Złoty pył, czyli Ghana nieznana

Tripod City to kolektyw założony przez Chrisa Lee, Paula Storriego i Charliego Kwai. Trójka przyjaciół łączy różne style fotograficzne, tworząc jedną opowieść o danym miejscu lub kulturze.

Autor: Julia Kaczorowska

5 Lipiec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autorów

Chcą wydawać jedną książkę rocznie. W ubiegłym roku były to Chiny, w tym pokazują fotografie uliczne zrobione w zachodniej Afryce.

Przyciągają ich miejsca pełne stereotypów i ruchliwe ulice wypełnione ludźmi. - Czuliśmy, że obecne wyobrażenie o Afryce jest mocno ograniczone i często jednowymiarowe, skupiające się przede wszystkim na negatywnych aspektach. Naszym celem było zakwestionowanie tych stereotypów. W ostatnich latach Ghana cieszy się stabilnością gospodarczą i polityczną, stała się więc dla nas idealnym kandydatem do stworzenia alternatywy dla typowych obrazów Afryki. Spędziliśmy tam w sumie miesiąc, podróżując głównie wokół Akry i kilka razy poza stolicę, na rynek Kumasi i Cape Coast – opowiada Chris Lee, jeden z członków Tripod City.

fot. Charlie Kwai, Tripod, z książki "Gold Dust"

Jednym z najbardziej uczęszczanych miejsc, jakie udało im się odwiedzić, była obwodnica w Akrze, gdzie wszystkie lokalne autobusy i taksówki zbierają się, by zabrać chętnych do różnych miejsc w całej Ghanie. W pobliżu budował się akurat nowy wiadukt, co wraz z intensywnym ruchem pojazdów sprawiało, że miejsce pełne było pyłu i gorącej – dosłownie i w przenośni – atmosfery.

- Widzieliśmy wiele kłótni i walk. Łatwo sobie też wyobrazić hałas, jaki tam panuje. W labiryncie zaparkowanych i jeżdżących kolorowych „trotro” czuliśmy się zdezorientowani. Trudno było dostrzec, gdzie się zaczyna droga, a gdzie kończy. Dobrze pamiętam to zdjęcie: zdezelowana taksówka, która oferuje zbiorowy przejazd do Jeziora Łabędziego, ma zaraz odjeżdżać. Nienagannie ubrany biznesmen wchodzi do samochodu pełnego ludzi i ktoś oferuje mu kupno chipsów z babki, popularnej w Ghanie przekąski. Ten jednak odmawia, prawdopodobnie musi zachować pieniądze na bilet, który kosztuje raptem ok. 1,70 zł. Jest pewna ironia w tym, gdzie biznesmen chce się udać: do Jeziora Łabędziego. Buduje to wizję destynacji z bajki, być może spokojnej i cichej, zupełnej opozycji miejsca, które stara się jak najszybciej opuścić – wspomina Lee.

fot. Chris Lee, Tripod, z książki "Gold Dust"

Jako że fotografowie nie znali wcześniej kraju, wszystko było dla nich nowe i ekscytujące. Musieli dostosować się do tamtejszej społeczności, dla której fotografia uliczna była czymś niecodziennym. Ludzie zaczynali się gromadzić, gdy fotografowali gdzieś zbyt długo, więc musieli być ciągle w ruchu. Wszyscy byli ciekawi, co robią i próbowali prosić ich o pieniądze. Lee, Storrie i Kwai szybko jednak się do tego przyzwyczaili i zrozumieli, że rozmawiając i tłumacząc czym się zajmują, sprawiają, że ludzie chcą być częścią ich przedsięwzięcia.

Największym wyzwaniem było dla nich ukazanie Ghany jako kraju. - Chcieliśmy odsłonić coś nowego, ale jednocześnie było tak wiele do udokumentowania! Nie chcieliśmy też ukrywać ubóstwa. Mamy nadzieję, że pokazaliśmy charakter tego kraju i ludzi. Okazało się, że mieszkańcy Ghany są bardzo przyjaźni. Nasza fotografia ma to wszystko pokazać z przyziemnej, ulicznej perspektywy – tłumaczą.

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

Podróżując po Ghanie, kolektyw spotkał się z wieloma ciekawymi ludźmi. Jednak najbardziej zapadł im w pamięć Papa Row - miejscowa gwiazda rapu, wychodząca z alkoholizmu. Raper zrobił na nich takie wrażenie, że wpadli na pomysł, by zrobić o nim krótki film dokumentalny. Papa Row pokazuje w nim swój świat i opowiada o tym, jak pokonał swoje wewnętrzne demony, by dziś siać pozytywną energię i być przestrogą dla młodzieży. Materiał do obejrzenia poniżej.

 

Książka „Gold Dust” jest publikowana przez wydawnictwo Village Books. Na wystawę zdjęć z projektu kolektyw zaprasza do DreamBags JaguarShoes w Londynie między 10 czerwca a 5 września 2016.

Więcej zdjęć kolektywu znajdziecie na stronie tripodcity.co.uk.

 

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Za nami kolejna edycja jednego z naszych ulubionych konkursów fotograficznych. Portrait of Britain od 7 lat nagradza zdjęcia dokumentujące społeczność Wielkiej Brytanii. Tegoroczna...
9
„Dzieci z Pahiatua” - Polacy w Nowej Zelandii na zdjęciach z prywatnych archiwów
„Dzieci z Pahiatua” - Polacy w Nowej Zelandii na zdjęciach z prywatnych archiwów
Grób dziadka jest w Polsce, tatę zabito w Katyniu, mama zmarła w Iranie, siostra w Stanach, a mnie pochowają w Nowej Zelandii” – te słowa Andrzeja Rybińskiego widniały na szybie jednego ze...
20
Czym żyje dziś fotografia artystyczna? Poznajcie finalistów Fotofestiwal Open Call 2025
Czym żyje dziś fotografia artystyczna? Poznajcie finalistów Fotofestiwal Open Call 2025
Poznaliśmy nazwiska fotografów, których projekty zobaczymy w sekcji otwartej nadchodzącego Fotofestiwalu. Oto mały przedsmak tego, co będzie można ujrzeć na czerwcowych wystawach w...
12
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj