Aparaty
Pixless - 0,03 megapiksela fotograficznej frajdy
Jury konkursowe, w którego skład weszli przedstawiciele Agencji reklamowej PZL, patronów medialnych: Fotopolis.pl i Stopklatka.pl, reżyser filmowy Roman Przylipiak oraz przedstawiciele Fundacji SYNAPSIS, po burzliwych obradach wyłoniło następujących laureatów:
W kategorii FILM dwie równorzędne nagrody główne zostały przyznane filmowi: "Znak" autorstwa Tomasza Wlazińskiego, Piotra Barańskiego, Juliana Kernbacha, Krzysztofa Kotlarskiego, Marty Wardyńskiej, Kamila Sajewicza, Michała Kawiaka, Krzysztofa Wlazińskiego i Michała Adamiaka oraz filmowi "Marginesy" autorstwa Piotra Lisa.
W kategorii FOTOGRAFIA jury przyznało dwie równorzędne nagrody główne: dla cyklu fotografii "Nie widzę, czy czuję" autorstwa Karoliny Czarskiej oraz dla fotografii "Autystycznym dzieciom tak trudno się bawić" autorstwa Magdaleny Anny Gorzak.
Ponadto w kategorii FOTOGRAFIA przyznano następujące wyróżnienia: dla pracy "Wspinaczka" autorstwa Barbary Medajskiej, dla pracy "1A, 1B, 1C" autorstwa Izabeli Urbaniak oraz wyróżnienie specjalne dla Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji Pomocy Osobom z Autyzmem "MADA" za zaangażowanie i wykraczające poza standardy wsparcie działań na rzecz osób z autyzmem.
Od 14 maja do 13 czerwca 2011 r. wystawę wybranych fotografii nadesłanych na konkurs będzie można oglądać w galerii "Pociąg do Sztuki" mieszczącej się na stacji Metra Kabaty, a nagrodzone filmy zostaną wyświetlone w maju w kinie Muranów. Nagrodzone prace zostaną także opublikowane na www.facebook.com/fundacja.synapsis. oraz na stronie Fundacji SYNAPSIS.
Konkurs filmowo-fotograficzny "Autyzm wprowadza zmysły w błąd" to jeden z elementów tegorocznej kampanii społecznej, organizowanej przez Fundację SYNAPSIS i współfinansowanej przez Komisję Europejską oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które objęło nad nim honorowy patronat. Jej celem jest przybliżenie ludziom problemów osób autystycznych z odbiorem wrażeń i bodźców otaczającego świata. Nadwrażliwość na dźwięki, ostre światło, zapachy, ale także na dotyk oraz trudności z porozumiewaniem się, czy nawiązywaniem relacji z innymi osobami, to tylko mały fragment trudnej codzienności ludzi dotkniętych autyzmem.