Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Wojciech Zamecznik (1923-1967), wybitny grafik, jeden z twórców Polskiej Szkoły Plakatu, w swoich realizacjach graficznych konsekwentnie stosował fotografie własnego autorstwa. Przetwarzał je, eksperymentując z różnymi technikami światłoczułymi, tworzył abstrakcyjne zapisy świetlne jako motywy do przyszłych plakatów i okładek lub wykorzystywał nacechowane niezwykłą wrażliwością formy, fotografie dokumentalne, robione na co dzień i podczas podróży.
Okres, w którym związki fotografii i grafiki były najciekawsze i najbardziej intensywne, to lata 1959-1965, i z tego też czasu pochodzą pokazywane na wystawie realizacje. Dzięki pracy nad doskonale zachowanym archiwum artysty możliwe jest prześledzenie kolejnych etapów powstawania makiety plakatu, pokazanie stadiów początkowych, skoncentrowanych na poszukiwaniu właściwego materiału fotograficznego, po wersje finalne z wprowadzonym kolorem i liternictwem. Wystawie towarzyszy publikacja z tekstem Karola Sienkiewicza, zaprojektowana przez Rafała Benedeka.
Pokaz jest częścią programu "Żywe archiwa" realizowanego przez Fundację AF od 2011 roku i dofinansowany został ze środków MKiDN.
Podczas wieczoru odbędzie się uroczyste rozdanie nagród laureatom konkursu "Zamecznik Now!" Wśród nagrodzonych: Filip Tofil (I nagroda), Jacek Rudzki (II nagroda), Radosław Wesołowski (I wyróżnienie), Marta Bacia (II wyróżnienie), Aleksander Czyż (III wyróżnienie). Dwie główne nagrody to aparaty fotograficzne ufundowane przez firmę Samsungs Electronics Polska - Smart Foto NX20 i Samsung EX1.
Podczas weekendu galerii odbędzie się także kiermasz wydawnictw Fundacji. Wszystkie książki dostępne będą z 20% rabatem. W dniu wernisażu, obok publikacji towarzyszącej wystawie, także premiera drugiego wydawnictwa: "Zbigniew Dłubak, Struktura ciała, zaprojektowana przez Błażeja Pindora".
Prace finalistów konkursu można zobaczyć na stronie: www.archeologiafotografii.pl.
Więcej o Warsaw Gallery Weekend na stronie: www.warsawgalleryweekend.pl.