Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Już po raz 11 jury prestiżowego Insight Investment Astronomy Photographer of the Year nagrodziło najlepsze zdjęcie kosmosu i nocnego nieba. Przez lata konkurs przyciągał zarówno profesjonalistów, jak i początkujących fotografów, a w finałowe galerie zawsze skupiały wyjątkowe prace. W tym roku do największego konkursu astrofotografii na świecie zgłoszonych zostało ponad 4,5 tys. zdjęć wykonanych przez fotografów z 90 krajów świata. Biorąc pod uwagę wysoki poziom konkursu, wybranie zwycięzców z pewnością nie było łatwe.
W tym roku zdjęcia rywalizowały ze sobą w aż 11 kategoriach: People and Space, Aurorae, Galaxies, Our Moon, Our Sun, Planets, Comets and Asteroids, Skyscapes, Stars and nebulae oraz Best Newcomer i Young Competition, w której oceniane są zdjęcia początkujących i te wykonane przez osoby do 18 roku życia.
fot. László Francsics, "Into the Shadows"
Zwycięzcą głównej nagrody został węgierski fotograf László Francsics, który wykonał wielokrotną ekspozycję “Into the Shadow”, przedstawiającą 35 faz całkowitego zaćmienia Księżyca, które nastąpiło 21 stycznia 2019 roku. Do wykonania zdjęcia Francsics użył teleskopu newtoniowskiego, mocowania Sky-Watcher EQ6 i aparatu Sony A99. Oprócz tytułu fotografa roku ,otrzymał także nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. funtów (ok. 50 tys. złotych).
"Wykonanie wielokrotnej ekspozycji, ukazującej to zdarzenie z taką precyzją i w tak piękny sposób jest godne mistrza. Kolory naszej atmosfery rzucone na powierzchnię Księżyca podczas jego zaćmienia mają nie tylko wartość artystyczną, ale także pozwalają nam lepiej zrozumieć tego rodzaju zjawiska. (…) Świetnie się składa, że w roku, w którym obchodzimy 50. rocznicę misji Apollo 11, główną nagrodę w naszym konkursie zdobywa zdjęcie ukazujące Księżyc w sposób tak dynamiczny i ciekawy. To nagroda w pełni zasłużona" - powiedział Ed Robinson, fotograf i dyrektor kreatywny agencji OneRedEye, jeden z członków jury.
Nagrodzeni zostali także zwycięzcy poszczególnych kategorii. Każdy z 11 laureatów otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 1500 funtów. Choć na podium zabrakło Polaków, miło nam poinformować, że 3 zdjęcia fotografów z Polski (Macieja Kapkowskiego i Marcina Zająca) zakwalifikowały się do finału i będą prezentowane na wystawie pokonkursowej. Zdjęcia zwycięzców poszczególnych kategorii zobaczyć możecie w powyższej galerii.
Więcej na temat zwycięskich prac możecie dowiedzieć się z transmisji z gali wręczania nagród, podczas której prezentowane były także historie dotyczące niektórych z nagrodzonych kadrów.
Jak co roku, wszystkie finałowe zdjęcia prezentowane są na wystawie w londyńskim National Maritime Museum, którą będzie można oglądać do 26 kwietnia 2020 roku. Jeżeli będziecie w tym czasie w Londynie, nie zapomnijcie jej odwiedzić.
Więcej informacji oraz wszystkie zdjęcia finałowe znajdziecie pod adresem rmg.co.uk.
{$in-article-newsletter}