Oblicza Pragi

Materiały zdjęciowe na zamówienie to zawsze ryzykowne, ale bardzo ciekawe przedsięwzięcie. Tym bardziej, gdy o zinterpretowanie tematu poprosi się czterech uznanych artystów... Prezentujemy fotografie Izabeli Jaroszewskiej, Pawła Żaka, Chrisa Niedenthala i Mikołaja Grynberga z wystawy "Oblicza Pragi".

Autor: Marta Majewska

30 Październik 2004
Artykuł na: 4-5 minut

Materiały zdjęciowe na zamówienie to zawsze ryzykowne, ale bardzo ciekawe przedsięwzięcie. Tym bardziej, gdy o zinterpretowanie tematu poprosi się czterech uznanych artystów. Zadania tego podjęła się Galeria Luksfera, która wspólnie z firmą Euro-Color zaprosiła do podjęcia wyzwania Izabelę Jaroszewską, Pawła Żaka, Chrisa Niedenthala i Mikołaja Grynberga. Taki zestaw artystów z pewnością gwarantuje różnorodność i dobry poziom fotografii. Każdy z fotografików miał przygotować cykl zdjęć z warszawskiej Pragi. Warto podkreślić, że wszyscy artyści mieli do dyspozycji ten sam sprzęt - cyfrową lustrzankę Olympus E-1.

Efekty tego projektu są z pewnością interesujące. Możemy porównać cztery różne spojrzenia na dzielnicę, cztery różne warsztaty, cztery różne pomysły.

fot. Izabela Jaroszewska, Oblicza Pragi

Izabela Jaroszewska pokazała Pragę w serii nocnych ujęć. Niewątpliwie słowa uznania i podziwu należą się kobiecie, która nocą chodziła ulicami Pragi z lustrzanką cyfrową tak, jakby była to bezpieczna dzielnica... Należy jednak podkreślić, że na zdjęciach Jaroszewskiej Praga nie wygląda na miejsce przepełnione strachem - wręcz przeciwnie. Widzimy normalne zdjęcia miasta nocą, a na nich ludzi, którzy zmierzają do domu, czekają na kogoś, jadą gdzieś tramwajem...

fot. Paweł Żak, Oblicza Pragi

Paweł Żak wybrał jedno z praskich podwórek, w którym, na wzór dawnego fotografa wędrownego, urządził prowizoryczne studio. Przez dwa dni przed obiektywem aparatu ustawiali się mieszkańcy tego domu, a później osoby z sąsiedztwa, które zaintrygowane wydarzeniem liczne schodziły się na dziedziniec kamienicy. Twarze, które widzimy na zdjęciach pokazują nam "Ludzi Pragi" nieśmiałe i rozbawione dzieci, bardziej poważnych dorosłych, ludzi lepiej i gorzej ubranych, którzy na codzień spotykają się na jednej ulicy lub podwórku.

fot. Mikołaj Grynberg, Oblicza Pragi

Na pomysł przedstawienia Pragi poprzez pokazanie jej mieszkańców wpadł także Mikołaj Grynberg. On również odwołał się do historii i tożsamości miasta, ale zrobił to w zupełnie inny sposób. Sportretował właścicieli praskich warsztatów: rzemieślników, którzy podtrzymując wielowiekowe tradycje, w niezwykły sposób identyfikują się z Pragą i nadają jej niepowtarzalny klimat. Fotografie Grynberga uchwyciły niemal przedwojenną atmosferę Pragi, pokazując jedną z najbardziej interesujących twarzy dzielnicy.

fot. Chris Niedenthal, Oblicza Pragi

Ostatnim z czterech artystów, którzy mieli przedstawić autorskie Oblicze Pragi jest Chris Niedenthal. Fotograf przygotował swoje prace w oparciu o zupełnie inne założenia. Bohaterowie jego zdjęć w przeciwieństwie do tych z fotografii jego kolegów, nie wiedzieli o obecności fotografa. Chris Niedenthal sfotografował Pragę z góry, starając się uchwycić jej charakterystyczne miejsca.

Cztery Oblicza Pragi prezentowane są w samym sercu dzielnicy, w zabytkowej fabryce przy ulicy Ząbkowskiej 27/31, gdzie mieści się Galeria Luksfera. Fotografie można oglądać i kupować do 27 listopada, od środy do piątku w godz. 14.00 - 19.00, w soboty 11.00 - 17.00 i w niedziele 12.00 - 18.00.

Dziękujemy Galerii Luksfera za udostępnienie zdjęć.

{GAL|26018
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
World Press Photo 2025 - zobacz najlepsze zdjęcia reportażowe minionego roku
World Press Photo 2025 - zobacz najlepsze zdjęcia reportażowe minionego roku
Dobiega końca kolejna edycja najważniejszego konkursu fotografii prasowej na świecie. Jury World Press Photo opublikowało właśnie listę zwycięskich projektów w sekcjach regionalnych....
11
Leica Women Photo Project 2025 - kobieca odsłona współczesnej fotografii
Leica Women Photo Project 2025 - kobieca odsłona współczesnej fotografii
Za nami 6. edycja konkursu Leica Women Photo Project, którego celem jest promowanie kobiecego spojrzenia na fotografię. Tegoroczne odsłona pod hasłem „Jedność poprzez różnorodność”...
8
Female in Focus 2024 - fotografia oczami kobiet. Barbara Woźniczka i Kasia Ślesińska wśród nagrodzonych
Female in Focus 2024 - fotografia oczami kobiet. Barbara Woźniczka i Kasia Ślesińska wśród...
Za nami kolejna edycja konkursu Female In Focus, który stawia sobie za cel promowanie kobiecej fotografii. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z tegorocznej edycji, której motywem przewodnim...
12
Powiązane artykuły