

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

"Wielu fotografów dokumentowało już przekraczanie rzeki Mara przez stada gnu podczas ich corocznej migracji. Dramat i rozmiar tego cudu natury pozostawia niezatarte wrażenie na każdym, kto był świadkiem tysięcy biegających, skaczących i pływających w rzece antylop." - mówi o swoim cyklu Stankiewicz.

"Aby obserwować i fotografować to zjawisko, spędziłem w sierpniu 2019 roku 6 dni w północnym Serengeti. Wybrałem Serengeti, aby uniknąć tłumów Masajów Mara w Kenii. Cały mój tydzień był niezapomniany, ponieważ byłem świadkiem 6 przejść w 4 różnych miejscach. Każdy dzień przynosił inne wrażenia, inne warunki oświetleniowe i atmosferę. Od zatłoczonego przejścia przed południum, do całkowitej samotności wczesnym rankiem ostatniego dnia mojego pobytu. Mam nadzieję, że jestem w stanie przybliżyć Państwu ten spektakl natury, klimat tego miejsca i dramaturgię samych przepraw. Moje ulubione aspekty, takie kształty i światło, odegrały ogromną rolę w mojej selekcji. Kurz wzniesiony od czasu do czasu przez niezliczoną liczbę zwierząt dodawał trójwymiarowości i podkreślał ogólną nadzwyczajną atmosferę."

Pracę fotografa możecie śledzić na stronie instagram.com/arturstankiewiczphotography

Tomasz Przychodzień | „Stone Cathedrals of the Karakoram Range"

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

„Przede mną jest pasmo górskie. Czasem pali je słońce, czasem pada deszcz, często owija je mgła. Nigdy nie narzeka, nigdy nie czeka na podziękowanie. Jest zawsze majestatyczne i zawsze oddaje się w całości.” - L. Boff

"Kiedy myślę o Karakorum, nigdy nie przychodzą mi do głowy kolorowe obrazy. Zwiedzając ten najbardziej majestatyczny, górski obszar świata, szukałem głównie cienia. Ciemne, strzeliste skały wzbijające się w niebo jak wieże średniowiecznych katedr przypomniały mi, że bóg gór, podobnie jak średniowieczny - jest surowy, nie ingeruje w ludzkie sprawy, zostawiając człowieka samego sobie. Obserwując te skaliste dzieła sztuki, można osiągnąć stan zbliżenia do absolutu, mimo jego nieosiągalności." - mówi o swojej serii Tomasz Przychodzień.

Pracę fotografa możecie śledzić na stronie instagram.com/lightguide_

Mariusz Wróblewski | „The.Cube.Box”

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Mariusz Wróblewski fotografuje od 2011 roku. W końcu jego pasja przerodziła się w zawód. W swojej pracy głównie skupia się na portrecie i akcie, zwłaszcza w czerni i bieli. Sesja do nagradzanej serii powstała przy wykorzystaniu ramy, do której stworzenia posłużyły kuchenne blaty.

Pracę fotografa możecie śledzić na stronie instagram.com/mwgruby

Przemysław Kot | „Men’s cloackroom”

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)
 

"Zdjęcia Przemysława Kota z „Szatni męskiej” przedstawiają pracowników warsztatu stolarskiego. Oprócz przedstawionych postaci, cichym bohaterem staje się także tło. Tytułowa szatnia męska to intymny i hermetyczny świat. To miejsce jest często niemym świadkiem sytuacji, od których normalnie wolelibyśmy odwrócić wzrok…" - czytamy w opisie projektu.

"Fotografie uderzają naturalistycznym, a nawet brutalnym wyrazem. Patrzymy w oczy osobom świadomym bycia fotografowanym. Z tyłu głowy zapala się czerwona lampka. Tyle razy fotografia stała się narzędziem uprzedmiotowienia, stygmatyzacji i utrwalania stereotypów. Jednak nie w tym przypadku. Autor buduje szczególną relację ze swoimi postaciami. Ta więź, oparta na zaufaniu, szacunku i empatii, stanowi siłę tej serii."

Pracę fotografa możecie śledzić na stronie kotu69.tumblr.com

MonoVisions 2020 - zobacz wszystkie nagrodzone zdjęcia

Wszystkie prace, które zostały wyróżnione w tegorocznej edycji konkursu znajdziecie na stronie stronie konkursu. A jeśli sami robicie zdjęcia w czerni i bieli, weźcie udział w kolejnej edycji. Zapisy już ruszyły, a fotografie można nadsyłać do maja 2021 roku.

Więcej informacji na stronie monovisionsawards.com.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Sony World Photography Awards 2025 rozstrzygnięte. Oto zwycięzcy!
Sony World Photography Awards 2025 rozstrzygnięte. Oto zwycięzcy!
Ogłoszono nazwiska zwycięzców 18. edycji konkursu Sony World Photography Awards, w tym Fotografa Roku 2025. Tradycyjnie już, laureatów uhonorowano podczas wieczoru galowego w Londynie.
2
World Press Photo 2025 - zobacz najlepsze zdjęcia reportażowe minionego roku
World Press Photo 2025 - zobacz najlepsze zdjęcia reportażowe minionego roku
Dobiega końca kolejna edycja najważniejszego konkursu fotografii prasowej na świecie. Jury World Press Photo opublikowało właśnie listę zwycięskich projektów w sekcjach regionalnych....
11
Leica Women Photo Project 2025 - kobieca odsłona współczesnej fotografii
Leica Women Photo Project 2025 - kobieca odsłona współczesnej fotografii
Za nami 6. edycja konkursu Leica Women Photo Project, którego celem jest promowanie kobiecego spojrzenia na fotografię. Tegoroczne odsłona pod hasłem „Jedność poprzez różnorodność”...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)