Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Wybór nie był prosty. Dziewięcioosobowe jury długo dyskutowało, aby na końcu, po tajnym głosowaniu, móc ogłosić że ostatecznym zwycięzcą konkursu Sony został Jakub Ochnio.
Jego reportaż dotyczący codziennych zajęć ludzi zamieszkujących tak zwane "bloki socjalne" nosi znamiona wizualnej erudycji. Czytelna narracja, wiele ciekawych i bardzo dramatycznych wątków, różnorodność planów oraz zmieniająca się skala kolejnych fotografii, czyni ten zestaw przejmującym dokumentem. Nie trzeba nawet wnikliwie czytać podpisów towarzyszących zdjęciom, aby zorientować się, iż autor poświęcił tej opowieści wiele pracy oraz czasu. Zaangażowanie fotografa czyniło prezentowany materiał wyjątkowo wiarygodnym.
Ludzie na zdjęciach Jakuba Ochnio potraktowani zostali podmiotowo, a nie jako graficzne elementy podporządkowane konstrukcji zdjęcia. To szczególna wartość, coraz rzadziej obecna w społecznej fotografii. Nagrodzony reportaż bez żadnej wątpliwości można nazwać uczciwym i gruntownym, a więc też bardzo interesującym, gdyż według mnie jedynie to co gruntowne zasługuje na zainteresowanie.
Wiele ciepłych słów jury wypowiedziało również na temat reportażu Artura Pławskiego, który w kilku dobrze ułożonych zdjęciach opowiada nam historię o dorastaniu młodego mężczyzny, o ostatnich chwilach, w których nie jest on już dzieckiem, ale też nie jest jeszcze dorosłym. Zobaczyliśmy opowieść poetycką i wiele zdjęć w tym właśnie charakterze. Brak dosłowności oraz metafora użyta przez autora fotografii podziałała na wszystkich jurorów, doprowadzając ten materiał do ścisłego finału.
Również reportaż o Chasydach odwiedzających grób Cadyka Elimelacha w Leżajsku, uzyskał wystarczająco dużo głosów, aby walczyć o pierwszą nagrodę. W tym zestawie nadesłanym przez Piotra Tracza znaleźliśmy wiele zachwycających fotografii. Doskonale skonstruowane, reprezentują idealny balans pomiędzy informacją potrzebną do zrozumienia całej opowieści, a indywidualnym stylem fotografa, metaforą jaką operuje oraz tajemnicą, która doskonale wzmacnia wizualną intrygę. Temat poruszony w tych fotografiach jest znany. Wielokrotnie występował na polskich konkursach. Ten zestaw nadesłany przez Piotra Tracza uważam za jeden z najlepszych, jakie do tej pory obejrzałem.
Serdecznie gratuluję laureatowi. Wyrazy uznania należą się także wszystkim pozostałym, którzy nadesłali swoje materiały na konkurs.
Laureat konkursu - Jakub Ochnio - wyjedzie na indywidualne weekendowe warsztaty do Wałbrzycha, gdzie będzie realizować aparatem Sony A7R fotoreportaż o biedaszybach na terenach pogórniczych.
Wałbrzych jest jedną z ikon górnictwa w Polsce - tłumaczy laureat - Na niskich głębokościach zalegają potężne pokłady węgla, które ze względu na zmiany polityki energetycznej nie są wydobywane, co po załamaniu przemysłu górniczego w regionie Dolnego Śląska stanowi miejsce wielu amatorskich odkrywek. Węgiel jako podstawowe źródło dochodu wielu rodzin jest nie tylko symbolem, ale stanowi o stylu życia w Wałbrzychu. Reportaż będzie opowiadał o aspektach życia codziennego wyznaczanych i normowanych przez pracę w biedaszybach.
Autorem tekstu jest Tomasz Tomaszewski.