"Historia pisana światłem" - warsztaty w Muzeum Powstania Warszawskiego

Autor: Marta Sinior

15 Kwiecień 2008
Artykuł na: 4-5 minut
W najbliższy weekend, 19 i 20 kwietnia 2008 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędą się warsztaty "Historia pisana światłem" w ramach cyklu "Warszawa - twarze miasta". Warsztaty poprowadzi dwójka cenionych polskich fotografiów: dr hab. Marian Schmidt, dyrektor Warszawskiej Szkoły Fotografii oraz Tadeusz Rolke, wybitny fotograf i uczestnik Powstania Warszawskiego.

To już drugie warsztaty organizowane w Muzeum Powstania Warszawskiego z cyklu "Warszawa - twarze miasta". Pierwsze zajęcia odbyły się na początku kwietnia pod okiem dr Zbigniewa Tomaszczuka. Prowadzącymi drugie warsztaty będzie dwójka wyjątkowych twórców, o których więcej poniżej.

Tadeusz Rolke fotografować zaczął podczas II wojny światowej, a zawodowo w latach 50. W swojej ponad pięćdziesięcioletniej karierze podejmował różne tematy. Z jednej strony dokumentował zwykłe, codzienne życie prowincji, z drugiej rejestrował życie artystyczne i intelektualne stolicy. Fotografował modę, i jednocześnie zajmował się reportażem zaangażowanym społecznie (fotografował m. in. warunki życia Cyganów w podwarszawskich miejscowościach). Doskonały warsztat łączył z humanistycznym podejściem do realizowanych przez siebie tematów. Wspólnym mianownikiem jego szerokich zainteresowań jest człowiek i jego otoczenie. Fotografie publikował w prestiżowych tygodnikach: "Świat" i "Stolica" oraz w miesięczniku "Polska", natomiast modę fotografował dla Przekroju. Od 1970 roku przebywał na emigracji w Niemczech. W tym czasie był fotografem międzynarodowych festiwali fotograficznych we Francji, Holandii, Niemczech i Włoszech. Jego prace znalazły się na łamach "Sterna", "Die Zeit", "Der Spiegel" i "Art". Do Polski wrócił w latach 80. i nawiązał współpracę m.in. z "Gazetą Wyborczą" i tygodnikiem "Wprost".

Obecnie Tadeusz Rolke przygotowuje kilka nowych cykli tematycznych, z których powstaną zarówno wystawy jak i odrębne publikacje o charakterze autorskich albumów.

dr hab. Marian Schmidt dzieciństwo spędził w Wenezueli. Po maturze wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskał doktorat z matematyki. Nie kontynuował jednak kariery naukowej, zainteresował się fotografią i filmem. W 1975 roku wrócił do Polski. Pracował jako asystent reżysera przy filmach fabularnych, podróżował także po kraju, fotografując życie codzienne oraz ważne wydarzenia społeczno-polityczne. Od 1978 do 1980 roku pracował dla nowojorskiej agencji fotograficznej "Black Star" jako fotograf przemysłowy w rejonie Zatoki Perskiej. W 1980 roku osiedlił się w Paryżu. Kilkanaście lat później powrócił na stałe do Polski razem z rodziną. W czasie pobytu we Francji uczył się fenomenologii muzyki u dyrygenta Sergiu Celibidache.

Na swoim koncie ma ponad czterdzieści prestiżowych wystaw fotograficznych m. in. w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie, Tokio, Zurychu, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, a także w rodzinnym Żyrardowie.

Jest wykładowcą i dyrektorem Warszawskiej Szkoły Fotografii oraz członkiem agencji fotograficznej Rapho w Paryżu. Wykładał także na Wydziale Fotografii w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i w łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie w 2002 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej fotografia.

"Historia pisana światłem" podstawy fotografii - dwudniowy warsztat dla studentów i osób zainteresowanych fotografią

Zakres tematyczny:

1. Podstawy kompozycji. Problem treści w fotografii. Wrażliwość na światło i atmosferę. Człowiek w przestrzeni. Zharmonizowanie różnych elementów obrazu: kompozycyjnich i treściowych. Różnice między fotografią ekspresyjną a ilustracyjną. Dynamiczne i statyczne sytuacje. Podejście do ludzi, których się fotografuje.

2. Przykłady z historii fotografii.

3. Wstępny wybór i omówienie fotografii ze zbiorów MPW.

4. Gościnne spotkanie ze słynnym fotografem Tadeuszem Rolke jako świadkiem Powstania Warszawskiego.

Harmonogram warsztatu:

19-20 kwietnia, sobota i niedziela

  • 10.00 - 13.00 (z przerwą 10 minutową)
  • 13.00 - 14.00 - przerwa obiadowa
  • 14.00 - 17.00 (z przerwą 10 minutową)
  • 17.00-17.45 zwiedzanie Muzeum wraz z przewodnikiem - "opowiadanie fotografiami o Powstaniu Warszawskim"

Miejsce: Czytelnia Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul.Grzybowskiej 79. (wejście od ekspozycji)

Koszt warsztatów: 40 zł (w cenie: wstęp do Muzeum, uczestnictwo w warsztatach, obiad)

UWAGA: Udział w warsztatach jest możliwy po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, który należy przesłać na adres fotowarszawiak@1944.pl do 17 kwietnia, do godziny 12.00.

Tutaj znajdziesz formularz zgłoszeniowy.

Po warsztatach, uczestnicy będą mieli jeszcze tydzień na indywidualną pracę w domu, w wyniku której przyślą drogą elektroniczną maksymalnie 10 wybranych przez siebie zdjęć wraz z uzasadnieniem wyboru oraz komentarzami. Dostarczenie tego materiału będzie warunkiem uzyskania certyfikatu potwierdzającego uczestnictwo w warsztatach.

Partnerem warsztatów jest Warszawska Szkoła Fotografii.

Patronem warsztatów jest magazyn fotopolis.pl.

Polecamy.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Chcesz wiedzieć jak wydłużyć żywotność akumulatora i sprawić, by w każdej sytuacji zapewniał wydajną i wygodną pracę ze sprzętem? Z tego poradnika dowiesz się, jak zapewnić optymalne...
8
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Nie ważne czy są one głównym tematem, czy mniejszym elementem wizualnym w szerszej scenie. Zobacz, jak zamknąć w kadrze wartko płynące potoki, by ożywić zdjęcia górskich krajobrazów.
11
Gotowy do startu? Sprawdź, jak fotografować dynamiczną akcję
Gotowy do startu? Sprawdź, jak fotografować dynamiczną akcję
Przygotuj się z nami do swojego pierwszego wyścigu po zdjęcia akcji. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się czym i jak fotografować sporty motorowe oraz inne dynamiczne tematy.
12
Powiązane artykuły