Spotkanie z autorem książki "Fotograf" Wojciechem Bruszewskim

Autor: Marta Sinior

26 Luty 2008
Artykuł na: 2-3 minuty
Wojciech Bruszewski - fotograf i pionier polskiej sztuki wideo, napisał interesującą książkę. O najnowszej publikacji Bruszewskiego zatytułowanej "Fotograf" będzie można porozmawiać z autorem podczas spotkania w czwartek, 28 lutego o godzinie 19.00 w Studio BWA we Wrocławiu. W trakcie spotkania zostanie pokazany film "Exhibicja", który jest autorskim przeglądem prac artysty.

Wojciech Bruszewski z wykształcenia jest filmowcem i fotografikiem. Ukończył studia na wydziałach operatorskim i reżyserii filmu łódzkiej Szkoły Filmowej. Wykładał w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a obecnie w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Jest profesorem sztuk plastycznych. Jako artysta jest związany ze sztuką awangardową. Jako filmowiec i videomaker brał udział w prestiżowych wystawach artystycznych, takich jak "Documenta 6" i "Documenta 8" w Kassel, czy Presences Polonaises w Centrum Pompidou w Paryżu. W roku 1980 Bruszewski został stypendystą DAAD w Berlinie Zachodnim, tym samym dołączając do listy elity artystycznej świata (pierwszym polskim stypendystą DAAD (Stypendium Forda) był Witold Gombrowicz).

Więcej o artyście można dowiedzieć się z autorskiej strony: www.voytek.pl/

okładka książki Wojciecha Bruszewskiego

"Fotograf" to postmodernistyczny obraz życia artysty awangardowego w Polsce Ludowej. Tłem jest historia fotografii, która udziela życiu symboli i przy okazji sama się ożywia. To co prawdziwe staje się symboliczne, a to co symboliczne zamienia się w prawdę.

Na tym polega obłąkańcza przewrotność tej książki, która igra z prawdą faktu na rzecz prawdy symbolicznej. I temu zabiegowi podporządkowane jest wszystko:
tok opowieści, gwałt na języku, zasada opisu, szarpanie treści.
Autor w sposób zaskakująco perfekcyjny zmusza narzędzia literackie do tańca pomiędzy dwoma prawdami. W efekcie przebija się przez zasłonę literatury, przechytrza banał faktu i zagląda egzystencji w "majtki".
- Maria Anna Potocka, dyrektor Bunkra Sztuki w Krakowie.

Termin spotkania: 28 luty 2008 godzina 19

BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej
ul. Wita Stwosza 32
PL 50-149 Wrocław
tel. 071/790-25-82

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17
Powiązane artykuły