Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic Polska już od ponad dekady budzi emocje miłośników fotografii. W tegorocznej edycji konkursu wzieło udział ponad 7 tys. fotografów, którzy łącznie przesłali prawie 40 tys. zdjęć. Jury, w którym zasiadali Tomasz Tomaszewski, Marek Arcimowicz, Wojciech Franus, Paweł Młodkowski i Martyna Wojciechowska nie miało więc łatwego zadania.
”Początki obrad nie były łatwe, ale bez lekkich zgrzytów i gorących dyskusji pomiędzy jurorami, nie udałoby się nam wybrać tak wspaniałych i ciekawych prac. To jest niesamowite, że po 11 edycjach, a jest to cała dekada, ludzie zgłaszają się, wysyłając dziesiątki tysięcy zdjęć, a my cały czas znajdujemy kolejne talenty!” – mówi redaktor naczelna National Geographic Polska, Martyna Wojciechowska.
Nagrode Grand Prix zdobył reportaż Moniki Strzeleckiej pod tytułem „3”. Zwycięski cykl to migawki z trzech lat życia trójki dzieci, fotografowanych podczas wizyt u dziadka. Jak tłumaczą jurorzy, zwykłe codzienne sprawy, dla dorosłych banalne, w oczach dzieci nabierają wymiaru magicznego. Ten okres życia to nie jedynie stereotypowa radość, śmiech i kolory – to przede wszystkim zachwyt nad światem.
Pierwszą nagrodę w kategorii "Fotoreportaż" otrzymał Jakub Ochnio za serię pod tytułem „Marsz”, dokumentującą zdarzenia z poszczególnych Marszów Niepodległości, które odbyły się w latach 2011-2014. Od kilku lat wydarzenie kojarzone jest głównie z zamieszkami i stało się niejako symbolem podziałów w społeczeństwie.
W kategorii "Krajobraz" zwyciężyła niecodzienna praca Jerzego Rojkowskiego, ukazująca skrystalizowany kwasek cytrynowy w 20-krotnym powiększeniu, który łudząco przypomina zimowy górski krajobraz.
Zdjęcie Joanny Mrówki ukazujące hinduistyczny rytuał dziękczynny wygrało w kategorii "Ludzie", natomiast w kategorii "Zwierzęta" główną nagrodę otrzymała Patrycja Policha za fotografię ukazującą Rybę Piłę.
W tegorocznej edycji przewidziano osobne kategorie dla zdjęć i filmów wykonywanych za pomocą smartfonów. W ulicznej kategorii "Xperia Street Photo" zwyciężyło zdjęcie pt. „Iluzjonistka”, wykonane przez Łukasza Choja podczas obchodów zakończenia I Wojny Światowej w Paryżu. Natomiast w kategorii filmowej "Xperia Art Movie" nagrodzona została praca „Wojna o pokój” Doroty Awiorko w szczególny sposób obrazująca Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa przełamujące bariery między Polakami, a Ukraincami.
Poniżej możecie zobaczyć galerię wyróżnionych prac w kategoriach pojedynczych:
Pełną galerię zwycięskich prac będzie można obejrzeć w październikowym wydaniu National Geographic Polska oraz na stronie internetowej national-geographic.pl. Z kolei już 10 października rusza objazdowa wystawa pokonkursowa, która będzie prezentowana w galeriach handlowych pięciu polskich miast: Krakowa, Warszawy, Gdańska, Poznania i Kielc.
Więcej informacji znajdziecie na stronie polskiego wydania National Geographic