Maria Svarbova: Swimming Pool

Poprzez wykorzystanie palety pastelowych barw, fotografka wrzuca widza w sterylny świat. "Czas zamiera, a pływacy nie mają innego wyboru, jak tylko spoglądać na samych siebie w płaskiej tafli basenu..."

Autor: Julia Kaczorowska

25 Kwiecień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.

W listopadzie 2011 Maria Svarbova umieściła na swoim blogu notkę: "Kiedy ponad 4 lata temu zaczynałam fotografować, nie przyszło mi na myśl, że moje zdjęcia będą w galeriach na całym świecie (Australia, Hong Kong, Kanada, Francja, Meksyk, Rosja, Hiszpania, Niemcy, Singapur i inne, przyp. red.). W zasadzie nigdy nie planowałam zostać profesjonalnym fotografem. Pamiętam jednak, jak zaczęłam robić zdjęcia niemalże wszystkiemu dookoła mnie – fotografia szybko stała się dla mnie jak narkotyk".

Zanim Maria Svarbova uzależniła się od fotografii, studiowała konserwację, renowację i archeologię. Jej pierwsze prace przywodzą na myśl sen, połączenie rzeczywistości z elementami surrealizmu. Późniejsze projekty koncentrują się na niesieniu pewnego przesłania i wyzwalaniu uczuć, z naciskiem na minimalizm i czystość obrazu.

fot. Maria Svarbowa

Jedno wiem na pewno - moje fotografie są dla mnie całym światem. Są ekspresją mojego małego, osobistego świata myśli i uczuć, któremu nadaję kształt w moich wizjach. To medium stało się sanktuarium dla mojej duszy, gdy czuje się smutna. Fotografia wiąże się też ze wszystkimi najlepszymi rzeczami, które wydarzyły się w moim życiu. Fotografia czyni mnie lepszym człowiekiem. - mówi Svarbova.

W serii „Swimming Pool”, poprzez wykorzystanie palety pastelowych barw, fotografka wrzuca widza w sterylny świat. Korzystanie z oprogramowania do retuszu pozwala Svarbovej opanować tę delikatną i rygorystyczną estetykę z niezwykłą precyzją. Łagodzi różnice między swoimi modelami, jakby wszyscy byli tacy sami, przez co pływacy tracą całą swoją indywidualność i tożsamość. Są niczym roboty, wrzucone w minimalistyczną przestrzeń, wyzute z emocji.

fot. Maria Svarbova

Czas zamiera, a pływacy nie mają innego wyboru, jak tylko spoglądać na samych siebie w płaskiej tafli basenu. Opracowując na nowo koncept fotograficznej noweli, która powstała jako kombinacja kina i komiksowej historyjki, ułożyłam swoje zdjęcia jako serie krótkich scen, w których charakterystyczny kadr na wprost i brak kontrastów pozbawia je jakiejkolwiek narracji, na rzecz “photographic surface” - komentuje swoje prace autorka.

Zobacz wszystkie zdjęcia (17)

Niektóre zdjęcia Marii Svarbovej do złudzenia przypominają kadry z filmów Wesa Andersona. W podobnej stylistyce utrzymane są też inne projekty fotografki, które znajdziecie pod adresem mariasvarbova.com.

 

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
SWPA 2025 - Polacy wśród finalistów konkursu studenckiego
SWPA 2025 - Polacy wśród finalistów konkursu studenckiego
Sony World Photography Awards ogłosiło nazwiska finalistów sekcji studenckiej i młodzieżowej. O główną nagrodę powalczą w tym roku Albert Słowiński z Akademii Sztuki w Szczecinie oraz...
10
 Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards zdobyło zdjęcie surfera
Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards...
Fotografia Jérôme'a Brouilleta, przedstawiająca brazylijskiego surfera Gabe’a Medinę, zdobyła główną nagrodę World Sports Photography Awards 2024. W konkursie wzięli udział najlepsi fotografowie...
13
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Za nami kolejna edycja jednego z naszych ulubionych konkursów fotograficznych. Portrait of Britain od 7 lat nagradza zdjęcia dokumentujące społeczność Wielkiej Brytanii. Tegoroczna...
10
Powiązane artykuły