Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Jury Sony World Photography Awards 2017 zaprezentowało listę dziesięciorga fotografów, którzy zwyciężyli w poszczególnych kategoriach konkursu otwartego. Wybór 10 prac spośród ponad 105 tysięcy zgłoszeń na pewno nie był łatwy. Finałowa galeria prezentuje się jednak bardzo ciekawie.
- Kontakt z tak dużą ilością świetnych prac był przyjemnością i inspiracją. Za przywilej uważam także możliwość uczestniczenia w osobistych chwilach, radościach, smutkach, życiu i stratach fotografów z całego świata, którzy utrwalili własne doświadczenia, wykorzystując do tego obraz - mówi o zwycięskich fotografiach przewodniczący jury konkursu otwartego, dziennikarz i fotograf Damien Demolder.
Cała dziesiątka fotografów wykazała się dobrym “okiem” i kreatywnością. Ich zdjęcia przedstawiały flamingi w Walvis Bay w Namibii (Alessandra Meniconzi), lodowaty błękit i biel zimy (Hiroshi Tanita) czy piękny portret (Alexander Vinogradov). Niezwykły efekt skali wykorzystany został na zdjęciu ponad 1300 osób ćwiczących tai chi w Chinach (Jianguo Gong) i fotografii architektury w Berlinie (Tim Cornbill). Camilo Diaz uchwycił z kolei moment zdobycia bramki w podwodnym meczu rugby. Subtelną paletę kolorów wykorzystali zwycięzcy kategorii Po retuszu (Lise Johansson) i Podróż (Ralph Gräf), z kolei zwycięzca kategorii Fotografia uliczna (Constantinos Sofikitis) wybrał technikę czarno-białą.
Każdy z nagrodzonych fotografów otrzyma aparat Sony A7II wraz z obiektywem i powalczy o tytuł Fotografa Roku sekcji Open oraz o nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. dolarów. Rozstrzygnięcie nastąpi 20 kwietnia podczas gali finałowej konkursu.
fot. Arek Rataj, "116", nagroda Poland National Award
Ogłoszono także laureatów globalnego programu National Awards, który obejmuje zasięgiem 65 krajów i ma na celu wyłonienie najlepszego pojedynczego zdjęcia autorstwa lokalnego fotografa. W tym roku najlepszym fotografem z Polski okazał się Arek Rataj. Drugie i trzecie miejsce w tej kategorii zajęli Kamila Staniszewska (“Praca domowa”) oraz Przemysław Olejarz (“Baletnica po godzinach”).
- Zdjęcie tego spokojnego mężczyzny zrobiłem w autobusie w chińskim mieście Shijiazhuang w styczniu 2016 r. - mówi Rataj o nagrodzonej fotografii pod tytułem “116”. - Jest ono elementem całego cyklu przedstawiającego pasażerów autobusu linii 116. Pod względem gatunku stanowi przykład fotografii ulicznej; nie było inscenizowane.
Arek Rataj ma 33 lata. Pochodzi z Chorzowa, a jego obecnym miejscem zamieszkania jest stolica Kataru, Doha, gdzie pracuje jako dziennikarz, fotograf uliczny i nauczyciel. Rataj studiował socjologię i dziennikarstwo. Ukończył Wyższą Szkołę Umiejętności Społecznych w Poznaniu z tytułem magistra komunikacji społecznej. W latach 2011–2016 zajmował się nauczaniem języka w Europie (Anglia), Ameryce Środkowej (Honduras) i Azji (Chiny).
fot. Kamila Staniszewska, "Praca Domowa", 2. miejsce w programie Poland National Award
fot. Przemysław Olejarz, "Baletnica po godzinach", 3. miejsce w programie Poland National Award
Nagrodzone zdjęcie Arka Rataja będzie prezentowane obok prac innych zwycięzców i finalistów na wystawie pokonkursowej w Londynie, w dniach 21.04 - 07.05.2017. Zostanie również opublikowane w dorocznej publikacji podsumowującej aktualną edycję konkursu.
Więcej informacji o konkursie Sony World Photography Awards znajdziecie pod adresem worldphoto.org.