Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Monovision Photography Awards to nowe wydarzenie na konkursowej mapie. Przed rokiem odbyła się jego premierowa edycja, która zaowocowała wyjątkowymi monochromatycznymi kadrami. Nie inaczej jest także w tym roku. - Naszym celem jest odkrycie najlepszych monochromatycznych zdjęć z całego świata i dostarczenie fotografom najlepszych okazji do bycia rozpoznawanym i nagradzanym za swoją pracę. Nasz coroczny konkurs jest otwarty dla fotografów wszystkich środowisk i na wszystkich poziomach, w tym - profesjonalistów i amatorów. Akceptujemy wszystkie formy czarno-białej fotografii tworzone tradycyjnymi lub cyfrowymi metodami - zaznaczają organizatorzy.
Podobnie jak przed rokiem fotografowie rywalizowali ze sobą w dwóch sekcjach, gdzie każda została podzielona na dwanaście kategorii: Abstract, Architecture, Conceptual, Fine Art, Landscapes, Nature and Wildlife, Nude, People, Photojournalism, Street i Travel. Mimo to nagrody pieniężne w wysokości 3 000 i 2 000 dolarów przewidziane są wyłącznie dla zwycięzców dwóch głównych sekcji. Natomiast specjalne certyfikaty są przyznawane laureatom trzech pierwszych miejsc z każdej kategorii oraz osobom wyróżnionym przez jury.
Laureatem nagrody głównej w sekcji pojedynczej został włoski fotograf, Pietro Di Giambattista, który na stałe mieszka i pracuje w Rzymie. Jego zwycięski portret „Gypsy Boy“ przedstawia bośniackiego chłopca. Zdjęcie zostało zrobione podczas przyjęcia weselnego w obozie dla Romów na przedmieściach Rzymu. Fotografia Di Giambattista zwyciężyła również w kategorii Photojournalism.
- Ten melancholijny wizerunek trochę reprezentuje wszystkie dzieci urodzone w bardzo trudnej, a czasami okrutnej rzeczywistości, co nie daje im nadziei na przyszłość. Obozy stały się dziś dużymi gettami, gdzie oprócz przepełnienia i obecności dużych ilości odpadów miejskich (które sprawiają, że obozy są bardziej podobne do dużych otwartych składowisk śmieci) różne grupy etniczne zmuszone są żyć razem. Często te grupy należą również do różnych religii, takich jak prawosławni chrześcijanie czy islam. Wszystko to sprawia, że środowisko jest bardzo wybuchowe - czytamy w opisie zdjęcia.
Z kolei projekt „GRVTY2“ autorstwa Daniela Garay Arango został wybrany przez jurorów najlepszą serią nadesłaną do tegorocznej odsłony MonoVisions Photography Awards. Arango to kolumbijski fotograf specjalizujący się w monochromatycznych ujęciach architektury, a „GRVTY2“ jest tego najlepszym przykładem.
- Wyobraź sobie, śnij, że łamiesz wszelkie zasady. Do tego właśnie dążę. GRVTY2 to seria zdekonstruowanej architektury, która próbuje nam pokazać, co by się stało, gdyby nagle nie było już grawitacji. Jak wyglądałyby świat w pierwszych sekundach, kiedy nic nas nie chwyta. Moja praca jest ćwiczeniem obserwacji. Wykorzystując architekturę jako mój główny język, chcę, aby zdjęcia były ponadczasowe. Nie ma dnia ani wieku, tylko światło, tekstury i kształty - zaznacza fotograf.
MonoVisions Photography Awards po raz drugi okazał się bardzo szczęśliwy dla Polaków. W konkursie nagrodzono Marzenę Kolarz, która zwyciężyła w kategorii Portrait oraz ze swoją serią zdjęć „About yourself. Hybrid“ uplasowała się na III miejscu w kategorii Conceptual. Natomiast Anna Bulka zajęła III miejsce w kategorii Nude.
Poza tym wyróżnienia otrzymało ponad 30 fotografów z Polski: Piotr Putko (dwa wyróżnienia w kategorii Architecture), Piotr Grochala (Architecture), Maciej Janus (daw wyróżnienia w kategoriach: Architecture i Portrait), Robert Maleszyk (Conceptual), Grzegorz Wójcik (Conceptual), Dawid Galiński (Conceptual), Arkadiusz Kulasik (Fine Art), Jan Wieczorek (Landscapes), Joanna Brod (Landscapes), Marcin Ciepielewski (Landscapes), Maciej Nowacki (dwa wyróżnienia w kategoriach Landscapes i Landscapes / series), Paweł Włodarczyk (Landscapes), Agnieszka Mac Uchman (Nude), Grzegorz Kulinski (Nude), Jarosław Jarema (dwa wyróżnienia w kategoriach: Nude i Portrait), Marcin Kubisa (Nude), Grzegorz Wójcik (dwa wyróżnienia w kategoriach: Nude i Photojournalism), Andrzej Mikulski (People), Anioł Wyrozębski (dwa wyróżnienia w kategoriach: People i Portrait / series), Piotr Musiał (Portrait), Waldemar Stube (dwa wyróżnienia w kategorii Portrait), Rafał Cwenk (Street Photography), Włodek Staszczyk (Architecture / series), Michał Rawski (dwa wyróżnienia w kategoriach Conceptual / series i Fine Art / series), Łukasz Likus (Conceptual / series), Katarzyna Długosz (dwa wyróżnienia w kategoriach: Fine Art / series i Nature and Wildlife / series), Paulina Terendy (Fine Art / series), Sylvester Grey (Landscapes / series), Piotr Warzecha (Nature and Wildlife / series), Rafał Michalak (Nude / series), Grzegorz Sikorski (Nude / series), Rafał Kaźmierczak (Nude / series), Marek Lapis (People /series), Alicja Brodowicz (People /series), Bartłomiej Krężołek (People /series), Anna Piwowarska-Sosik (Photojournalism / series), Michał Dyjuk (Photojournalism / series), Artur Jastrzębski (Photojournalism / series).
Jeżeli macie interesujące zdjęcia monochromatyczne i chcecie spróbować swoich sił w MonoVisions Photography Awards, to mamy dobrą wiadomość. Właśnie wystartowała kolejna odsłona konkursu. Prace możecie przesyłać w dwóch sekcjach: pojedyncze zdjęcie lub serię zdjęć, która powinna składać się z maksymalnie 8 fotografii, dzielących ten sam pomysł i koncepcję. Zgłoszenia są płatne, a wpisowe wynosi 25 dolarów dla zdjęcia pojedynczego, lub 30 dolarów dla serii.
Więcej informacji o samym konkursie, jak również nagrodzonych fotografii znajdziecie na stronie monovisionsawards.com.