Wydarzenia
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Mimo, że dla wielu Instagram to jedynie porcja łatwej codziennej rozrywki, dla niektórych staje się główną platformą publicystyczną. Już drugi rok z rzędu Getty we współpracy z Instagramem postanowiło nagrodzić fotografów reportażowych i dokumentalnych, którzy swoje zdjęcia pokazują głównie w mediach społecznościowych, a których tematy są niewystarczająco eksponowane przez media głównego nurtu.
Wysokość grantów z pewnością zmotywuje ich do dalszej pracy i pomoże się rozwijać. 10 tys. dolarów to kwota, za którą można zrealizować naprawdę poważny projekt dokumentalny. Tegoroczne nominacje to spojrzenie na świat indyjskich kopalni węgla, nastoletnich matek i ulicznego życia Etiopii. W tym roku program grantów rozszerzono o filmowców i twórców wizualnych.
fot. Ronny Sen
Granty otrzymali trzej twórcy: Ronny Sen z Indii, Christian Rodriguez z Urugwaju i Girma Berta Etiopii. Każdy z nich ma już wyrobione nazwisko. Prace Rodrigueza publikowane były w National Geographic i w The New York Times, Berta prowadzi agencję kreatywną, a Ronny Sen miał już kilka wystaw zagranicznych, między innymi w Polsce.
Projekt dokumentalny Sena opisuje życie górników i ich rodzin w indyjskim miejscie Jharia. Seria „Teen Mom” Christiana Rodrigueza obrazuje trudności z jakimi muszą zmagać się nastoletnie matki w Ameryce Południowej. Z kolei prace Berty to kolaże ukazujące sceny z codziennego życia Addis Abeba, stolicy Etiopii.
Zdjęcia laureatów zostaną zaprezentowane na wystawie w Photoville w Nowym Jorku w dniach 21-25 września 2016 roku.