Wildlife Photographer of the Year 2008

Tylko do końca stycznia w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie pokazywana będzie wystawa fotografii, nagrodzonych w międzynarodowym konkursie Wildlife Photographer of the Year 2008. Później wystawa pojedzie do Koszalina i innych miast. Wśród laureatów tegorocznej edycji znaleźli się również autorzy z Polski. Zapraszamy do naszej galerii, w której prezentujemy 11 wybranych prac oraz krótkie historie powstania zdjęć.

Autor: ms

29 Styczeń 2009
Artykuł na: 17-22 minuty

Konkurs Fotografii Dzikiej Przyrody odbył się w tym roku po raz 44. W rywalizacji o tytuł Wildlife Photographer of the Year 2008 udział wzieło 3131 fotografów z 82 państw, zarówno amatorów i profesjonalistów. Zgłoszono ponad 32 tysiące zdjęć. Jury oceniło prace w kilkunastu kategoriach. Oddzielne nagrody przyznano młodym fotografom, którzy nie ukończyli 17 lat. Nagrodę główną i tytuł Fotografa Roku otrzymał Steve Winter ze Stanów Zjednoczonych, któremu udało się sfotografować niezwykle rzadką panterę śnieżną.

Wśród nagrodzonych autorów znaleźli się również fotografowie z Polski. Bardzo się cieszymy i serdecznie gratulujemy.

Wszystkich miłośników fotografii przyrodniczej zachęcamy zarazem do spróbowania swoich sił w kolejnej edycji Konkursu. Już można wysyłać fotografie. Termin zgłaszania prac mija 30 marca. Do 27 marca przyjmowane są fotografie wysłane drogą elektroniczną.

Szczegółowe informacje wraz z regulaminem znaleźć można na stronie Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

A teraz zapraszamy do obejrzenia wybranych fotografii. Prezentujemy je wraz z krótkimi komentarzami autorów. Fotografowie zdradzają jakim aparatem wykonywali swoje zdjęcia, dlaczego zdecydowali się na takie, a nie inne ujęcia, ile w nich przypadku, a ile cierpliwości i długich wczekiwań.

Dan Mead (USA) "Piaskowi sprinterzy"

Wyróżnienie w kategorii: Zwierzęta w Swoim Środowisku

Matka prowadziła, udając się na zwiady i oceniając sytuację - oddalone zabłąkane pisklę, dziwaczny pojazd fotografa, strusia rodzina narażona na atak. Jej następny ruch zaskoczył mnie. Nagle skręciła ostro w prawo i skierowała się prosto pod górę najbliższej wydmy, która musiała mieć ze 100 metrów wysokości i nachylenie 30 stopni. Piasek osypywał się pod ich stopami. Był to zdumiewający wysiłek. Cała rodzina szybko zniknęła za grzbietem namibijskiej wydmy.(Canon EOS 5D + obiektyw Canon 100-400mm f4.5-5.6 IS USM na 400mm; 1/640 sek./f9; ISO 100)

Strusie są największymi i najszybszymi nielotnymi ptakami lądowymi. Ich wielkość, słuch i doskonały wzrok umożliwiają im szybkie zauważenie niebezpieczeństwa. Jeżeli coś spostrzegą, są w stanie biec z prędkością przekraczającą 70 km/godz. Struś południowoafrykański, jest ptakiem wędrownym, żywiącym się nasionami i owadami.

Antoni Kasprzak (Polska) "Starcie orłów"

1. Miejsce w kategorii: Zachowania Zwierząt: Ptaki

Fotografując, w szczególnie śnieżną i mroźną zimę, znalazłem martwego łosia, który mógłby być idealną przynętą. Pięć godzin później nadleciały dwa orły bieliki: dojrzały i młody z białym ogonem. Wywiązała się walka. Starszy, bardziej doświadczony orzeł zwyciężył, zmuszając młodzika do czekania na swoją kolej przez ponad godzinę, wraz z innymi padlinożercami.

(Canon EOS 40D + obiektyw Canon EF500mm f4 IS USM; 1/100 sek./f4,5; ISO 500; statyw)

Bieliki są największymi ptakami drapieżnymi zamieszkującymi północną Europę, o rozpiętości skrzydeł przekraczającej 2 metry. Dziób dorosłych osobników jest żółty, u młodych ciemnobrązowy. Bieliki lotem nurkowym łapią ryby, ale ich pożywieniem jest również padlina. Gdy zima jest szczególnie mroźna i brakuje pożywienia, wybuchają walki.

Jordi Chias (Hiszpania) "Długie nogi komarnic"

3. Miejsce w kategorii: Podwodny Świat

Natknąłem się na tę dziwaczną kompozycję igieł i kolców nurkując w pobliżu Puerto de Mogán u południowych wybrzeży Gran Canarii, jednej z wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich. Pomyślałem sobie, że igły i plątanina długich nóg tworzyły cudowny obraz graficzny, a kobaltowo-niebieskie tło z ławicą małych, srebrnych rybek przemykającą obok, było jak rozgwieżdżone niebo.

(Canon EOS 5D + obiektyw 17-40mm f4 40mm; 1/40 sek./f11; ISO 100; obudowa Sea & Sea; dwa stroboskopy Sea & Sea YS110)

Samce kraba mają większe szczypce niż samice, opiekujące się jajami, które przyklejają sobie jasnopomarańczową masę do wyrostków, określanych mianem odnóży, którymi nieustannie poruszają, aby zapewnić jajom dostateczne ilości tlenu.

Stefano Unterthiner (Włochy) "Rozrabiaka

1. Miejsce w kategorii: Portrety Zwierząt

Przezwałem tego młodego osobnika "Rozrabiaką". Był mną zainteresowany, więc zbliżenie się do niego nie było trudne. Trudniejsze było znoszenie jego psot. Skakał po mnie jak po trampolinie. Było w tym trochę zabawy, trochę konfrontacji, trochę zwracania na siebie uwagi, a trochę ciekawości. Wydaje mi się, że wyraz twarzy "Rozrabiaki" oddaje ducha tych cudownych małp.(Nikon D2X + obiektyw Nikon 12-24mm; 1/250 sek./f10; ISO 125; filtr szary gradualny; lampa błyskowa.)

Makaki czubate żyją na indonezyjskiej wyspie Sulawesi. Zwykle żerują w lasach, ale czasami poszukując pożywienia podchodzą na skraj lasu, na wybrzeże. Wędrują po plaży przeczesując skały w poszukiwaniu owoców i orzechów.

Chris van Rooyen (RPA) "Balet żołny karminowej"

Wyróżnienie w kategorii: Portrety Zwierząt

Łódka na Zambezi w Namibii była doskonałą czatownią do obserwacji żołn. Nigdy nie przestawały ćwierkać do siebie w pogoni za owadami i miałem wrażenie, że niektóre po prostu świetnie się bawią. Przemykały na wietrze, unosiły się na ciepłym prądzie utworzonym przez brzeg rzeki, a następnie składały skrzydła, aby zanurkować wprost w otwór gniazda.

(Canon EOS-1D Mark II + obiektyw Canon EF500mm f4 IS USM + telekonwerter 1.4 II; 1/2500 sek./f8; ISO 400; statyw Manfrotto 055CL + głowica 501)

Ze swoim jaskrawoczerwonym upierzeniem żołny karminowe należą do najbardziej uderzających wzrokowo ptaków Afryki. Są zręcznymi myśliwymi i często siadają na grzbiecie dużych zwierząt czekając, aż te odgonią owady, które stają się ich łupem. Żołny karminowe gniazdują w norach, które wygrzebują na piaszczystym brzegu rzeki. Są bardzo towarzyskie, tworzą kolonie liczące wiele setek osobników.

Aaron Wong (Singapur) "Chwyt strzępiela"

Wyróżnienie w kategorii: Portrety Zwierząt

Właśnie miałem się zanurzyć na wieczorne nurkowanie u wybrzeży tropikalnej wyspy Tioman, u wybrzeży wschodniej Malezji, gdy wybuchło szaleństwo karmienia - turyści na pobliskiej łodzi rzucali chleb do wody. Ryby podpływały do powierzchni wody w oczekiwaniu, niektóre z nich nawet chwytały pożywienie wprost spod palców ludzi. Słońce zachodziło i wiedziałem, że istnieje możliwość zrobienia dobrego ujęcia w rozbłysku światła.

(Nikon D200 + obiektyw AF Fisheye 10.5mm f2.8 DX Nikkor; 1/60 sek./f16; ISO 100; Obudowa Hugyfot; dwie lampy stroboskopowe Sea & Sea YS300)

Strzępiele są rybami raf koralowych żyjącymi w ciepłych morzach wszystkich oceanów. Są aktywnymi drapieżnikami na samym końcu łańcucha pokarmowego rafy koralowej. Chwytają i trzymają zdobycz swoimi ostrymi zębami.

Fredrik Nils Magnus Ehrenström (Szwecja) "Świętująca lilia"

2. Miejsce w kategorii: W Zachwycie nad Roślinami

Gdy zobaczyłem wystajacą łodygę w małym jeziorze niedaleko Geteborga w Szwecji, moje serce zabiło mocnej. Był to znak, że jezioro odradza się po zanieczyszczeniach spowodowanych przez kwaśne deszcze. Dziś pH wzrosło powyżej 5, a woda jest bardziej mętna od planktonu, chociaż jezioro nadal nie odrodziło się w pełni. Teraz muszę zbliżyć się bardziej do lilii wodnych, aby zrobić dobre zdjęcia.

(Nikon D200 + obiektyw AF Fisheye 10.5mm f2.8 DX Nikkor; 1/60 sek. na f16; ISO 100; obudowa Hugyfot; dwa stroboskopy Sea & Sea YS300.)

Pod koniec lat osiemdziesiątych XX w. nieomal jedna czwarta szwedzkich jezior została zanieczyszczona kwaśnymi deszczami. Ryby nie mogły żerować. Raki, ślimaki, małże i plankton wyginęły, a jeziora stały się niesamowicie krystaliczne. Grzybienie białe są jednym z niewielu gatunków, które są w stanie przeżyć w tak toksycznych warunkach.

Koos van der Lende (RPA)"Moringa na wietrze"

Wyróżnienie w kategorii: W Zachwycie nad Roślinami

Początkowo rozległa równina Parku Narodowego Namib-Naukluft w Namibii, wydawała się pusta. Później zauważyłem samotne drzewo. Wiatr wiał z wyjątkową siłą, ale dla drzewa, które wyrosło pochylone zgodnie z kierunkiem wiatru, nie miało to znaczenia. Byłem po prostu tak zdumiony, że ten pusty, jałowy świat może być domem takiego tłustego, szczęśliwego, małego drzewka.

(Fuji GX617 panoramic + obiektyw 90mm; ekspozycja 15 sek./f45; Fuji Velvia 50, film 120mm; centralny filtr szary użyty aby uniknąć prześwietlenia środka kadru; filtr polaryzacyjny; ciężki statyw Gitzo; cztery ekrany refleksyjne.)

Moringi są w stanie przetrwać na nieprzyjaznych pustyniach Namibii gromadząc wodę i substancje odżywcze w pniach. Wyglądem przypominają baobaby, ponieważ w podobny sposób przystosowały się do życia na pustyni, ale nie są z nimi spokrewnione. Moringi wykazują wiele cech przystosowania się do życia na pustyni, takich jak srebrzysta kora odbijająca promienie światła.

Andy Biggs (USA) "Wybrzeże Szkieletowe"

1. Miejsce w kategorii: Dzikie Miejsca

Gdy spoglądałem przez porysowane okno samolotu zastanawiałem się, w jaki sposób mógłbym na zdjęciu oddać te przyprawiające o zawrót głowy namibijskie wydmy piaskowe. Chciałem uchwycić sposób w jaki snopy światła przebijają mgłę i podświetlają strukturę piasku. Grupa kotików afrykańskich - ciemna plama na wąskim pasku plaży - dawała poczucie ogromu tego pustkowia.

(Canon EOS 5D + obiektyw 24-105mm na 47mm; 1/1250 sek./f5.6; ISO 500)

Wybrzeże Szkieletowe to obszar 16 tys. km2 parku narodowego na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w północnej części Namibii. Występujące tam rośliny, owady, gady i małe ssaki uzyskują wilgoć z gęstych mgieł oceanicznych, tworzących się gdy zimny prąd Benguela wieje w kierunku lądu. Większe zwierzęta, takie jak kotiki afrykańskie, zamieszkują wybrzeże. Przylądek Fria jest miejscem wylegiwania się i rozrodu kolonii liczącej ponad 100 tys. osobników.

Jean de Falandre (Francja) "Magiczne jelenie"

1. Miejsce w kategorii: 11 - 14 lat

Podczas ferii jesiennych odkryłem najlepsze miejsce, gdzie mogłem obserwować jelenie w Sologne, ogromnym obszarze dzikich ostępów, na południe od Paryża. Gdy pewnego ranka zjawiła się łania z jelonkiem światło było dobre, ale trudno było dobrać właściwą migawkę, ponieważ jelenie poruszają się niezwykle szybko.

(Panasonic Lumix DMC-FZ30 + obiektyw 71mm; 1/20 sek./f3.6; ISO 200)

Jelenie są największymi zwierzętami lądowymi zamieszkującymi Wielką Brytanię, powszechnie występują na większości obszarów półkuli północnej. Poza sezonem godowym samce i samice żyją w odrębnych stadach. Jesienią samce walczą o najlepsze terytoria. Krocząc prezentują swoją siłę i mierzą się wzrokiem do czasu aż młodszy - zazwyczaj - ustąpi. Jednakże, jeżeli byki dorównują sobie wiekiem i siłą, w czasie rykowiska ich poroża często zwierają się w walce.

Michał Budzyński (Polska) "Ostatnie tchnienie jesieni"

Wyróżnienie w kategorii: 15 - 17 lat

Poprzedni dzień był słoneczny, ale śnieg, który spadł w nocy, wygasił poświatę. Gdy jechaliśmy w dół odwróciłem się i uchwyciłem w oddali ostatni jarzący się skrawek złota. Z jakiegoś powodu śnieg musiał zsunąć się z gałęzi buków, ale trzymał się na jodłach, tworząc w ten sposób widok zapierający dech w piersiach.

(Nikon D80 + obiektyw Nikkor 300mm; 1/400 sek./f5.6; ISO 125)

Wystawa Fotografii Dzikiej Przyrody prezentowana będzie w następujących miastach:

08.01. - 01.02. - Warszawa - Muzeum Ziemi PAN, Al. Na Skarpie 27

05.02. - 01.03. - Koszalin - Centrum Kultury 105, ul. Zwycięstwa 105

05.03. - 29.03. - Szczecin - Muzeum Narodowe, ul. Wały Chrobrego 3

02.04. - 26.04. - Bytom - Muzeum Górnośląskie, Pl. Jana III Sobieskiego 2

30.04. - 31.05. - Gdynia - Muzeum Miasta, Sala Wystawowa, ul. Waszyngtona 21

04.06. - 28.06. - Piła -Galeria Otwarta, ul. Walki Młodych 30

02.07. - 26.07. - Zakopane - Tatrzański Park Narodowy, ul. Chałubińskiego 42

31.07. - 30.08. - Białowieża - Białowieski Park Narodowy, Park Pałacowy 5

03.09. - 29.09. - Bielsko-Biała - Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11

02.10. - 01.11. - Jelenia Góra - Muzeum Przyrodnicze, ul. Wolności 268

04.11. - 29.11. - Wrocław - Muzeum Miejskie Wrocławia, Ratusz/ul. Sukiennice 14/15

03.12. - 30.12. - Toruń - Muzeum Okręgowe, ul. Łazienna 16

{GAL|25871
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Urban Photo Awards 2024 rozstrzygnięty. Polak wśród zwycięzców!
Urban Photo Awards 2024 rozstrzygnięty. Polak wśród zwycięzców!
Rozstrzygnięto konkurs fotografii miejskiej Urban Photo Awards 2024. Wśród nagrodzonych z całego świata Krzysztof Bednarski zwycięża serią zdjęć z Meksyku.
14
Nikon's Small World 2024 - małe jest piękne. Polacy wśród zwycięzców
Nikon's Small World 2024 - małe jest piękne. Polacy wśród zwycięzców
Za nami 50. edycja konkursu fotograficznego nagradzającego najlepsze zdjęcia wykonane… pod mikroskopem. Finałowa galeria to jak zwykle zachwycający przekrój abstrakcyjnych kadrów,...
12
Janusz Jurek: "Nie lubię, kiedy ktoś mówi o mojej fotografii, że jest ładna"
Janusz Jurek: "Nie lubię, kiedy ktoś mówi o mojej fotografii, że jest ładna"
Często szuka tematów do zdjęć wyszukując wydarzenia w okolicy, które angażują lokalną społeczność. Im bardziej niszowe i mniej komercyjne, tym według niego lepsze. 
40
Powiązane artykuły